czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie grzybicy paznokci w Kielcach

Leczenie grzybicy paznokci w Kielcach

Usługa leczenia grzybicy paznokci polega na dokładnym oczyszczeniu płytki paznokcia dotkniętego schorzeniem i usunięciu problematycznych zmian w taki sposób, aby możliwa stała się pełna rekonstrukcja paznokcia i powrót do jego wyglądu sprzed choroby.

Zakażenie grzybicze powodują najczęściej pleśniowce, drożdżaki oraz dermatofity, które zazwyczaj atakują jedną płytkę, jednak wraz z postępem choroby i unikaniem jej leczenia rozprzestrzeniają się na sąsiednie paznokcie. Zmiany chorobowe najczęściej dotyczą dużego i małego palca u stopy. Rzadziej zdarza się, aby zakażeniu uległy paznokcie u dłoni.

Ryzyko wystąpienia choroby

Chorobą tą można łatwo się zakazić, jednak jej leczenie jest niezwykle mozolne i długotrwałe. Ze względu na to wiele osób łatwo zniechęca się bądź przeprowadza kurację leczniczą z przerwami, co nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Efekty mogą okazać się mizerne także w przypadku, jeśli leczenie będziemy przeprowadzać na własną rękę, bez konsultacji z podologiem.

Grzybica paznokci może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Najczęściej jednak borykają się z nią osoby starsze oraz cierpiące z powodu osłabionej odporności, zaburzeń hormonalnych czy też chorób ogólnoustrojowych, takich jak między innymi cukrzyca, niedokrwistość i otyłość.

Źródło problemu

Schorzenie to może być następstwem grzybicy stóp, a także wynikiem przyjmowania antybiotyków, sterydów oraz chemioterapii. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania wymienia się:

• niewłaściwą higienę, w tym zwłaszcza niestaranne wycieranie palców po umyciu, co prowadzi do utrzymywania się na płytce paznokcia ciepła oraz wilgoci - czynników niezwykle sprzyjającym rozwojowi grzybów,
• stosowanie nieprzewiewnych butów, szczelnie przylegających do palców oraz paznokci,
• zakładanie skarpet wykonanych z tworzyw sztucznych,
• nieodpowiednie obcinanie paznokcia, które ułatwia przedostanie się pod niego grzybów,
• urazy mechaniczne, umożliwiające wniknięcie mikroorganizmów chorobotwórczych,
• nadmierna potliwość lub suchość stóp,
• choroby krążenia i układu immunologicznego.

Płytka paznokcia może zostać osłabiona także przez stosowanie akrylowych lakierów oraz sztucznych paznokci, co sprzyja zakażeniom grzybami. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować podczas przebywania w miejscach takich jak basen, łaźnie, sauny czy też spa. Poruszając się po nich bezwzględnie powinniśmy mieć założone odpowiednie obuwie, które zabezpieczy nasze stopy oraz paznokcie przed atakiem grzybów.

Aby uniknąć zakażenia, nie należy używać również cudzych skarpet, przyrządów do pedikiuru czy też butów.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Chociaż zmiany chorobowe są widoczne, indywidualna diagnoza nie zawsze jest precyzyjna. Schorzenie bowiem często jest mylone z niegroźnym zniszczeniem paznokcia wynikającym z uszkodzenia mechanicznego.

Paznokieć objęty grzybicą charakteryzuje się dużym stopniem łamliwości. W pierwszych fazach choroby traci swój naturalny, lekko różowy kolor, następnie żółknie, aby ostatecznie zmienić swoją barwę na brązową. W trakcie rozprzestrzeniania się choroby na jego powierzchni pojawiają się przebarwienia. Płytka zaczyna szybko rozwarstwiać się. Zmienia również swoją grubość - z czasem coraz trudniejsze staje się jej przycinanie i modelowanie.

Pojawić może się również nieprzyjemny zapach, który spowodowany jest gromadzeniem się pod paznokciem grzybiczych złogów.

Lekarz specjalista nie ma problemu z rozpoznaniem choroby. Może jednak zlecić dodatkowe badania laboratoryjne, które potwierdzą jego diagnozę. Są one również przydatne do wyizolowania grzybów w celu określenia ich gatunku i odpowiedniego dobrania leków.

Leczenie zmian chorobowych

Samodzielne zwalczanie grzybów za pomocą domowych kuracji nie rozwiąże problemu. Oprócz stosowania środków miejscowych, takich jak lakiery czy plastry grzybobójcze oraz odpowiednio dobranej kuracji antybiotykowej, niezbędne okazać się może także i usunięcie części płytki paznokcia objętego zmianami. Podolog oczyści płytkę oraz przeprowadzi zabiegi rekonstrukcyjne, mające na celu przywrócenie jej estetycznego i naturalnego wyglądu.

Dzięki lekom doustnym substancja grzybobójcza dociera do wnętrza paznokcia, gromadzi się u jego nasady, przez co blokuje możliwości rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Jednak stosowane preparaty antybiotykowe są niezwykle silne. Z tego względu nie są zalecane osobom starszym. Muszą one zatem skorzystać z alternatywnych kuracji, które przynoszą równie dobre efekty, jednak zazwyczaj trwają dłużej. W tym wypadku niezwykle ważną rolę odgrywa zachowanie regularności wizyt.

Jak długo trwa leczenie?

Terapia może okazać się żmudna. To, ile potrwa zależne jest od wielu czynników, w tym zwłaszcza systematyczności pacjenta. Nie bez znaczenia jest również to, jak szybko zgłosimy się z problemem do podologa.

Leczenie grzybicy paznokci pozwala odzyskać ich naturalny wygląd. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium rozwoju, paznokieć może nie prezentować się estetycznie, co nie zmienia faktu, że rozwój grzybów zostanie zahamowany.

  Schowek (0)