czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie modzeli, zrogowaceń we Wrocławiu

Usuwanie modzeli, zrogowaceń we Wrocławiu

Modzele i inne zrogowacenia to dolegliwości, które zaniedbane mogą stać się o wiele bardziej niebezpieczne. Wprawdzie same są zazwyczaj bezbolesne, ale nie znaczy to, że wolno je ignorować. Im szybciej zobaczy je specjalista, tym większa szansa, że leczenie odbędzie się bez komplikacji. W mieście takim jak Wrocław z tego rodzaju dolegliwościami można udać się do podologa.
 
Skąd biorą się modzele i zrogowacenia?
 
Większość rodzajów zrogowaceń powstaje wskutek częstego i długotrwałego nacisku na jakiś obszar skóry. Zrogowacenie jest naturalną reakcją obronną, ponieważ organizm wytwarza w tym miejscu tkankę rogową, by zabezpieczyć skórę przed dalszym podrażnieniem lub niszczeniem. Niestety, z czasem to, co ma chronić skórę, samo staje się problemem, z którym musimy walczyć.
 
Modzele są charakterystycznym rodzajem zrogowaceń, które możemy rozpoznać jako duże płaskie skupisko masy rogowej. Najczęściej spotkamy się z nim na krawędziach stopu i pięcie, ale występuje również w innych miejscach. Zrogowaciała masa ma żółte zabarwienie i zazwyczaj okrągły lub owalny kształt.
 
Najczęściej bezpośrednią przyczyną powstawania modzeli i zrogowaceń są:
 

- niedopasowane obuwie (zbyt ciasne, zbyt luźne, powodujące otarcia),

- deformacje powstające w układzie kostnym stopy,

- zbyt częste samodzielne usuwanie martwego naskórka (np. z okolicy pięt).

 

Przebieg terapii
 
W zależności od rodzaju zrogowacenia można je usuwać za rożnych substancji chemicznych, zmiękczających skórę, która jest następnie usuwana mechanicznie. Czas trwania zabiegu zależy w dużej mierze od ilości nagromadzonej masy rogowej i miejsca, w którym ona powstała.
 
Warto pamiętać o tym, że trwałe usunięcie modzeli i zrogowaceń jest możliwe jedynie w przypadku wyeliminowania przyczyny ich powstawania. Dlatego lekarz zawsze musi dociec, z jakiego powodu nabawiliśmy się tej dolegliwości.
 
Najprostsza wydaje się sytuacja związana ze zbyt intensywną pielęgnacją stóp. Wystarczy wówczas stosować się do zaleceń lekarza, by problem nie powracał. W przypadku dopasowania obuwia również można poradzić sobie z tym problemem w miarę szybko, dbając o komfort stopy. Najtrudniejsze wyzwanie staje jednak przed pacjentami z deformacjami układu kostnego. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja chirurgiczna, która przywróci prawidłowy układ stopy. Wówczas również wyleczenie zrogowaceń staje się możliwe. W przypadku gdy deformacje nie są poddawane operacji, całkowite wyleczenie modzeli i zrogowaceń nie nastąpi. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać wówczas zaleceń lekarza dotyczących sposobu i częstotliwości pielęgnacji stóp. Możliwe jest również stosowanie opatrunków odciążających, które sprawią, że dolegliwości będą wracały z o wiele mniejszą częstotliwością.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)