czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie pękających pięt w Gdańsku

Leczenie pękających pięt w Gdańsku

Pękające pięty to bardzo poważny problem. Wbrew pozorom nie jest to tylko defekt kosmetyczny, ale również walka z pojawiającym się bólem, obrzękami, krwawieniem czy zakażeniami i stanami zapalnymi. Dolegliwość pojawia się, gdy skóra jest mocno wysuszona, pacjent nosi złe obuwie lub cierpi na nadwagę. Do specjalisty podologa należy zgłosić się kiedy tylko zawiodą nas domowe metody radzenia sobie z problemem.

Profesjonalne leczenie pięt jest zwykle długotrwałe. Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek leczenia, specjalista przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Dosyć często problem dotyka bowiem diabetyków. Niedożywienie, dieta uboga w składniki odżywcze oraz odwodnienie równie niekorzystnie wpływają na stan naszych pięt. Skóra staje się sucha i podatna na uszkodzenia, rogowacieje i pęka, ponieważ traci swą elastyczność.

Przyczyn pękających pięt może być bardzo wiele. Zwykle dotyczą one wielu różnych schorzeń nie tylko suchej skóry. Do najczęściej spotykanych należą: zaburzenia hormonalne czy metaboliczne, układu krążenia, choroby skóry takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, zażywanie niektórych leków, zła dieta i zbyt mała ilość spożywanej wody, niedobór witamin z grupy A i B, niewłaściwa pielęgnacja (nie wolno zaniedbać ścierania naskórka oraz wręcz przeciwnie nadmiernie go usuwać), źle dobrane obuwie i skarpetki, uprawianie niektórych dyscyplin sporty, nadwaga czy uwarunkowania genetyczne, deformacje i nieprawidłowy chód. 

Właściwą pomoc otrzymamy w gabinecie podologa lub dermatologa. Przed zabiegiem stopy moczy się przez kilka minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Pozwala to na zmiękczenie skóry i łatwiejsze jej ścieranie. Usuwanie zrogowaciałego naskórka poprzedzone jest dokładnym osuszeniem stóp. W celu usunięcia twardego naskórka stosuje się specjalną frezarkę diamentową. Okolice szczelin czyści się prostopadle do pęknięcia. Pozwala to uniknąć powiększania się rany. Głębokie szczeliny całkowicie można usunąć dopiero po kilku wizytach.

Kolejnym etapem zabiegu jest nałożenie specjalnej maści z preparatem leczniczym, który świetnie wpływa na regenerację skóry. Po zakończeniu wizyty skóra jest intensywnie nawilżona. Zabiegi takie powtarza się zwykle co około dwa tygodnie, aż do całkowitego wyleczenia. Lekarz może przepisać też specjalne preparaty do stosowania w domu. 

Leczenie pękających pięt jest procesem długotrwałym wymagającym cierpliwości i systematyczności. Doświadczony podolog nie tylko pomoże rozwiązać problem przykrego schorzenia ale również wyeliminuje jego przyczyny. Zwykle, w gabinecie podologicznym uzyskamy wyczerpującą informację dotyczącą domowych metod pielęgnacyjnych.

W całej kuracji niezbędne jest stosowanie nawilżających i odżywczych masek nakładanych na stopy oraz częste smarowanie kremem. Lepsze rezultaty osiąga się, gdy stopy będą owinięte w ręcznik lub folię. Doskonale z tą dolegliwością radzą sobie kosmetyki zawierające masło shea, wosk pszczeli, mocznik,gliceryna, parafina, alantoina bądź pantenol, olej jojoba, witaminy – A i E, wyciągi ziołowe: z szałwii, arniki lub rozmarynu.

Często zdarza się, że już sama konsultacja przynosi doskonałe rezultaty. Doskonała ocena stanu stopy pozwoli dobrać najskuteczniejsze preparaty i pozwoli szybko i trwale pozbyć się uciążliwego schorzenia. Im wcześniej pacjent zgłosi się o pomoc do specjalisty tym szybsze i dające lepsze rezultaty będzie leczenie.

Kluczową rolę odgrywa profilaktyka. Pozwala ona zapobiegać powstawaniu lub nawrotom dolegliwości. Ważnym elementem jest ścieranie nadmiernej ilości twardego naskórka podczas brania kąpieli lub po namoczeniu w misce z ciepłą wodą i solą co zmiękcza naskórek. Stosować należy kremy nawilżające i dbać o odpowiednie obuwie oraz spożywać dostateczną ilość wody każdego dnia.

Zespół pękających pięt to nienormalne nawarstwianie się naskórka, zwane hyperkreatozą. Problem pojawia się nie tylko przy suchej skórze ale również z powodu dużej wilgotności spowodowanej nadmiernym poceniem się. Ten rodzaj pękania stóp jest dużo bardziej niebezpieczny, gdyż ze względu na wilgotne środowisko i nieprzewiewne obuwie często dochodzi do zakażeń bakteryjnych i ropienia. Jeżeli chcemy pozbyć się dolegliwości na dobre powinniśmy udać się niezwłocznie do specjalistycznego gabinetu podologicznego. Zdarza się bowiem, że stosowanie domowych metod może nie przynieść określonych rezultatów oraz pogorszyć stan zdrowia. Ważnym jest aby pozbyć się przyczyny a w konsekwencji dolegliwości. Bez znalezienia właściwego powodu zespołu pękających pięt stosowane terapie mogą być wysoce nieskuteczne a pacjenci będą jedynie tracić swój czas pogłębiając zaistniałe schorzenie. Nigdy nie osiągniemy poprawnego efektu terapeutycznego jeżeli nie zabezpieczymy miejsc uciskanych po zabiegu. Bezbolesne kuracje dają natychmiastowe efekty. Jedynie po zakończonym leczeniu niezbędna jest kontrola, która pozwala uniknąć nawrotów. Pamiętać należy o nieustannej pielęgnacji i systematyczności wykonywanych zabiegów w domu oraz bacznie trzeba kontrolować stan naszych stóp.

  Schowek (0)