czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie odcisków w Kielcach

Usuwanie odcisków w Kielcach

Usługi związane z usuwaniem odcisków realizowane są w gabinetach podologicznych i wiążą się z doprowadzeniem naskórka do stanu przed pojawieniem się odcisku - za sprawą jednej bądź kilku wizyt lekarskich.

Czym są odciski?

Powstawanie odcisków nierozerwalnie łączy się z nadmierną produkcją i przemieszczeniem się komórek rogowych (znajdujących się po zewnętrznej warstwie naskórka) w głąb skóry. Powodowane jest silnym uciskiem zewnętrznym - lekarze specjaliści nazywają ten proces reakcją obronną skóry na natężenie mechaniczne.

Same odciski wiążą się z poważnym bólem, który w sposób zdecydowany utrudnia prawidłowe poruszanie się. Podkreślić należy także fakt, iż ich nieleczenie może doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego. Lokalizacja zmian naskórnych jest różna, jednak najczęściej pojawiają się one między palcami stóp oraz na przodostopiu.

Jak powstają odciski?

Przyczyn powstawania odcisków na stopach może być kilka. W pierwszej kolejności należy wskazać nieprawidłowe dopasowanie obuwia - często wynika to z doboru zbyt małego rozmiaru, choć odciski mogą powstać również poprzez działanie sztywnej części buta, która nie zdążyła się dopasować do stopy (dlatego też pacjenci mają z nią do czynienia zaraz po zakupie nowych butów).

Odciski pojawić się mogą także poprzez wystąpienie deformacji stóp (płaskostopie), w wyniku wad postawy oraz nieprawidłowego chodu. Sytuacje te doprowadzają do wytworzenia nadmiernego nacisku na wybrane miejsce stopy, co zaś związane jest z produkcją i przemieszczeniem się wspomnianej komórek rogowych.

Wizyta u lekarza

W większości przypadków, odciski mogą zostać usunięte w warunkach domowych. Jeżeli jednak stają się one coraz większe i przemieszczają się głębiej w skórę, a do tego towarzyszy im poważny ból bądź stan zapalny, konieczna jest wizyta w gabinecie podologicznym.

Kluczowy w tym przypadku jest czas. Szybka reakcja spowoduje, iż usunięcie odcisku będzie proste i szybkie. Nadmierne zwlekanie z wizytą doprowadzi natomiast do sytuacji, w której wyeliminowanie zmian naskórnych będzie możliwe w trakcie kilku zabiegów pielęgnacyjnych.

Zadanie podologa sprowadza się do dokładnego zbadania miejsca powstania odcisku oraz zrealizowania niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest on w stanie także doradzić nam, w jaki sposób możemy unikać odcisków w przyszłości. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o dobraniu wkładek ortopedycznych w sytuacji stałych zmian postawy, czynnościach pielęgnacyjnych oraz różnego rodzaju ćwiczeniach.

Jak już zostało wspomniane, czas terapii jest silnie uzależniony od zaawansowania zmian skóry. Jeżeli więc pacjent będzie długo zwlekał z wizytą w gabinecie podologicznym, usunięcie odcisku może okazać się trudne i na pewno nie nastąpi podczas pierwszego zabiegu. Wszystko to sprawia, że do lekarza specjalisty należy zgłaszać się jak najszybciej - za sprawą fachowej wiedzy, specjalistycznego sprzętu i odpowiednich środków pielęgnacyjnych, będzie on w stanie skutecznie pozbyć się tego niezmiernie uciążliwego problemu.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)