czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Kielcach

Usuwanie nagniotków w Kielcach

Usuwanie nagniotków to zabieg prosty i niewymagający znieczulenia. Wykonywany jest zazwyczaj, gdy domowe sposoby na pozbycie się problemu zawiodły lub jeśli dolegliwości bólowe są niezwykle uciążliwe.

Przyczyny powstawania nagniotków

Nagniotki potocznie nazywane są odciskami. Pojawiają się na palcach stóp w miejscach, gdzie znajdują się stawy bądź powierzchnie styczne. Zdarzają się również sytuacje, w których zmiany te tworzą się na piętach czy też śródstopiu. Przypadki te należą jednak do rzadkości.

Nagniotki mają formę sterczących narośli. Są okrągłe oraz twarde w dotyku. Powstają na skutek spłaszczenia komórek rogowych naskórka. Jeśli fragment skóry naszych palców jet stale wystawiony na miejscowy ucisk, dochodzi do reakcji obronnej organizmu. Posiada ona postać miejscowego nagromadzenia komórek rogowych, które to następnie ulegają spłaszczeniu, tworząc nagniotki.

Odciski tworzą się zazwyczaj na skutek:

• noszenia niewygodnego obuwia, w tym zwłaszcza zbyt ciasnego oraz na wysokich obcasach,
• nieprawidłowości związanych z chodem oraz postawą,
• defektów wysklepienia śródstopia,
• uwarunkowanych genetycznie zniekształceń stóp, które sprawiają, że palce nachodzą na siebie.

W centralnym miejscu nagniotka znajduje się czop rogowy. Składa się on z zagęszczonych komórek rogowych. Wraz z postępem schorzenia przyjmuje on formę stożka, wrastając swym wierzchołkiem w głębsze partie skóry, co wywoływać może dolegliwości bólowe. Występują one zwykle w trakcie ruchu oraz po bezpośrednim nacisku na powierzchnię wytworzonej zmiany skórnej.

Jeśli pojawiający się ból jest niezwykle dotkliwy i utrudnia swobodne poruszanie się, oznacza to, iż podrażnieniu uległa niezwykle wrażliwa warstwa okostnej. Nagniotki wywołać mogą również stan zapalny. W tym wypadku obserwuje się silne zaczerwienienie wokół zmiany, świąd oraz ból, niezależnie od tego, czy znajdujemy się w ruchu czy też nie.

Jak powstrzymać rozwój odcisków?

Zapobiegać nagniotkom można na trzy sposoby. Przede wszystkim należy pozbyć się wszystkich źle dobranych butów, które nie są wygodne i prowadzą do pojawiania się dyskomfortu w trakcie chodzenia. Jeśli decydujemy się na zakup nowego obuwia, warto pamiętać o tym, aby mierzyć je wtedy, gdy nogi są wypoczęte. Należy to robić zatem we wczesnych godzinach porannych lub popołudniu, ale pod warunkiem, że damy naszym stopom chwilę wytchnienia i pozwolimy na krótką przerwę.

Po drugie, należy usunąć bądź skorygować wszelkie nieprawidłowości związane z chodem i postawą. Uwaga to dotyczy szczególnie dzieci. Niezbędna okazać może się pomoc ortopedy, który wskaże błędy oraz odpowiednie ćwiczenia, które je naprawią.

Problemem są również wady anatomiczne wynikające z nieprawidłowej budowy stóp. Również je można z łatwością skorygować, stosując wkładki lub obuwie ortopedyczne. Wykazują one właściwości lecznicze oraz gwarantują odpowiednią wysokość śródstopia. Skorzystać można również ze specjalnie skonstruowanych klinów, separatorów oraz wkładkach prostujących palce. Są one pomoce, jeśli borykamy się z pewnymi upośledzeniami genetycznymi stóp, które mogą warunkować powstawania odcisków.

Domowa kuracja

Pierwsze objawy tworzenia się nagniotków nie są oczywiste. Należą do nich zaczerwienienie, lekkie pieczenie, świąd oraz miejscowe zgrubienie. Natychmiast po ich spostrzeżeniu, należy powiązać je ze schorzeniem. W pierwszych stadiach rozwoju choroby można jej się pozbyć samodzielnie, przy pomocy domowych zabiegów. W tym wypadku chodzi głównie o odpowiednią pielęgnację stóp, która pozwoli pozbyć się nagromadzonych komórek naskórka.

W pierwszej kolejności należy zatem przygotować dla nóg ciepłą kąpiel w mydlinach, rumiankowym naparze bądź roztworze z sody oczyszczonej. Sprawi to, że naskórek będzie bardziej miękki, obrzęk zostanie usunięty, a stan zapalny ulegnie zmniejszeniu. Następnie należy wykonać peeling, a zrogowaciały naskórek usunąć przy pomocy tarki lub pumeksu.

Na zaczerwienioną zmianę warto zaaplikować krem z mocznikiem lub alantoiną, który zmiękczy naskórek oraz sprawi, że ból będzie mniej odczuwalny. Jeśli nagniotek już się uformował, warto sięgnąć po preparaty lecznicze dostępne w aptekach. Szeroki wybór kremów, żeli oraz plastrów na odciski sprawia, że każdy jest w stanie dostosować odpowiedni środek do swoich potrzeb.

Wizyta u specjalisty

Domowe sposoby mogą okazać się jednak niewystarczające. W tym wypadku należy sięgnąć po profesjonalną pomoc lekarską. Podolog usunie odcisk wraz ze znajdującym się w środku rdzeniem oraz odpowiednio zabezpieczy ranę. Przekaże również wszelkie informacje odnośnie rekonwalescencji, a także działań zapobiegającym tworzeniu się nagniotków w przyszłości.

Wśród najczęściej stosowanych narzędzi służących usuwaniu odcisków należy wyróżnić frezarkę, skalpel, dłuto oraz laser CO2. Zabiegi te zazwyczaj nie wymagają znieczulenia i pozwalają w szybki i komfortowy sposób pozbyć się problemu oraz wrócić do normalnego funkcjonowania.

Należy pamiętać, że zabiegi usunięcia nagniotków może wykonywać jedynie lekarz. Próba ich samodzielnego zlikwidowania przy pomocy ostrych narzędzi jest niezwykle niebezpieczna.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)