czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie kurzajek, brodawek w Gliwicach

Usuwanie kurzajek, brodawek w Gliwicach

Brodawki wirusowe, potocznie zwane kurzajkami, to zmiany skórne powstające wskutek zagnieżdżenia się wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten przenosi się poprzez zetknięcie z naskórkiem. Brodawki pojawiają się w większości przypadków na dłoniach i stopach, mogą być jednak także przenoszone na inne partie ciała. Posiadają postać niewielkich wgłębień z czarnymi punktami, mogą również być całkowicie płaskie. Pacjenci mylą je często z odciskami i długo ignorują, co niestety nie pozostaje bez wpływu na przebieg terapii.


Przyczyny powstawania brodawek wirusowych nie są do końca znane – przyjmuje się jednak, że ryzyko wzrasta w wyniku długotrwałego przeciążenia psychicznego, urazów mechanicznych, ciąży, a także rozmaitych schorzeń układowych czy ciężkich operacji. 

Jak usunąć kurzajkę?

W dzisiejszych czasach usuwanie kurzajek jest procesem bezbolesnym i niezbyt obciążającym. Ich eliminacja przebiega nieco odmiennie w zależności od gabinetu i specjalisty, generalnie polega ona jednak na kombinacji metod mechanicznych i farmakologicznych. Skuteczność całego procesu uzależniona jest nie tylko od fachowości naszego podologa, ale także od tego, w jakim stadium rozwoju brodawki zgłaszamy się do gabinetu. Im wcześniej się w nim pojawimy, tym większa szansa, że problem zostanie szybko i trwale rozwiązany.

Niektórzy próbują zlikwidować kurzajkę we własnym zakresie – istnieje wszak szereg „domowych” metod, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Takie postępowanie nie może się, rzecz jasna, spotkać z aprobatą profesjonalistów. Usuwane w niewłaściwy sposób, brodawki nie tylko nie znikają, ale stają się wręcz bardziej odporne na późniejsze działania lecznicze. Dlatego też nie należy podejmować samodzielnych działań ukierunkowanych na pozbycie się zmian na skórze.

Usuwanie kurzajek Gliwice

Specjaliści podkreślają, że powinniśmy się zgłosić do podologa najszybciej, jak to tylko możliwe – najlepiej natychmiast po zauważeniu niepokojących zmian na skórze. Brodawki wirusowe same w sobie nie są szczególnie niebezpieczne, posiadają jednak tendencję do nawracania, o ile nie usunie się ich odpowiednio wcześnie. Należy także zaznaczyć, iż sam proces eliminowania kurzajek nie jest jednorazowy: w przypadku dzieci udaje się usunąć problem w ramach kilku wizyt, dorośli muszą się zaś przygotować na kilkanaście serii zabiegów w gabinecie. Kiedy uda się nam wreszcie pozbyć kurzajek, powinniśmy nadal pamiętać o okresowych wizytach kontrolnych – nosicielem wirusa HPV można być nawet przez kilka lat, a to oczywiście sprzyja pojawianiu się kolejnych niechcianych zmian skórnych.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)