czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Legnicy

Leczenie stopy cukrzycowej w Legnicy

Stopa cukrzycowa to powikłanie występujące u diabetyków. Osoby doświadczające tej dolegliwości, bardzo często cierpią na zaburzenia mikrokrążenia oraz czucia, przez co są szczególnie narażeni na rozmaite urazy, które mogą z czasem przerodzić się w owrzodzenia. Miejscowością oferującą dostęp do wielu specjalistów z dziedziny podologii jest Legnica. 
 
Objawy, przyczyny i konsekwencje stopy cukrzycowej
 
Klasycznymi symptomami świadczącymi o stopie cukrzycowej są problemy z naskórkiem, przekrwienia, opuchnięcia oraz drętwienie stóp, zaburzenia w odczuwaniu dotyku, temperatury oraz bólu, a także zniekształcenia kości oraz problemy ze przerośniętymi, zdeformowanymi płytkami paznokci. Przyczyną występowania tej dolegliwości są uszkodzenia jednego lub kilku nerwów, co przyczynia się do braku wrażliwości na określone czynniki zewnętrzne. Stopa cukrzycowa może być też spowodowana uszkodzeniem naczyń krwionośnych oraz zmianami deformacyjnymi, które wynikają z nadwagi, stojącego trybu pracy czy noszenia złego obuwia. Brak leczenia stopy cukrzycowej może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, takich jak martwica, która w ostateczności powoduje konieczność amputacji kończyny. 
 
Diagnozowanie i leczenie stopy cukrzycowej
 
W diagnozowaniu stopy cukrzycowej kluczowe znaczenie ma rozpoznanie stadium choroby oraz prawidłowa ocena stanu zdrowia chorego. Priorytetem jest usunięcie nadmiernie zrogowaciałego naskórka oraz przepisanie odpowiedniego preparatu, a także skierowanie do chirurga lub diabetologa. Chory powinien być w stałym kontakcie z lekarzem, który będzie kontrolował rozwój choroby oraz stan zdrowia pacjenta. Profilaktyka w leczeniu stopy cukrzycowej polega na odpowiedniej pielęgnacji paznokci, usuwaniu zgrubień skórnych w postaci zmian hiperkeratotycznych oraz doborze odpowiednich kosmetyków, które mogą zminimalizować występowaniu powikłań. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór obuwia z odpowiednimi wkładkami ortopedycznymi. Czas trwania terapii ciężko przewidzieć, ponieważ jest to profilaktyczny i długotrwały proces.
  Schowek (0)