czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Gdańsku

Usuwanie nagniotków w Gdańsku

Odciski czyli modzele i nagniotki to ogniska wzmożonego rogowacenia skóry. Są żółtawymi zgrubieniami o wyraźnie widocznych krawędziach. Zazwyczaj posiadają one centralnie umiejscowiony czop rogowy, który swym ostrym końcem może przysporzyć wielu dolegliwości bólowych wbijając się w delikatną okostną. W znacznej mierze utrudnia to lub całkowicie uniemożliwia chodzenie i normalne funkcjonowanie. Zdarza się również, że okolica może być objęta stanem zapalnym i powodować zaczerwienienie, ból lub świąd. Nagniotki tworzą się najczęściej na palcach stóp, zwłaszcza na ich stawach lub powierzchniach stycznych, ale mogą także pojawić się na śródstopiu czy piętach.

Przyczyną powstawanie tej dolegliwości jest długotrwały ucisk spowodowany między innymi: niewygodnym, zbyt ciasnym lub zbyt luźnym obuwiem, nieprawidłowym chodem, zachodzeniem palców na siebie, które ma zwykle uwarunkowania genetyczne oraz nieprawidłowym wysklepieniem śródstopia.

Najlepszym sposobem na nagniotki jest zapobieganie im, a więc odpowiednia profilaktyka. Warto zainwestować w odpowiednie obuwie, przewiewne i dobrze dobrane. Trzeba koniecznie skorygować nieprawidłowy chód, a w przypadku deformacji należy stosować odpowiednie wkładki ortopedyczne. 

W przypadku pojawienia się dolegliwości można spróbować w pierwszej kolejności uporać się z nimi domowymi sposobami. W tym celu trzeba wyeliminować czynniki powodujące ucisk oraz regularnie ścierać zrogowaciały naskórek. Kuracja przeprowadzana samodzielnie wymaga systematyczności. W aptekach i drogeriach dostępne są specjalne płyny pomagające w walce z nagniotkami. Jeżeli te metody zawiodą nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym. Im szybciej będzie podjęte leczenie i mniej zaawansowane stadium choroby, tym lepsze efekty da nam terapia. W żadnym wypadku nie można samodzielnie próbować wyciąć nagniotka, gdyż może to doprowadzić do krwawienia i bólu. Samodzielnie możemy również zbytnio uszkodzić zdrową tkankę co utrudni leczenie. W domowych warunkach łatwiej też o zakażenia.

Prawidłowe leczenie nagniotków w gabinecie lekarskim zwykle polega na ich dokładnym usunięciu. Zabiegi przeprowadzane przez podologów są bezbolesne i pozwalają natychmiastowo pozbyć się problemu. Czasami zdarza się, że po zabiegu pozostaje niewielka ranka, którą trzeba zabezpieczyć. Dzieje się tak w przypadku dużych odcisków z głęboko zakorzenionym rdzeniem. Dyskomfort i ból znika od razu po usunięciu nagniotka. Wycinanie nagniotków odbywa się na trzy sposoby a są nimi: frezowanie, dłuto lub skalpel i laser CO2.

Zabiegi wykonywane frezarką dzielą się na kilka etapów. Mianowicie najpierw przy pomocy frezu gruboziarnistego ściera się wierzchnią warstwę odcisku, która jest wyjątkowo twarda i gruba. Frezem próżniowym czy różyczkowym podolog pozbywa się rdzenia nagniotka. Na koniec całość jest wygładzana przy pomocy frezu drobnoziarnistego. Cały zabieg trwa krótko i zazwyczaj nie wymaga nawet znieczulenia. Stosuje się go w przypadku mniejszych odcisków.

Gdy nagniotki są duże i bolesne to znaczy czop rogowy jest głęboko zakorzeniony używa się specjalnego dłuta lub skalpela. Całość zmiany jest dokładnie wycinana w sterylnych warunkach a powstała, zwykle niewielka ranka jest od razu zabezpieczana. Zabieg stosuje się w przypadku, gdy frezarka będzie nieskuteczna i polega on na dokładnym wyłuskiwaniu całości zmiany.

Kolejną, dosyć innowacyjną metodą leczenia jest laser CO2. Jest to wysoce skuteczna metoda nowoczesnej medycyny na pozbycie się dolegliwości. Cechuje ją wysoka sterylność całego procesu oraz bezbolesne usunięcie zmiany. Laser działa na zasadzie emitowanej wiązki promieniowania i pozwala na bardzo dokładne usunięcie nagniotka przy czym pozostawia nienaruszoną zdrową tkankę. Dodatkową zaletą tegoż urządzenia jest to, że przyspiesza czas gojenia. Metoda całkowicie bezbolesna i pozwalająca na natychmiastowy powrót do codziennych obowiązków.

Na nagniotki zastosować można specjalne plastry zawierające substancje chemiczne pomagające zmiękczyć i zetrzeć odcisk. Po kilku dniach noszenia plastra zdejmuje się go a pozostałości nagniotka usuwa przy pomocy pilnika. Pamiętać należy o dokładnym oczyszczeniu skóry ze zmienionych warstw skóry, gdyż nagniotki niedokładnie usunięte mają tendencję do nawracania. Po zakończonym zabiegu należy zadbać o swoje stopy, aby problem już więcej nie powrócił.

W walce z nawracaniem problemu nagniotków ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia, które nie będzie powodowało ucisku. Osobom, które maja tendencję do tworzenia się odcisków zaleca się stosowanie specjalnych poduszek czy wkładek ortopedycznych. Ciągłe powstawanie nagniotków w jednym miejscu może być spowodowane przez ukryte nierówności w budowie kości. W takim przypadku ucisk powstaje od wewnątrz i dużo trudniej jest temu zapobiegać. Niezbędna wtedy jest wizyta u specjalisty. Również osoby z zaburzeniem krążenia i chorzy na cukrzycę nie powinni nawet próbować samodzielnie usuwać nagniotków. Może to jedynie pogorszyć ich stan i doprowadzić do trudno gojących się ran.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)