czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie grzybicy paznokci w Rzeszowie

Leczenie grzybicy paznokci w Rzeszowie

Bez wątpienia grzybica paznokci to schorzenie bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza ze względów estetycznych. Niestety, jest to dolegliwość dosyć popularna, której leczenie jest na dodatek trudne i często bardzo długie.
 
Czym jest grzybica i kogo dotyczy?
 
Jest to nic innego jak infekcja, w której jednak czynnikiem chorobotwórczym nie są wirusy ani bakterie, lecz grzyby. W przypadku paznokci, przeważnie są to drożdżaki, zdarza się jednak, że infekują je pleśniowce bądź też dermatofty. 
 
Grzybicę paznokci bardzo łatwo zauważyć, gdyż zarażone miejsce zmienia barwę, najpierw paznokieć przybiera kolor bieli, aby potem nieco żółknąć. W ostatniej fazie jest on już brązowy.
 
Grzybica może dotyczyć jednego, dwóch, albo też wszystkich paznokci. Warto mieć na uwadze, że grzyby łatwo się przemieszczają, dlatego też nie trudno o przeniesienie ich z jednego palca na inne. Czasem grzybica zaczyna się na paznokciu, a kończy na całej stopie.
 
Czynniki ryzyka
 
Jest kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci. Są to przede wszystkim:
 
- uraz mechaniczny paznokcia - może powstać w wyniku uderzenia
- nieprawidłowe skracanie paznokci - nierówne, zbyt agresywne obcinanie paznokci może być przyczyną schorzenia
- wilgotne, spocone stopy - w ciepłym, mokrym mikroklimacie, jaki może powstać na przykład w wyniku noszenia zbyt ciepłych skarpet w ciepły dzień, grzyby rozwijają się bardzo szybko
- kontakt z zarażonym - grzyby bardzo łatwo są przenoszone z chorego na drugą osobą. Dlatego też łatwo zarazić się na przykład na basenie, gdzie wszyscy chodzą boso, a na dodatek panuje idealny klimat dla rozwoju grzybów.
 
Rzeszów - gdzie szukać pomocy?
 
Z grzybicą paznokci jak najszybciej należy zwrócić się do podologa. Lekarz ten w pierwszym kroku oczyszcza dokładnie paznokieć, a następnie przepisuje antybiotyk. Często terapia musi trwać wiele tygodni, a oprócz doustnych antybiotyków dodatkowo konieczne jest również stosowanie maści. Profesjonalnie przeprowadzona terapia pozwala jednak na uporanie się ze schorzeniem.
  Schowek (0)