czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Gdyni

Leczenie stopy cukrzycowej w Gdyni

Cukrzyca to obecnie jedna z chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nią coraz więcej osób w coraz młodszym wieku. Cukrzyca spowodowana jest najczęściej złym trybem życia, niewłaściwą dietą oraz nadużywaniem alkoholu lub innych szkodliwych substancji.

Jednym z powikłań cukrzycy jest tak zwana stopa cukrzycowa. Czym jest? W jakich dokładnie okolicznościach powstaje? Kogo dotyka? Jak powinno się leczyć tego typu dolegliwość? Na to i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Stopa cukrzycowa - definicja

Stopa cukrzycowa to zespół schorzeń stóp, który objawia się przede wszystkim zaburzeniami krążenia w stopach, zaburzeniami czucia, pojawianiem się mikrourazów i mikropęknięć oraz owrzodzeń.

Inne objawy stopy cukrzycowej, które powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim pojawiające się obrzęki, przekrwienia, drętwienie stóp, uczucie kłucia i mrowienia, zniekształcenia kości, zaburzenia w odczuwaniu bólu i zmian temperatury czy problemy z naskórkiem. Równie ważnym objawem stopy cukrzycowej są problemy ze zdeformowanym naskórkiem i problemy z przerośniętymi płytkami paznokci.

Dlaczego powstaje stopa cukrzycowa?

Przyczyn powstania stopy cukrzycowej jest wiele, jednak najważniejsze z nich to:

- neuropatia lub polineuropatia, czyli uszkodzenie jednego lub kilku nerwów, które spowodowane jest najczęściej przez cukrzycę. Uszkodzenie nerwów sprawia, że stopa nie odczuwa zmian temperatury, otarć czy bólu w taki sposób, w jaki powinna go odczuwać. 

- uszkodzenie naczyń krwionośnych

Do uszkodzenia naczyń krwionośnych może dojść w wyniku urazów mechanicznych lub w wyniku niewłaściwego doboru obuwia. W szczególności cukrzycy powinni pamiętać o unikaniu noszenia obcisłych butów, ponieważ powodują one ucisk i utrudniają krążenie krwi w stopach. Nosząc luźniejsze obuwie zmniejsza się ryzyko wystąpienia stopy cukrzycowej.

- zmiany deformacyjne

Stopy mogą ulec deformacji w wyniku doboru niewłaściwego obuwia, złego trybu pracy (ciągła praca stojąca lub ciągła praca siedząca), czy w wyniku nadwagi. Aby tego uniknąć należy wystrzegać się chodzenia w obuwiu kiepskiej jakości. Warto zainwestować nieco więcej, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się takich schorzeń. W przypadku osób, które na co dzień wykonują pracę stojącą (ochroniarze w sklepach, hostessy i hości na targach czy operatorzy maszyn), powinny one pamiętać nie tylko o doborze odpowiedniego obuwia, ale też o przerwach w pracy, które pozwolą na zmianę pozycji.

Dużo poważniejszą przyczyną stopy cukrzycowej jest nadwaga. Ludzie, którzy ważą za dużo mają najczęściej problemy z poruszaniem i problemy z krążeniem, Tkanka tłuszczowa nie tylko okrywa narządy wewnętrzne, ale i osadza się w żyłach utrudniając tym samym przepływ krwi. Osoby, które mają nadwagę powinny się zawczasu zdecydować na kurację odchudzającą. To z dużym prawdopodobieństwem pozwoli im w przyszłości uniknąć stopy cukrzycowej.

Czy i kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Gdy zauważymy u siebie pierwsze niepokojące objawy, które mogą być objawami stopy cukrzycowej, powinniśmy się czym prędzej udać do lekarza rodzinnego. Taki specjalista oceni, czy niepokojące nas objawy mogą być objawami stopy cukrzycowej. Jeśli będzie miał takie podejrzenia, wypisze skierowanie do podologa, czyli lekarza zajmującego się leczeniem stóp.

Wczesna diagnoza stopy cukrzycowej pozwala na uniknięcie przykrych w skutkach powikłań. Nieleczona stopa cukrzycowa może prowadzić do powstawania martwicy, czego konsekwencją może być nawet amputacja kończyny. 

Jak wygląda leczenie?

Leczenie stopy cukrzycowej polega przede wszystkim na usunięciu nadmiernych zrogowaceń skóry stóp. Następnie osoba chora kierowana jest na wizytę u chirurga i/lub u diabetologa. Pacjent otrzymuje również odpowiednie leki, których zadaniem jest złagodzenie objawów i spowolnienie rozwoju choroby.

Chory na stopę cukrzycową powinien również pozostawać pod stałą opieką lekarza podologa.

Prognoza podologiczna

Cukrzycy to grupa ludzi, która w szczególności powinna dbać o swoje stopy. Najważniejsze kwestie to dobór odpowiedniego obuwia oraz dbanie o higienę. Należy również stosować odpowiednie kosmetyki (polecane przez diabetologa lub podologa) oraz usuwać zgrubienia skórne. Ważne jest również stosowanie przeznaczonych dla diabetyków wkładek ortopedycznych. Co interesujące, w krajach starej Unii Europejskiej zabiegi podologiczne to rzecz normalna. W wielu państwach leczenie podologiczne jest refundowane.

Ile trwa wyleczenie stopy cukrzycowej?

Stopa cukrzycowa to schorzenie, którego tak naprawdę nie da się wyleczyć. Nie da się więc powiedzieć, ile czasu będzie trwało jej całkowite wyleczenie. Leczenie stopy cukrzycowej to ciągły, trwały proces zapobiegawczy na który składa się przyjmowanie odpowiednich leków, regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych do których zalicza się obcinanie paznokci o niełatwym kształcie oraz usuwanie zgrubień skórnych.

Ważne są też konsultacje z podologiem. Regularna współpraca z lekarzem tej specjalności pozwoli uniknąć w przyszłości bolesnych w skutkach powikłań - czyli martwicy i amputacji palców lub nawet całej stopy.

Leczenie stopy cukrzycowej Gdynia

Poniżej znajduje się lista lekarzy - specjalistów z Gdyni, którzy specjalizują się w leczeniu stopy cukrzycowej.

  Schowek (0)