czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Kielcach

Leczenie stopy cukrzycowej w Kielcach

Jednym z powikłań towarzyszącym przebiegowi cukrzycy jest tak zwana stopa cukrzycowa. W gabinetach podologicznych realizowane są usługi związane z eliminacją jej objawów oraz leczeniem skóry stóp przy użyciu specjalistycznych środków pielęgnacyjnych.

Występowanie

Ze stopą cukrzycową zmaga się kilkanaście procent diabetyków. Należy ona do powikłań cukrzycy i jej wpływ może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nieleczona stopa cukrzycowa w skrajnych przypadkach związana jest nawet z koniecznością przeprowadzenia amputacji.

Czego dotyczy dolegliwość? Podkreślić należy przede wszystkim to, iż jej głównym objawem jest nieodpowiednie ukrwienie stóp. Stają się one przez to mniej wrażliwe na ból, są bardziej narażone a wystąpienie owrzodzeń i martwicy, a także zdecydowanie utrudniony i wydłużony zostaje proces gojenia jakichkolwiek ran stóp.

Wspomnieć należy również fakt, iż stopa cukrzycowa może doprowadzić do poważnego osłabienia stawów i kości, co zaś związane jest z tym, że pacjent nie może chodzić, a jego stopy ulegają różnego rodzaju deformacjom. 

Wśród objawów stopy cukrzycowej lekarze podolodzy wymieniają również silny ból, przekrwienia, problemy ze skórą i paznokciami, a także występowanie intensywnych opuchlizn. 

Przyczyny choroby

Pomimo tego, że stopa cukrzycowa może wystąpić u każdego diabetyka, w sposób szczególny narażeni na jej rozwój są chorzy na cukrzyce typu 2, która jest określana jako insulinoniezależna.

Przyczyn pojawienia się choroby jest kilka, jednak w pierwszej kolejności należy wspomnieć o różnego rodzaju zaniedbaniach kuracji cukrzycy. Jeżeli leczenie jest realizowane w sposób nieprawidłowy bądź chory nie wykonuje zaleceń lekarza, podwyższony poziom cukru we krwi może doprowadzić do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych (zarówno dużych, jak i małych). Efektem takiej sytuacji jest podatność na szereg chorób, w tym na zespół stopy cukrzycowej.

Poza wszelkimi nieprawidłowościami podczas leczenia cukrzycy, lekarze podolodzy do przyczyn powstawania omawianego schorzenia zaliczają również uszkodzenie nerwów w stopie, przez co stopniowo nie odczuwamy bólu związanego ze skaleczeniem, a także wpływu czynników zewnętrznych (takich jak na przykład niska lub wysoka temperatura). Wspomnieć należy również o tym, iż zespół stopy cukrzycowej może zostać wywołany przez nasz codzienny tryb życia. Mowa tu między innymi o nieprawidłowym dopasowaniu obuwia, nadwadze czy chociażby pracy, która wykonujemy cały czas na stojącego.

Tego typu sytuacje doprowadzić mogą do zmian w strukturze stóp bądź różnego rodzaju uszkodzeń i deformacji, które po pewnym czasie wywołają chorobę.

Typy choroby i objawy

Zespół stopy cukrzycowej może pojawić się w dwóch różnych odmianach, które różnią się przede wszystkim przyczynami powstawania. Pierwszą z nich jest stopa cukrzycowa neuropatyczna. Związana jest ona z poważnym uszkodzeniem układy naczyniowego, do którego najczęściej dochodzi w wyniku opisywanych wcześniej zaniedbania przy leczeniu cukrzycy.

Druga odmiana to stopa cukrzycowa niedokrwienna, która, jak sama nazwa skazuje, jest wywoływana przez osłabienie ukrwienia stóp.

Niezależnie od odmiany, zespół stopy cukrzycowej objawia się przede wszystkim osłabieniem odczuwania - mowa tu zarówno o zwykłym dotyku, jak i urazach mechanicznych. Poza osłabieniem kości, gorszym gojeniem się ran i podatnością na owrzodzenia, do objawów stopy cukrzycowej należy również wysuszanie się skóry, częste skurcze oraz nieprzyjemne uczucia kłucia w stopach.

Proces leczenia

Ze względu na to, że nieleczony zespół stopy cukrzycowej doprowadzi do poważnych konsekwencji w postaci martwicy i amputacji stopy, kluczowa jest natychmiastowa reakcja na wypadek wystąpieniach któregoś z omówionych objawów choroby.

Szybkie rozpoczęcie leczenia jest bowiem szansą na uporanie się z dolegliwością. Podolog, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem, powinien przystąpić do badania chorych stóp, co pozwoli przygotować właściwą kurację. Najczęściej na samym początku wykorzystywane są specjalne środki pielęgnacyjne, następuje także usunięcie nagromadzonych zrogowaceń skóry.

Wspomnieć należy jednak o tym, iż terapia nie ogranicza się wyłącznie do wizyt u podologa. Powinna ona uwzględnić także pracę innych specjalistów, takich jak diabetolog, chirurg naczyniowy, dermatolog czy ortopeda. Konsultacja z lekarzami pozwoli zrealizować pełne leczenie, które dotyczy między innymi dopasowania właściwego obuwia, użycia specjalistycznych wkładek ortopedycznych, a także usuwania zmian naskórnych takich jak modzele czy odciski. Bardzo ważne jest również leczenie wszelkich ran i owrzodzeń.

Wszystko to sprawia, że leczenie zespołu stopy cukrzycowej często jest procesem niezwykle długotrwałym, związanym z regularną opieką lekarską oraz realizacją różnego rodzaju czynności profilaktycznych. Jest to jednak w takiej sytuacji konieczne - zaniechanie pewnych elementów terapii mogłoby bowiem doprowadzić do niekontrolowanego rozwoju choroby, która zakończyłaby się koniecznością przeprowadzenia amputacji.

  Schowek (0)