czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie pękających pięt w Poznaniu

Leczenie pękających pięt w Poznaniu

Pękające pięty są głównie problemem estetycznym, jednak zdarza się, że powodują silny ból, jeżeli pęknięcie dotyczy nie tylko warstwy naskórka, ale i skóry głebokiej. Ponadto w przypadku pań pojawia się problem potarganych na piętach rajstop i pończoch. 
 
Pękające pięty - czym są?
 
Pękające pięty są jedną z najczęstszych przypadłości, z jakimi zgłaszają się pacjenci do naszych gabinetów. Dotyczy to wszystkich lokalizacji - Poznań i jego okolice nie są więc jedyne. Pęknięcia powodują, że naskórek na piętach jest bardzo szorstki, pokryty nieestetyczną "skorupą". Dodatkowo często ma żółtawe zabarwienie, a po dłuższym moczeniu w wodzie staje się biały. 
 
Dlaczego pięty pękają?
 
Przyczyn pękania pięt jest wiele. Często nawet u jednego pacjenta występuje ich więcej niż jedna. Najczęściej pękające pięty wynikają z:
 
- z wyjątkowo nasilonego nawarstwiania się twardego, suchego naskórka w okolicy pięt,
- deformacji ortopedycznych w obrębie stopy i całej kończyny dolnej,
- nadwagi i nadmiernego obciążenia stóp,
- braku odpowiedniego nawilżenia skóry pięt, 
- stosowania źle dobranego kremu do stóp,
- nieprawidłowego dobrania obuwia,
- łuszczycy,
- zakażeń grzybiczych,
- cukrzycy.
 
Zdarza się, że powodem pękania piet są skłonności genetyczne. Są to jednak rzadkie przypadki. Zwykle dotyczą osób starszych, przyjmujących duże dawki leków lub osób chorującej na reumatyzm. Przyczyną może być też rogowiec skóry, czyli choroba przekazywana genetycznie.
 
Kiedy zgłosić się do gabinetu podologicznego?
 
Niekiedy pękające pięty można samodzielnie wyleczyć w domu poprzez zastosowanie kremów nawilżających z wysoką zawartością silnie nawilżających substancji, np. z 30% mocznika w składzie. Dodatkowo pomóc może stosowanie peelingów i mechanicznego ścierania zrogowaciałej warstwy za pomocą tarki lub pumeksu. Jeśli zabiegi te są bezskuteczne, powinno się odwiedzić gabinet podologiczny.
 
Podczas wizyty oceniamy stan pięt i przeprowadzamy wywiad, dzięki któremu uzyskujemy informacje przydatne w celu poznania przyczyny pękania pięt. Zgłoszenie się do naszych gabinetów jest ważne ze względu na to, że nieleczone, spękane i zaniedbane pięty nie tylko wyglądają źle, ale i narażają na zakażenie się grzybicą lub bakteriami. Powstające w wyniku zakażeń stany zapalne są trudne do wyleczenia, a często utrudniają znacząco codzienne funkcjonowanie. Bagatelizowanie problemu i odwlekanie wizyty u podologa, przedłuża i utrudnia późniejszą terapię.
 
Konsultacja i prognoza
 
Zdarza się, że pacjenci zgłaszają się do nas, a my wskazujemy im, w jaki sposób powinni pielęgnować stopy - konsultacja i zalecenia niekiedy zastępują przeprowadzane przez nas zabiegi. Jeśli jest to za mało, wykonujemy zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne, a następnie tłumaczymy, co powinien zrobić pacjent, by utrzymać stopy w dobrej kondycji. Zwykle zalecenia zmiany diety, picia większej ilości wody, a także noszenia obuwia i skarpet wykonanych z naturalnych materiałów są wystarczające. Ponadto polecamy preparat do codziennej pielęgnacji oraz peelingu.
  Schowek (0)