czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Olsztynie

Usuwanie nagniotków w Olsztynie

Nagniotki, to zmiany skórne, które najczęściej tworzą się na stopach. Mają one charakter narośli rogowej, często wypełnionej płynem surowiczym. Narośl rogowa zwykle charakteryzuje się tym, że w jej skład wchodzi specyficzny czop, który na wskutek wciskania w głąb skóry potęguje powstawanie nagniotka. Tego typu zmiany chorobowe, często noszą inną, bardziej popularną nazwę - odcisków.

Jak powstają odciski?

Odciski, bądź jak mówią inni nagniotki, to zmiany chorobowe, które charakteryzują się specyficzną, nieco żółtawą barwą. Z reguły mają one też wypukły kształt, będący efektem powstania nadmiernej ilości komórek rogowych. 

Odciski najczęściej powstają na wskutek miejscowego, bardzo silnego nacisku na powierzchnię stopy. Ludzka stopa charakteryzuje się specyficznym kształtem. Oznacza to, że jest ona tak dopasowana do podłoża, że może ona z powodzeniem znosić tak duże obciążenia jak ciężar naszego ciała. Jeśli jednak siła ta nie będzie oddziaływać równomiernie na całą stopę a wyłącznie na jej fragment, może pojawić się odcisk.

Przyczyny powstawania odcisków

Przyczyny odpowiadające za powstawanie odcisków na stopach, wiążą się przede wszystkim z nieodpowiednim obciążeniem ich powierzchni. Może do tego dojść na kilka sposobów:

1. Nieodpowiednie obuwie. Źle dopasowane obuwie, bardzo często wpływa na powstawanie odcisków. Szczególnie jeśli w jego wewnętrznej części pojawiają się zgrubienia, które bardzo szybko mogą doprowadzić do nierównomiernego obciążenia stopy.

2. Zniekształcenie palców stóp. Za powstawanie odcisków (szczególnie na wewnętrznej stronie palców stóp), często odpowiedzialne jest ich zniekształcenie. Wiąże się ono najczęściej z wadami genetycznymi, które wywołują wspomniane zmiany.

3. Nieprawidłowy chód. Podczas chodzenia (nieprawidłowego) bardzo często może dojść do sytuacji w której powstają odciski. Szczególnie jeśli nie pamiętamy o tym, by równomiernie obciążyć powierzchnię stopy. Wtedy powstawanie odcisków ma miejsce głównie w przedniej części stopy a więc najbardziej w takiej sytuacji obciążonym punkcie stopy.

4. Za powstawanie odcisków na stopach, bardzo często odpowiada również źle ukształtowana stopa. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy mamy do czynienia z tak zwanym płaskostopiem. Wtedy istnieje ogromne prawdopodobieństwo, ze wspomniane odciski się pojawią. Co ważne, w takiej sytuacji zaleca się bezwzględnie odpowiednią profilaktykę i kontrolę stóp.

Profilaktyka nagniotków

Usuwanie nagniotków Olsztyn nie musi być ostatecznością. Zwłaszcza, że istnieje profilaktyka, która w przypadku odcisków stóp odnosi ogromne sukcesy. Co warto robić, by raz na zawsze pozbyć się odcisków?

1. Jeśli mamy do czynienia z niewłaściwą postawą podczas chodzenia, pamiętajmy o tym, że można to wyeliminować. Czasami możemy sami nauczyć się takiego sposobu chodzenia, który wykorzysta w pełni specyficzną budowę naszej stopy. 

Problem pojawia się, kiedy złe nawyki w chodzeniu zauważymy u naszych dzieci. Wtedy ze względu na ich wciąż rozwijające się organizmy, musimy odwiedzić specjalistę podologa bądź innych, podobnych lekarzy specjalistów. 

2. Istotne jest również odpowiednie dobranie obuwia. Często jest tak, że przymierzamy obuwie wtedy, gdy nasze stopy są opuchnięte i zmęczone. W takiej sytuacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie dojdzie do powstania odcisków.

Jeśli więc zależy nam na wygodnym obuwiu, to koniecznie przymierzajmy je wtedy, gdy nasze stopy są wypoczęte. Najlepiej jeśli jest to wcześnie rano. Jednak z różnych względów, można to zrobić również wieczorem. Pamiętajmy jednak, że przed przymierzeniem nowego obuwia, nasze stopy powinny sobie odpocząć.

3. Zapobieganie powstawaniu kolejnych nagniotków (odcisków) jest najtrudniejsze wtedy, gdy wiąże się z nimi nieodpowiednia budowa morfologiczna stopy. Wtedy usuwanie nagniotków Olsztyn będzie połączone z wykorzystywaniem różnych aparatów korekcyjnych, które często są wprowadzane do obuwia. Czasami konieczne będzie zainwestowanie w odpowiednie obuwie ortopedyczne.

Co jeśli pojawią się nagniotki - czyli domowe sposoby walki z nimi

Zanim na naszych stopach zagości duży, solidny odcisk, najlepszym rozwiązaniem będzie moczenie stóp w odpowiednio ciepłej wodzie z mydlinami. Kilka bądź kilkanaście minut w takiej kąpieli w zupełności wystarczy, by zmiękczyć naskórek. Następnym krokiem będzie zastosowanie tradycyjnego pumeksu, który z powodzeniem zetrze nadmiar zrogowaciałego naskórka. W leczeniu odcisków pomaga również kąpiel w kwasie borowym!

Można też stosować odpowiednie płyny, które najczęściej są stworzone w oparciu o kwas salicylowy. 

Usuwanie nagniotków Olsztyn

Jeśli domowe sposoby w niczym nam nie pomagają i jednocześnie ból staje się bardzo silny i dokuczliwy, jedyne co nam pozostaje to metody jakie daje nam nowoczesna medycyna (podologia). Są to między innymi:

- przyrządy mechaniczne takie jak odpowiednie frezarki, bądź bardziej proste urządzenia - skalpele i dłuta

- bardziej zaawansowane przyrządy, takie jak np laser oparty na dwutlenku węgla.

Pamiętajmy, że usuwanie nagniotków Olsztyn jest dziś o wiele bardziej komfortowe niż kiedyś.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)