czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie odcisków w Tarnowie

Usuwanie odcisków w Tarnowie

Odciski to zrogowaciały naskórek na stopie, nawarstwiający się w miejscach szczególnego punktowego nacisku. Odcisk jest suchą i twardą zmianą przybierającą różne zabarwienie. Ciągły miejscowy nacisk powoduje wgniecenie warstwy rogowej i powstawanie stanu zapalnego powodującego bardzo duży ból, który czasami nawet uniemożliwia chodzenie. W skrajnych przypadkach odcisk może nawet naciskać na mocno unerwioną okostną .Główne obszary, w których pojawiają się odciski to okolice śródstopia, grzbiet palców oraz miejsca pomiędzy palcami.

Dlaczego trzeba usuwać odciski?

Po pierwsze powodują dyskomfort i uczucie bólu oraz stany zapalne. Ból powoduje, że stawiamy stopę w nienaturalny sposób, co z kolei może prowadzić do kolejnych niepożądanych zmian w naszej postawie, stawach skokowych czy kolanowych. Im szybciej zgłosimy się do podologa z odciskiem, tym łatwiej będzie można go usunąć, krócej będziemy narażeni na ból a stan zapalny do wyleczenia będzie mniejszy.

Kto jest narażony na powstawanie odcisków?

Najbardziej narażone na odciski są osoby z wadami postawy takimi jak płaskostopie poprzeczne lub podłużne. Odciski tworzą się także wskutek noszenia źle dopasowanego, zbyt ciasnego uwierającego obuwia. Odciski rodzą niebezpieczeństwo powikłań u osób z cukrzycą, dlatego diabetycy ze zdwojoną uwagą powinni dbać o stopy i umawiać się na wizyty u podologa częściej, także profilaktycznie.

Gdzie usuniemy odciski?

Profesjonalnym leczeniem odcisków zajmują się podolodzy, specjaliści od zmian chorobowych znajdujących się na stopach. Podologia rozróżnia aż 9 rodzajów odcisków, każdy z nich usuwa się w inny sposób. Aby skutecznie i bezboleśnie usunąć odcisk należy udać się do specjalisty, który będzie potrafił rozpoznać prawidłowo rodzaj odcisku i wybrać odpowiedni sposób jego wycięcia. Usuwanie odcisku jest zabiegiem prostszym niż pozbycie się kurzajek, udaje się go wykonać podczas jednej wizyty pacjenta w gabinecie podologicznym, ale nie jest to regułą, dużo zależy od stanu zaawansowania zmian. Zabieg nie wymaga znieczulenia, ponieważ przebiega w obrębie martwego naskórka. Podolog pomoże wybrać odciążające wkładki ortopedyczne i dopasować wygodniejsze buty, dzięki którym ryzyko ponownego pojawienia się odcisków w przyszłości będzie zminimalizowane.

Nie zaleca się podejmowania prób samodzielnego usuwania odcisków poprzez ścieranie, wycinanie bądź używanie środków rozmiękczających. Doprowadza to do długo gojących się stanów zapalnych i pogarsza obraz choroby. Jak w większości innych chorób lepiej oddać się w sprawne ręce specjalisty.

Gabinety wykonujące zabieg


  Schowek (0)