czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Katowicach

Usuwanie nagniotków w Katowicach

To, co potocznie nazywamy odciskami na stopach, to w rzeczywistości nagniotki. Potrafią być naprawdę problematyczne, głównie dlatego, że nieestetycznie wyglądają, a z czasem zaczynają sprawiać ból odczuwalny przy chodzeniu w butach. Zwykle jednak stają się zauważalne, gdy zaczynają w oczywisty sposób zaburzać estetykę stóp. Większość osób zaczyna się nimi przejmować w okolicach sezonu wiosenno - letniego, kiedy chętniej i częściej sięga się po odkrywające stopy obuwie. Najczęstszym miejscem tworzenia się nagniotków są palce. Większość osób borykała się z nimi choćby raz w życiu, ponieważ powstają stosunkowo łatwo. Zwykle usuwa się je z użyciem domowych metod, jednak równie często domowe sposoby zawodzą. Wtedy właśnie warto poprosić o pomoc specjalistę podologa, zwłaszcza gdy powiększające się i twardniejące zmiany zaczynają powodować nieprzyjemne odczucia w trakcie noszenia obuwia, które do tej pory było całkiem wygodne. Jeśli chodzi o usuwanie nagniotków Katowice mają w ofercie dla pacjentów dobre gabinety podologiczne.

Nagniotki, co to jest?

Pod tą nazwą kryją się sterczące, najczęściej okrągłe i bardzo twarde narośle na stopach. To po prostu zrogowacenia, powstające w sposób bardzo podobny do tego, w jaki tworzą się odciski oraz modzele. składają się ze spłaszczonych, rogowych i suchych komórek naskórka, które odkładają się w jednym miejscu. Zwykle posiadają czop rogowy, który ostrym wierzchołkiem wrasta wgłąb skóry. Jego zakończenie może wrosnąć tak głęboko, że podczas chodzenia i ucisku podrażnia warstwę okostnej. Jest ona bardzo silnie unerwiona, więc takie podrażniania wywołuje mocny, przeszywający ból. Rozbudowane, mocno zakorzenione nagniotki mogą nawet utrudniać poruszanie się w butach lub boso, w zależności od umiejscowienia - a powstają zwykle na powierzchniach stycznych, stawach czy wystających kościach, choć mogą tworzyć się także na śródstopiu lub w okolicach pięt.

Jak powstają nagniotki?

Głównym "winowajcą" bywa najczęściej nieprawidłowo dobrane obuwie. Mnóstwo osób nosi buty, które nie pozwalają stopie oddychać, uciskają ją, zmuszają do przyjmowania nienaturalnej, niefizjologicznej pozycji podczas chodu, stania, a nawet siedzenia. Wysokie obcasy, but o bardzo wąskim czubku, a także zbyt wąskie obuwie może przyczyniać się do powstawania nagniotków, generując nieustanny nacisk na pewną partię skóry. Efektem jest wzmożona reakcja obronna naskórka, który zaczyna wytwarzać zrogowaciałe, twarde komórki. Problemem bywa także nieprawidłowy chód, nadmiernie i niepotrzebnie obciążający którąś z części stopy. Niektórzy nabierają nawyku stawiania kroków w specyficzny sposób, co może przekładać się na problemy z nagniotkami. Wśród przyczyn są także i ortopedyczne wady w budowie stóp - nieprawidłowe wysklepienie lub zachodzenie palców na siebie, spowodowane wrodzonymi predyspozycjami.

Można zapobiegać

Możliwe jest zapobieganie powstawaniu nagniotków, które zwykle sprowadza się do wyrobienia w sobie dobrych nawyków. Warto przejrzeć swoje obuwie i kategorycznie pozbyć się wszystkich par, które uciskają stopy, są za małe, za wąskie lub zbyt szerokie. Stopy, noszące cały ciężar ciała przez większość życia, zasługują na lepiej dobrane obuwie. Warto poprosić ortopedę o pomoc w skorygowaniu nieprawidłowego chodu, a podolog w Katowicach świetnie doradzi odpowiednie wkładki do butów dla osób o wadach anatomicznych.

Gdy domowe sposoby nie działają

Usuwanie nagniotków przez podologa to zabieg całkowicie bezpieczny i bezbolesny, co więcej, przynosi natychmiastową ulgę. Istnieją rozmaite sposoby na profesjonalne usuwanie nagniotków, używane w zależności od ich wielkości czy głębokości. Bezbolesny zabieg wykonuje się przy użyciu frezarek, skalpela lub lasera CO2. Podolog usuwa nagniotek razem z rdzeniem, a następnie zaopatruje powstałą w ten sposób rankę, która goi się bardzo szybko i bezproblemowo. Szybkość usunięcia nagniotka zależy od stopnia zaawansowania zmiany.

Dlaczego właśnie podolog?

Podolog to specjalista, który posiada bardzo rozbudowaną wiedzę o ludzkich stopach. Zna ich budowę anatomiczną, specyfikę dręczących je problemów, potrafi rozpoznawać często i rzadziej pojawiające się schorzenia oraz dolegliwości, a także dobrać właściwe leczenie i pielęgnację. Przeprowadza także zabiegi mające na celu poprawę stanu i zdrowia stóp. Wszelkie wykonywane przez niego czynności są przeprowadzane w warunkach wzorcowo higienicznych, przy zastosowaniu jednorazowych lub wyjałowionych narzędzi i materiałów. Warto powierzyć swoje problemy ze stopami, w tym nagniotki, właśnie podologowi, ponieważ żaden inny specjalista nie będzie w stanie tak kompleksowo zająć się problemem stóp. W razie potrzeby podolog kieruje pacjenta do lekarza lub na dalsze badania, jednak zwykle jest w stanie samodzielnie poprowadzić leczenie, a także zalecić odpowiednie postępowanie zapobiegające nawrotom w przyszłości. Gdy potrzebne jest usuwanie nagniotków Katowice dysponują gabinetami zatrudniającymi najlepszych specjalistów. Wizyta u nich może przynieść natychmiastową ulgę i rozwiązać niejeden problem.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)