czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie odcisków w Krakowie

Usuwanie odcisków w Krakowie

Każdy powinien dbać o regularne kontrolne wizyty w gabinecie podologicznym. Rodzice powinni także przyprowadzać dzieci, żeby specjaliści mogli sprawdzić stan stóp swoich pociech. Podolog może nam bardzo pomóc. Zajmuje się między innymi wrośniętymi paznokciami, nadmierną potliwością stóp, kurzajkami czy też zrogowaceniami. Warto też wybrać się do gabinetu podologicznego w przypadku odcisków. 

W dobrym i profesjonalnym gabinecie specjalista w swojej branży skutecznie je usunie, nawet już podczas pierwszej wizyty. A na dodatek można zapobiegać pojawianiu się odcisków w przyszłości. Wystarczy dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne, które korygują wady postawy.

Czym jest odcisk? Tym określeniem nazywa się obszary zrogowaciałego, martwego naskórka, które powodują dyskomfort oraz czasem niewyobrażalny ból podczas chodzenia. Odciski to reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, wynikający między innymi z niewygodnych, nieużywanych dotychczas bądź za małych butów. W wyniku tego ucisku komórki rogowe są po prostu "wgniatane" w głąb skóry, powodując tym samym silny ból.

Problem odcisków może tak naprawdę dotyczyć każdego, lecz najczęściej mają je osoby z płaskostopiem podłużnym bądź poprzecznym. Najczęściej odciski pojawiają się w następujących miejscach: grzbietowej stronie palców (okolice stawów paliczkowych, często na małym palcu), przodostopiu (okolice stawów środstopno-paliczkowych), między palcami stóp, a nawet w okolicy pięty. Odciski na stopach mają formę twardej oraz suchej zmiany. Ich kolor w zależności od stopnia zaawansowania danej zmiany może przybrać przeróżne odcienie żółci, czerwieni, a nawet purpury. Odciski na stopach można podzielić na dwa rodzaje: nagniotki oraz modzele.

Wymieńmy w tym miejscu przyczyny powstawania odcisków:


- stały, zbyt duży i na dodatek punktowy ucisk na skórze, co prowadzi do zwiększonego i niechcianego wytwarzania komórek rogowych jako reakcja obronna;
- nieodpowiednio dopasowane, za małe obuwie, ze zbyt ciasnymi noskami bądź niewychodzone buty, do których nasze stopy się jeszcze nie przyzwyczaiły. Najczęściej z tego powodu cierpią kobiety, które kupują na przykład szpilki o numer za małe, żeby trzymały się na nogach. Gdy się podobają im dane obuwie, ale w sklepie nie ma odpowiedniego numeru, również decydują się na za małe, mówiąc, że jakoś wytrzymają; że dla urody trzeba cierpieć. Nie powinno tak być. Nie można z takich powodów decydować się na nieodpowiednio dopasowane obuwie. Co ważne, buty na obcasie również wpływają bardzo niekorzystnie na nasze stopy. Owszem, noga być może lepiej prezentuje się na wysokości, ale obcasy powodują nienaturalność wygięcia stopy - taka pozycja jest nieodpowiednia na nich. Dlaczego? Z powodu takiego ułożenia stopy nacisk podczas chodzenia i stania przenosi się na przednią część stopy, gdzie może właśnie dojść, i często dochodzi, do powstania bolących odcisków.

W przypadku odcisków należy zadbać o nie jak najszybciej, ponieważ mogą po pewnym czasie mogą wniknąć poza skórę właściwą i tym sposobem być przyczyną stanów zapalnych. Dzieje się tak, gdyż nieusunięte, niewyleczone odciski są wgniatane coraz głębiej w skórę,. W ten sposób powoduje duży dyskomfort w postaci stałego bólu. Im szybciej więc zostaną usunięte, tym lepiej dla naszych stóp. Z tego względu powinny zostać one jak najszybciej usunięte ze stopy. 

Co należy pamiętać, usuwając sam odcisk często nie usuwa się przyczyny jego powstawania. Z tego powodu nie powinniśmy sami się podejmować tego zadania. Profesjonalny podolog pomoże pacjentowi również w tym, żeby nie powstały stałe zmiany w układzie kostnym. Gdy się one pojawią, to stopy będą już predysponować miejsca stałego ucisku. A to spowoduje powstawanie bolących odcisków. Specjalista w gabinecie podologicznym doradzi nam, czy należy zmienić buty na właściwsze do naszych stóp, zdecydować się na wkładki ortopedyczne, a może na stałe stosowanie odpowiednich odciążeń lub różnego rodzaju amortyzacji. Być może zaleci nam specjalną pielęgnację stopy bądź stałą opiekę specjalisty.

Jak długi może być czas terapii?


Wszystko zależy od tego, jak długo mamy dane odciski. Z tego względu, jeśli zależy nam na naszym zdrowiu i chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy - gdyż każda wizyta kosztuje, powinniśmy jak najszybciej udać się do gabinetu podologicznego. Im dłużej będziemy zwlekać z pójściem do specjalisty, tym trudniej będzie usunąć nasze odciski. Z powodu częstości ich powstawania ludzie zazwyczaj je bagatelizują. Ich powszechność nie powoduje jednak to, że powinniśmy zostawić odciski swojemu losowi, żeby same wyzdrowiały. Być może same znikną, ale najprawdopodobniej pojawią się nowe na miejsce starych.

Warto więc umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym, aby usunąć bolące odciski, żeby móc cieszyć się z życia i nie przejmować się bolącymi stopami. Nieleczone odciski mogą bowiem prowadzić do przeróżnych powikłań. 

Poznaj naszych specjalistów w zakresie usuwania odcisków, czyli krótko mówiąc usuwanie odcisków Kraków:

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)