czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie modzeli, zrogowaceń w Kielcach

Usuwanie modzeli, zrogowaceń w Kielcach

Usługa związana jest z eliminacją modzeli i zrogowaceń w zależności od typu zmian skórnych oraz wykorzystaniem sposobów na złagodzenie bólu związanego z dolegliwością.

Rozwój dolegliwości

Modzele i zrogowacenia są przyczyną tak zwanej hiperkeratozy, która objawia się intensywną produkcją tkanki rogowej znajdującej się na zewnętrznej warstwie naskórka. Gromadzone są one w jednym miejscu, co prowadzi do wystąpienia sporego zgrubienia. Z czasem powstają modzele, które można określić jako punkt zgromadzenia wspomnianej tkanki rogowej. Modzel charakteryzuje się żółtym zabarwieniem, skóra w tym miejscu jest zrogowaciała i nieprzyjemna w dotyku.

W pierwszym stadium rozwoju zmian naskórnych, modzel pozostaje bezbolesny. Brak leczenia może doprowadzić jednak do wystąpienia intensywnego bólu porównywalnego z tym, który towarzyszy odciskom, a nawet groźnego dla skóry stanu zapalnego.

Modzele najczęściej pojawiają się na stopach, dlatego są usuwane przez podologa. Oprócz stóp, mogą one rozwinąć się również na dłoniach - jeżeli zaniechana zostanie terapia, modzele rozprzestrzenią się również w innych rejonach organizmu.

Przyczyny modzeli

Podobnie jak w przypadku odcisków, zrogowacenie powstaje w wyniku intensywnego nacisku lub tarcia w jednym miejscu stopy - nagromadzenie tkanki rogowej jest objawem reakcji obronnej skóry na ów nacisk.

Rozwojowi modzeli sprzyja nieprawidłowo dobrane obuwie, niewłaściwa higiena stóp, a także różnego rodzaj deformacje. Podkreślić należy również to, iż na zrogowacenia w sposób szczególny narażone są osoby z płaskostopiem oraz cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów.

Terapia

O przebiegu terapii decyduje przede wszystkim czas, w jaki pacjent zgłosi się do gabinetu podologicznego. Modzele powinny być usuwane w początkowym stadium rozwoju, gdy nie wiążą się z bólem.

Pamiętać należy jednak o tym, iż w skład terapii nie wchodzi jedynie usunięcie modzeli, ale również uporanie się z przyczyną ich powstawania, czyli produkcją hiperkeratozy. Tego typu zabiegi wymagają kilku przyczyn. W niektórych przypadkach konieczne okaże się również zastosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych bądź zmiana obuwia.

Wizyta u podologa rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem oraz dokonania pierwszego badania. Od tych czynności zależy dalsza terapia. Jeżeli pacjent samoistnie usuwał modzele, a one w dalszym ciągu się rozwijały, doprowadzając do poważnych zmian skórnych, lekarz specjalista będzie zmuszony przeprowadzić serię zabiegów, które związane będą również z zastosowaniem specjalnego opatrzenia odciążającego.

Mechaniczne usunięcie modzeli nie jest możliwe w przypadku zmian w układzie kostnym. Zadaniem lekarza będzie wtedy poprawa wyglądu i struktury skóry poprzez realizację regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętać należy, iż w ramach leczenie tej dolegliwości istotne są systematyczne kontrole stanu naskórka - pozwolą one zminimalizować ryzyko powstania modzeli i zrogowaceń w przyszłości. Spore znaczenie ma również nastawienie pacjenta, który nie powinien bagatelizować tego typu zmian.
 

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)