czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Gliwicach

Usuwanie nagniotków w Gliwicach

Nagniotki to nie tylko problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Te niepozorne zgrubienia naskórka, najczęściej o żółtym zabarwieniu, z czasem mogą stać się źródłem silnego bólu, który uniemożliwi normalne funkcjonowanie. Interwencja specjalisty ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. W konfrontacji z nagniotkami, wszystkie domowe sposoby, na dłuższą metę okażą się nieskuteczne. 

Nagniotki – co to takiego?

Pod pojęciem nagniotków należy rozumieć odciski na stopach, przyjmujące postać okrągłych, twardych narośli. Powstają w wyniku spłaszczenia komórek naskórka, które przybierają formę zwartych skupisk, nagromadzonych na niewielkim obszarze stopy. Mamy tu do czynienia z reakcją obronną skóry, która jest zainicjowana wystąpieniem silnego ucisku. 

Struktura nagniotków zbudowana jest wokół tzw. czopa rogowego, który składa się z komórek zrogowaciałego naskórka. Przyjmuje on postać stożka, przy czym należy zaznaczyć, że jego ostry wierzchołek skierowany jest w kierunku wewnętrznej strony skóry. Stąd właśnie bierze się uczucie silnego bólu, towarzyszące każdemu krokowi – w wyniku obciążenia stopy, ostry wierzchołek wywołuje nacisk w głębokich warstwach skóry. 

Nagniotkom bardzo często towarzyszą też stany zapalne, tworzące się w okolicach odcisku. Objawiają się one w postaci wyraźnego zaczerwienienia naskórka, uczucia świądu oraz silnego bólu, który pojawia się nawet bez obciążania stopy. 

Najczęstszym miejscem występowania nagniotków są palce stóp, a zwłaszcza okolice stawów oraz powierzchnia styczna. Nie jest to jednak regułą, problem ten (choć rzadziej) może wystąpić także na piętach i śródstopiu. 

Przyczyny występowania nagniotków

Nie można mówić o jednej przyczynie występowania nagniotków. Problem ten może być wynikiem zarówno urazów fizycznych, jak i schorzeń narządu ruchu. W związku z tak szerokim podłożem występowania, nagniotki zaliczane są do powszechnych problemów. 

Powstawaniu nagniotków sprzyja niedopasowane obuwie. Problem mogą sprawiać zarówno zbyt wąskie i za ciasne buty (nacisk wywierany na stopę), jak i za duże o kilka rozmiarów, w których stopa może swobodnie się przesuwać. 

Bardzo częstą przyczyną jest także nieprawidłowy chód. W tym przypadku nie można jednak mówić wyłącznie o złych przyzwyczajeniach, ale także o wadach postawy i schorzeniach narządu ruchu.

Nagniotkom sprzyjają także deformacje układu kostnego stopy oraz generyczne zniekształcenie palców stóp. 

Usuwanie nagniotków – Gliwice i okolice

W walce z nagniotkami pomocne mogą okazać się niektóre domowe sposoby. Warto jednak zaznaczyć, że ma to sens wyłącznie w początkowym stadium dolegliwości. Jeżeli na stopach pojawią się zgrubienia połączone z miejscowym zaczerwienieniem i uczuciem pieczenia, można spróbować moczenia stóp w ciepłej wodzie z mydlinami lub w naparze z rumianku. 

Nagniotki w bardziej zaawansowanym stadium, wymagają specjalistycznej interwencji. Podolog to wykwalifikowany specjalista, dbający o zdrowie stóp pacjentów, którego usługi obejmują także usuwanie nagniotków. Gliwice i inne duże miasta województwa śląskiego to miejsca, w których działają renomowane gabinety podologiczne. 

Kiedy warto zaczerpnąć porady specjalisty?

Interwencja podologa jest wskazana na każdym etapie rozwoju nagniotków. Jeżeli nie jesteś przekonany co do skuteczności domowych metod, udaj się do specjalisty już w momencie wystąpienia pierwszych objawów. Im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia, tym krócej potrwa leczenie. 

Niezwykle istotnym elementem leczenia nagniotków są działania profilaktyczne. Podolog zaleci odpowiednie środki pielęgnacyjne, właściwe obuwie, a w przypadku stwierdzenia wad postawy, także odpowiednie wkładki ortopedyczne. 

Przebieg leczenia

Leczenie nagniotków polega na ich całkowitym usunięciu, wraz z rdzeniem przylegającym do odcisku. W tym celu, specjaliści stosują szereg zaawansowanych technik, wymagających użycia specjalistycznych narzędzi. Wśród najpopularniejszych (i jednocześnie – najskuteczniejszych), należy wymienić:

• frezarki - taki zabieg przewiduje użycie trzech narzędzi. Diamentowy frez gruboziarnisty używany jest do pozbycia się wierzchniej warstwy zrogowaciałego naskórka. Frez drobnoziarnisty używany jest do wygładzenia powierzchni stopy. Do usunięcia czopu rogowego używany jest frez próżniowy;
• laser CO2 – to niezwykle precyzyjne narzędzie używane jest do usunięcia nagniotków wraz z rdzeniem. Pod wpływem emitowanej przez narzędzie energii, warstwa zrogowaciała zostaje wycięta bądź odparowana. Metoda ta jest niemal bezbolesna i, co niezwykle istotne, nie powoduje uszkodzenia tkanek sąsiadujących.

W przypadku dużych i wyjątkowo bolesnych nagniotków, nadal używana jest metoda wyłuskiwania, realizowana z użyciem dłuta lub skalpela.

Czas trwania leczenia

Czas terapii jest ustalany indywidualnie i zależy od stopnia rozwoju nagniotków. Podjęcie wczesnego leczenia sprzyja skróceni liczby zabiegów do niezbędnego minimum. Nie warto zatem odkładać wizyty u specjalisty. Bardzo ważnym elementem leczenia jest późniejsza pielęgnacja stóp i działania profilaktyczne – należy o tym pamiętać.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)