czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków

Usuwanie nagniotków

Nagniotki stóp, w języku potocznym zwane odciskami, to nieestetycznie prezentujące się zgrubienia naskórka, które zazwyczaj pojawiają się na palcach u stóp. Ich zaistnieniu towarzyszy ból, który niekiedy utrudnia normalne funkcjonowanie ze względu na utrudnienia w zakresie poruszania się. To schorzenie nieestetyczne, powodujące duży dyskomfort. Mamy bowiem do czynienia z twardymi naroślami skórnymi, które powstają na skutek ciągłego uciskania danego miejsca stopy, na przykład gdy nosimy niewygodne obuwie. W wyniku reakcji obronnej skóry następuje miejscowe nagromadzenie komórek naskórka. Aby temu zapobiec unikajmy obuwia zbyt małego, wąskiego, ale też zbyt luźnego, w którym stopa nieustannie się przesuwa. Przyczyną może być też niepoprawny chód bądź zniekształcenia w obrębie śródstopia, na przykład jego wysklepienie. Niekiedy nagniotki powstają na stopach, na których palce na siebie nachodzą, co jest uwarunkowane genetycznie. 
 
Nagniotki mają specyficzną budowę. Na środku każdego z nich znajduje się tak zwany czop rogowy w kształcie stożka, którego ostre zwieńczenie wrasta w skórę. To prowadzi do podrażnień w obrębie bardzo wrażliwej warstwy okostnej, a objawia się ostrym bólem. Bagatelizowanie takiego stanu może prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych, świądu, a nawet nieustających dolegliwości bólowych. Z nagniotkami najczęściej mamy do czynienia na palcach u stóp, u ich zewnętrznej strony, mającej styczność z obuwiem, ale również na śródstopiu i piętach. 
 
Profilaktyka, czyli co robić, aby nie dopuścić do pojawienia się nagniotków stóp 
 
Oczywistym jest fakt, że dużo lepszym sposobem jest zapobieganie pojawienia się nagniotków aniżeli ich leczenie. Można tego dokonać poprzez wyeliminowanie źródeł problemu, czyli w pierwszej kolejności niewygodnych butów. Kiedy przyczyną ich powstawania jest nieprawidłowy chód to należy go skorygować, w razie potrzeby z pomocą ortopedy, który da odpowiednie zalecenia w tym zakresie. Gdy borykamy się z odkształceniami stóp, należy zastosować odpowiednio dopasowane wkładki - koniecznie ortopedyczne, czasem może być konieczne również użycie separatorów, klinów bądź wkładek prostujących palce.
 
Domowe sposoby na nagniotki
 
Od samego początku, gdy tylko pojawią się objawy powstania nagniotków należy zacząć stosować odpowiednią pielęgnację stóp, która ma na celu wyeliminowanie gromadzących się komórek naskórka. Domowym sposobem jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dużą ilością mydła, bądź zastosowanie ziół, takich jak rumianek. Także niezwykle skuteczny jest roztwór powstały z sody oczyszczonej. Gdy nasze stopy będą odpowiednio zmiękczone to zastosujmy peeling gruboziarnisty oraz tarkę lub pumeks w celu usunięcia zrogowaciałej części naskórka. W aptekach dostępne są aktualnie również specjalne płyny z zawartością alantoiny lub mocznika, które także skutecznie zmiękczają naskórek. Na palec z podatnością na pojawianie się nagniotków poleca się nakładanie tak zwanych filcowych pierścieni, które hamują dalsze powstawanie zrogowaceń, ale również znoszą ból. Obecnie dostępne są już rozmaite preparaty łagodzące dolegliwości - kremy, maści, płyny, a także plastry na odciski nasączone kwasem mlekowym lub salicylowym. Także kwas borowy jest rekomendowany w tego rodzaju schorzeniu. 
Co najważniejsze nie można próbować samodzielnie wycinać nagniotków, gdyż można pogorszyć sytuację i spowodować trudno gojące się rany. Takie zabiegi mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez specjalistów w sterylnych warunkach, przy użyciu odpowiednich narzędzi. Zatem stosujemy profilaktykę domowymi sposobami, natomiast, gdy konieczne będzie już leczenie - udajemy się z problemem do lekarza.  
 
Zabiegi usuwania nagniotków
 
Kiedy schorzenie staje się bardzo dokuczliwe, a jego objawy są już wyjątkowo zaawansowane to domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji korzysta się z pomocy podologa lub chirurga. Tylko lekarze tych specjalizacji mają odpowiednia wiedzę i dysponują odpowiednim doświadczeniem, aby w całości usunąć nagniotki wraz z ich rdzeniem. Po takim zabiegu następuje odpowiednie zabezpieczenie rany, aby szybko się goiła. W zabiegach tego rodzaju zazwyczaj nawet nie jest wymaganie zastosowanie znieczulenia, chyba że mamy do czynienia z dużymi zmianami. Istnieje kilka metod ich pozbycia się, lekarze używają w tym celu na przykład: 
 
- frezarki - frez diamentowy gruboziarnisty stosowany jest do zredukowania powierzchniowej warstwy grubego naskórka. Następnie używa się go w wersji drobnoziarnistej, który powoduje wygładzenie. Istnieje również frez próżniowy i różyczkowy, ich zadaniem jest pozbycie się czopu nagniotka;
 
- skalpela lub dłuta – to metoda bardziej inwazyjna, której zastosowanie jest wymagane w przypadku dużych i bardzo bolesnych zmian skórnych, wobec których nie jest już możliwe zastosowanie frazerki, 
 
- lasera CO2 – nowoczesna metoda usuwania nagniotków, którą cechuje duża skuteczność i precyzja wykonania. Nagniotki usuwane są wraz z tak zwanym trzpieniem, a zabieg polega na poddawaniu zmiany skórnej emitowanej przez laser energii, na skutek czego następuje jej odparowanie lub wycięcie. To metoda bezbolesna, dużo mniej inwazyjna aniżeli aniżeli zastosowanie skalpela i  co ważne nie przyczynia się do powstania uszkodzeń tkanek sąsiadujących, przez co gojenie jest krótkotrwałe a rekonwalescencja nie wymaga rezygnacji z wykonywania codziennych czynności.  

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)