czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie kurzajek, brodawek w Sosnowcu

Usuwanie kurzajek, brodawek w Sosnowcu

Kurzajki to odmiennie nazywane brodawki wirusowe. Zmiany te powstają w wyniku zagnieżdżenia się wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Wirus przenosi się poprzez kontakt z chorym już naskórkiem. Kurzajki najczęściej znajdują się na dłoniach i stopach, lecz mogą również pojawić się na innych częściach ciała, co jest bardzo uciążliwe dla chorującego.

Choć dokładne przyczyny powstawania kurzajek nie są bliżej określone, to zazwyczaj mówi się o osłabieniu systemu odpornościowego organizmu, który właśnie sprzyja zagnieżdżaniu się wirusa HPV, np. obciążenie psychiczne lub zbyt duży wysiłek fizyczny, ale również i ciąża, ciężkie i ważne zabiegi oraz operacje, schorzenia układowe, zaburzenia metabolizmu i hormonalne, chroniczne stany zapalne, zaburzenia w układzie krwionośnym czy również i nadmierna potliwość. Kurzajki mogą pojawić się także podczas skaleczenia, otarć lub pęknięć skóry.

Ważne jest to, że im dłużej zwleka się z usunięciem kurzajek, tym bardziej zwiększają się szanse na rozpowszechnienie się wirusa HPV na kolejne części skóry. Ponadto nieusunięte kurzajki coraz głębiej zakorzeniają się w skórze, przysparzając ból, niekiedy nie do opisania, który sprawia wiele problemów i dyskomfortu dla osoby zakażonej HPV. Warto pamiętać, że do podologa trzeba się zgłosić tuż po wykryciu zmian skórnych związanych z kurzajkami. Obecnie istnieje wiele środków pielęgnacyjnych przeznaczonych właśnie do usunięcia kurzajek. Niwelują one ryzyko pojawienia się kolejnych zmian, jednak nawet ich stosowania nie zawsze jest skuteczne i nie daje gwarancji na pojawienie się kolejnych problemów związanych z wirusem HPV. Co ważne - nosicielem tegoż wirusa jest się nawet kilka lat, przez co niewiarygodnie ważna jest stała kontrola, a także opieka podologa, której należy się poddać do całkowitego wyeliminowania choroby.

Czas terapii w przypadku leczenia kurzajek bardzo różni się między sobą. Każdy pacjent inaczej przechodzi chorobę, a czas leczenie zależy właśnie od każdego organizmu i specyfiki pacjentów. Ilość wizyt waha się między kilkoma i kilkonastoma. Wśród czynników, które mają istotny wpływ na czas terapii wymienia się przede wszystkim: reakcję chorych na stosowane w trakcie leczenia preparaty pomocnicze, wcześniejsze - inne niż mechaniczne - próby usunięcia kurzajek, odpowiednie stosowanie przez pacjentów preparatów pielęgnacyjnych oraz - najważniejsze - czas, który minął od chwili pojawianie się pierwszej kurzajki aż do momentu wizyty w gabinecie podologicznym. Należy pamiętać, że im szybciej chory zgłosi się do specjalisty, tym szybciej będzie można usunąć kurzajki.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)