czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Gdańsku

Leczenie stopy cukrzycowej w Gdańsku

Stopa cukrzycowa jest to zespół przypadłości, które dotykają diabetyków. Jest powikłaniem wieloletniej źle leczonej cukrzycy i zapada na nią około 6-10% chorych osób. Do objawów nogi cukrzycowej należą zaburzenia czucia i mikrokrążenia, drętwienia i mrowienia, powstawanie trudno gojących się ranek czy owrzodzeń a także deformacje i martwica prowadząca bezpośrednio do amputacji. Aby zapobiec przykrym konsekwencjom należy regularnie dbać o stopy i codziennie sprawdzać czy nie pojawiły się drobne ranki czy inne zmiany w wyglądzie stopy.

Do najgroźniejszych schorzeń stopy cukrzycowej należą owrzodzenia stóp. Są to ciężko gojące się ubytki tkanki. Mogą być nawet niewielkie ale otwierają drogę bakteriom. Są najczęstszą przyczyną amputacji stóp u cukrzyków. W wyniku różnych obrażeń powstają infekcje i zakażenia ran i skaleczeń. Utrata czucia w stopach jest następstwem uszkodzenia nerwów czyli tak zwanej neuropatii. Diabetycy borykają się również z problemem deformacji stawów i kości.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian w obrębie stopy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza najlepiej specjalisty podologa, który wprowadzi odpowiedni rodzaj terapii. 

Jednym z przewlekłych powikłań cukrzycy jest właśnie neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów powodujące osłabienie lub całkowity zanik czucia w stopie. Pacjenci nie czują wtedy bólu, zmian temperatur, skaleczeń czy otarć. Cierpiąc na tą dolegliwość ważnym elementem jest codzienna kontrola stanu swoich stóp, aby uniknąć groźnych powikłań jakimi są owrzodzenia czy zakażenia. W przypadku zaawansowanej neuropatii zaburzony zostaje zmysł równowagi co prowadzi do powstawania różnych deformacji. Duża część pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na tą przypadłość dlatego też ważna jest kontrola stóp u każdego cukrzyka.

Drugim równie groźnym powikłanie cukrzycy jest słabe krążenie w nogach czyli angiopatia cukrzycowa. Oznacza to, że stopy nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych i tlenu dostarczanego wraz z krwią. Powoduje to zmiany w kolorze skóry, jej suchość i zdolność do łuszczenia się. Przyczynia się to w znacznej mierze do wolniejszego gojenia się ran i skaleczeń.

Następstwem dwóch poprzednich czynników są zmiany skórne. Stopy są suche, pękają, łatwo tworzą się na nich ranki i owrzodzenia. Bardzo często pojawiają się brunatne i sine przebarwienia. Poprzez zaburzone dostarczanie składników odżywczych do kończyny, włosy stopniowo zanikają, a paznokcie ulegają zniekształceniu, stają się nierówne, przebarwione, mają tendencje do wrastania w otaczające tkanki.

Wyróżniamy kilka stadiów zaawansowania stopy cukrzycowej a mianowicie: zagrożenie wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej, powierzchowne owrzodzenie, owrzodzenie głębokie, drążące do mięśni i stawów, dalsze pogłębienie owrzodzenia, zapalenie kości i szpiku kostnego, miejscowa zgorzel palców, zgorzel stopy i posocznica.

Największym zagrożeniem jakie czyha na diabetyków są amputacje. Chorzy na cukrzycę 25 razy bardziej są narażeni na amputacje, z czego 75% przypadków udałoby się uniknąć stosując odpowiednią profilaktykę i leczenie. Amputacja jest koniecznością i niejednokrotnie tragedią dla pacjenta to pamiętać należy, że operacja taka przeprowadzana jest w ostateczności i możliwie jak najbardziej oszczędnie. Pozwala ona nie tylko uratować życie, ale również powrócić do zdrowia i normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Czasami wystarczy tylko usunąć martwe tkanki z owrzodzeń, co hamuje rozwój zakażenia, które mogłoby doprowadzić do posocznicy, sepsy a w konsekwencji do zgonu pacjenta.

W związku z poważnymi konsekwencjami, jakie niesie za sobą nieleczona stopa cukrzycowa do specjalisty powinniśmy udać się jak najwcześniej. Właściwe leczenie i systematyczność oraz konsekwencja w działaniu pacjenta odgrywa istotną rolę w powrocie do zdrowia. Leczenie stopy cukrzycowej wymaga czasu i cierpliwości oraz obejmuje: usuwanie zgrubień, zrogowaceń i nagniotków, stosowanie antybiotykoterapii w przypadku zakażeń, zakładanie gipsu bądź poruszanie się o kulach w przypadku deformacji, zabiegi rewaskularyzacyjne, czyli takie w obrębie naczyń krwionośnych, chirurgiczne oczyszczanie owrzodzeń czy przeszczepy skóry. Osobom nie mającym alergii pomaga kwas acetylosalicylowy, który wyraźnie pobudza krążenie.

W przypadku stopy cukrzycowej niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowy poziom cukru we krwi, cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Pacjenci w grupie ryzyka powinni również zaprzestać palenia tytoniu i zacząć uprawiać ćwiczenia fizyczne. Niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja i kontrola stóp. Muszą one być dokładnie umyte i osuszone oraz trzeba stosować kosmetyki do pielęgnacji, nawilżania i odżywiania skóry. W przypadku zauważenia jakiejkolwiek niepokojącej zmiany niezwłocznie należy udać się do lekarza specjalisty i podjąć terapię. Zalecane jest stosowanie odpowiedniego, dobrze dobranego obuwia oraz nieuciskających skarpetek najlepiej z włókien naturalnych.

  Schowek (0)