Usuwanie odcisków w Gliwicach
Odciski to obszary zrogowaciałego naskórka. Powstają w wyniku reakcji obronnej skóry na stały ucisk, w wyniku którego komórki rogowe zostają wgniecione głęboko w skórę, powodując ból. Na tworzenie się odcisków narażone są przede wszystkim osoby z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym. Problem pojawia się najczęściej na obszarze śródstopia, w przestrzeniach międzypalcowych oraz na grzbietach palców. Sporadycznie występuje także na piętach.
Problem odcisków powiązany jest przede wszystkim z deformacjami kostno-stawowymi, występującymi zarówno w obrębie stóp, jak i reszty ciała. Nie bez winy pozostaje tutaj także nieodpowiednio dopasowane obuwie – zbyt małe buty wpływają nie tylko na problemy z chodzeniem, ale także na zwiększone ryzyko narażenia się na bolesne odciski.
Gdzie usunąć odcisk w Gliwicach?
Pacjenci bardzo często bagatelizują problem odcisków, tłumacząc sobie, że przecież to nic groźnego i wystarczy przykleić plaster na bolące miejsce. Takie postępowanie, zdaniem specjalistów, może przynieść znacznie więcej złego niż dobrego. Nieusuwane odciski wnikają bowiem coraz głębiej w skórę, przyczyniając się do powiększenia dolegliwości bólowych, a także umożliwiając zaistnienie stanów zapalnych. Podolodzy radzą zatem, aby pojawić się w gabinecie jak najszybciej – każdy dzień zwłoki sprawi, że przeprowadzane zabiegi staną się nieco mniej skuteczne, a proces usuwania odcisków zostanie z konieczności rozłożony na kilka lub nawet kilkanaście wizyt.
Przy obecnym stanie wiedzy medycznej eliminacja odcisków jest procesem najczęściej całkowicie bezbolesnym i niezbyt skomplikowanym. Różni się ona nieco w zależności od gabinetu i specjalisty, ogólnie rzecz biorąc polega jednak na kombinacji metod mechanicznych i farmakologicznych: w trakcie terapii stosuje się specjalne narzędzia oraz preparaty chemiczne. Skuteczność całego procesu leczenia zależy nie tylko od teoretycznego i praktycznego przygotowania naszego podologa, ale także od tego, jak długo zwlekaliśmy ze zgłoszeniem się do jego gabinetu. Jeżeli umówimy się na wizytę natychmiast po zauważeniu niepokojących zmian skórnych, istnieje duża szansa, że problem zostanie zażegnany już po jednym spotkaniu.
Prognoza na przyszłość
Odciski bywają niestety często problemem nawracającym – po ich jednorazowym usunięciu pacjent jest niejednokrotnie przekonany, że pozbył się kłopotu raz na zawsze, a później ze zdumieniem zauważa nawrót dokuczliwych objawów. Dzieje się tak, ponieważ eliminując odcisk, nie likwidujemy źródła problemu – a są nim stałe zmiany w układzie kostnym stopy, doprowadzające do permanentnego ucisku i drażnienia, a zatem ułatwiające powstawanie kolejnych zmian. Aby przerwać to błędne koło, dobrze jest zasięgnąć profesjonalnej porady w kwestii wyboru odpowiedniego dla nas obuwia. Dobrze sprawdzają się także wkładki ortopedyczne, stosowanie indywidualnie dobranych odciążeń czy amortyzacji, a przede wszystkim systematyczna kontrola specjalisty.