czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie pękających pięt w Katowicach

Leczenie pękających pięt w Katowicach

Pękające pięty są dość powszechnym problemem, który przysparza zmartwień na wielu polach. Po pierwsze, powoduje ból i dyskomfort odczuwany podczas chodzenia i wykonywania codziennych czynności. Po drugie, wiąże się z ryzykiem zakażeń oraz dodatkowych chorób, ponieważ w pęknięciach gromadzi się brud, bakterie i grzyby. Po trzecie wreszcie, pęknięta skóra wygląda niezwykle nieestetycznie, co może być powodem kompleksów i niechęci do pokazywania stóp. Zanim jeszcze wypróbuje się dziesiątki domowych sposobów, które bywają frustrujące, drogie, czasochłonne i niekomfortowe w stosowaniu, warto powierzyć swój problem specjaliście. Jeśli chodzi o leczenie pękających pięt Katowice są w stanie zaoferować nowoczesne gabinety podologiczne. Czy nie lepiej zacząć działania w kierunku pozbycia się tego problemu od razu od skutecznych zabiegów? To pytanie retoryczne - zapraszamy do zapoznania się z informacjami na ten temat i możliwościami działania.

Dlaczego pięty pękają?

Istnieje wiele możliwych przyczyn pękania pięt. Najczęściej jest to narastające nawarstwianie się suchego naskórka. Pięty są szczególnie narażone na tworzenie stwardniałej skóry i zrogowaceń. Są w końcu częścią stóp, które stale utrzymują ciężar całego ludzkiego ciała. Dlatego też trzeba regularnie pozbywać się nadmiaru stwardniałego naskórka, a także stosować odpowiednie kremy nawilżające. Gdy przez dłuższy czas zaniedba się te czynności, gruba warstwa naskórka na piętach może popękać. Powodem bywają tez ortopedyczne deformacje – ciężar rozkłada się na stopie nieprawidłowo, a efektem jest właśnie pękanie pięt. U osób otyłych częstym problemem jest też nadmierne obciążenie stóp. Często winą można obarczyć złe nawyki dotyczące pielęgnacji, ale też i obuwia. Zarówno stosowanie nieprawidłowych kosmetyków (na przykład zbyt mało intensywnie nawilżających), jak i dobieranie zbyt ciasnego, niewygodnego obuwia odpowiadają za szereg problemów ze stopami, w tym pękające pięty. Są także schorzenia, które podnoszą ryzyko tej dolegliwości – to głównie łuszczyca, grzybica stóp oraz cukrzyca.

Jak można temu zapobiegać?

Najczęściej wystarczy regularna, prawidłowa pielęgnacja. Usuwanie z pięt zrogowaceń i zgrubiałego naskórka pozwala skutecznie zapobiegać pękaniu pięt. Skóra nie może być ten odwodniona i przesuszona, jednak nie da się nawilżyć jej perfekcyjnie jedynie od zewnątrz, kremami czy maściami. Zwykle zmian wymaga kilka przyzwyczajeń, zwłaszcza związanych z przyjmowaniem płynów. Podolog powinien wyjaśnić pacjentowi, że codzienne picie niegazowanej wody w odpowiednich ilościach będzie niezwykle pomocne w tym problemie.

Są jednak osoby szczególnie narażone na pękanie pięt - to cukrzycy. Zespół stopy cukrzycowej jest zróżnicowany, a czasem objawia się właśnie pękaniem pięt. Cukrzycy powinni być pod stałą opieką podologa, ponieważ nienaturalnie podwyższona odporność na ból (spowodowana uszkodzeniami naczyń krwionośnych i nerwów) sprzyja ignorowaniu niewielkich uszkodzeń, które łatwo stają się wielkim problemem. Dlatego też warto znaleźć dobrego podologa i odwiedzać do regularnie, na przykład w Katowicach.

Kiedy warto umówić się na wizytę u podologa?

Pękające pięty powodują ból, wyglądają nieestetycznie, ale także są "otwartą bramą" dla bakterii, które przez uszkodzenia wnikają do organizmu i mogą stać się przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Do podologa można udać się niezależnie od stopnia zaawansowania problemu, warto jednak pamiętać, że wcześniejsza wizyta to łatwiejsze usuwanie pęknięć oraz szansa na to, że uda się zlikwidować je już za pierwszym razem.

W jaki sposób podolog pomaga w tej sytuacji?

Usuwanie pęknięć polega na pozbywaniu się nawarstwionego suchego naskórka za pomocą frezarki. Podolog warstwa po warstwie likwiduje naskórek, a następnie dobiera odpowiednie preparaty nawilżające, które pozostają na stopach pod foliowym przykryciem przez kilkadziesiąt minut. W zależności od stopnia zaawansowania problemu pęknięcia pięt usuwa się w trakcie jednej lub kilku kolejnych wizyt. Zabiegi są w zupełności bezbolesne i całkowicie skuteczne.

Profilaktyka na przyszłość

Profesjonalny podolog jest w stanie udzielić pacjentowi rad, które sprawią, że problem pękających pięt odejdzie w niepamięć. Zwykle nie jest to dolegliwość wywołana poważnymi schorzeniami - przeważnie winne pękaniu pięt są niewłaściwie dobrana i stosowana pielęgnacja skóry w tym miejscu, a także nieprawidłowa, często zawierająca zbyt mało płynów dieta. Podolog jest w stanie dobrać dla każdego pacjenta najlepsze spośród dostępnych kosmetyki, tak by współgrały z jego typem skóry i realnie pomagały w przezwyciężaniu problemu pękających pięt. Gdy potrzebne jest leczenie pękających pięt Katowice to dobra lokalizacja - powstaje tutaj coraz więcej gabinetów podologicznych, które zatrudniają świetnie wykształconych i przygotowanych do pracy specjalistów. Warto udać się do nich po pomoc, by już podczas jednej wizyty zażegnać tę kłopotliwą dolegliwość i nauczyć się tak dbać o stopy, by pięty więcej nie pękały.

  Schowek (0)