Leczenie stopy cukrzycowej w Szczecinie
Pielęgnacja stóp jest niezbędna w każdym przypadku, ale jeśli chodzi o stopy osób chorujących na cukrzycę, problem ten jest o wiele bardziej złożony. Ze względu na ich specyfikę konieczna jest dokładna i systematyczna dbałość o skórę i paznokcie, jednocześnie jednak nie można wykonywać zwyczajnego pedicure, czy to samodzielnie w domu, czy w gabinecie kosmetyczki. Bardzo ważne jest, aby o tym wiedzieć, ponieważ powikłanie cukrzycy zwane stopą cukrzycową bardzo często staje się w Polsce przyczyną amputacji części stóp, ich całości albo nawet nóg. Można tego uniknąć i nie jest to wcale trudne, wymaga jedynie odrobiny wiedzy oraz systematycznego odwiedzania gabinetu podologicznego.
Dlaczego podolog?
Jak było wspomniane, stopy cukrzycowe wymagają bardzo specyficznego traktowania, zarówno wtedy, gdy już pojawiły się na nich niepokojące zmiany, jak i wówczas, gdy stopy cukrzyca wydają się całkiem zdrowe. Nawet wtedy bowiem są bardzo wrażliwe i wymagające. Wiele osób nie wie na przykład o typ, że stopy osoby chorej na cukrzycę nie mogą być długo moczone, a jest to przecież jeden z podstawowych zabiegów w ramach pedicure wykonywanego u kosmetyczki. Cukrzycy więc bezwględnie muszą korzystać z usług podologa jeśli chcą mieć zadbane i właściwie wypielęgnowane, a przy tym zdrowe stopy i chcą uniknąć groźnych powikłań związanych z ich niewłaściwą pielęgnacją albo zaniedbaniem tego obowiązku. Tylko podolog, dzięki posiadanej wiedzy, wie, jak zadbać o takie stopy, podczas gdy kosmetyczki w większości tego nie wiedzą, gdyż nie mają nawet prawa wykonywać zabiegów leczniczych, a do takich właśnie zalicza się specjalistyczny pedicure stóp cukrzycowych. Mogą więc nieświadomie zaszkodzić. W krajach Zachodu korzystanie z usług podologicznych jest normą w przypadku cukrzyków, którzy odwiedzają tego rodzaju gabinety systematycznie, tym bardziej, że usługi takie są im refundowane. W Polsce niestety tak nie jest, ale i tak warto to robić na własną rękę, bo można dzięki temu nawet uratować swoje stopy przed amputacją.
Trudności w leczeniu
Stopy osób chorych na cukrzycę są bardzo delikatne, na przykład podatne na zranienie, a jednocześnie niewrażliwe, przez co często nie odczuwa się nacisku i bólu, łatwo więc można zranić się wykonując zabiegi pielęgnacyjne samodzielnie albo w salonie kosmetycznym. Tymczasem każde przerwanie łączności tkanki może mieć bardzo złe skutki, konieczna jest więc wyspecjalizowana wiedza i praktyka. Podolog doskonale wie, co może, a czego nie powinien robić w przypadku tego rodzaju stóp, by nie doprowadzić do na przykład owrzodzeń czy innych niepożądanych zjawisk. W gabinecie można kompleksowo zadbać o wygląd i zdrowie takich paznokci, na przykład poprzez nakładanie kosmetyków leczniczych wzmacniających skórę i czyniących ją bardziej elastyczną. Co jednak ważne, nie można poprzestać na jednej czy dwóch wizycie kiedy ma się jakiś konkretny problem. W przypadku akurat stopy cukrzycowej leczenie czy też dbałość o stopy jest przewlekła i należy odwiedzać podologa w regularnych odstępach czasu, nawet jeśli wydaje się, że nie ma po temu uzasadnionych powodów. Sam fakt chorowania na cukrzycę nim jest i choć najważniejsze w tym przypadku jest ustabilizowanie poziomu insuliny w organizmie, odpowiednia, fachowa dbałość o stopy jest nie mniej ważna jeśli chce się zachować je w dobrym stanie przez długi czas.
Kiedy koniecznie trzeba wybrać się do podologa?
Jeśli choruje się na cukrzycę, warto odwiedzać podologa regularnie, wiele osób w Polsce jednak nie decyduje się na to, bardzo często dlatego, że nie ma świadomości istnienia tego rodzaju usług. Często też ludzie chorujący na cukrzycę nie mają świadomości, co może spotkać ich stopy jeśli nie będą o nie właściwie, fachowo dbać. Kiedy pojawią się deformacje, problemy z naczyniami czy na przykład niewrażliwość na ból, nacisk czy temperaturę, jest to znak, że coś niepokojącego dzieje się ze stopami i koniecznie trzeba udać się do specjalisty. Nie warto z tym zwlekać, gdyż można zaszkodzić sobie zwykłym działaniem. Podolog podejmie stosowane działania, między innymi fachowo i w sposób bezpieczny dla cukrzyka usunie zrogowacenia oraz zadba o stopy. Bardzo często konieczne okazuje się też wskazanie pacjentowi sposobów unikania dalszych problemów. Ważne jest przede wszystkim dobranie specjalnych wkładek ortopedycznych, które pozwalają uniknąć deformowania stóp czy nadmiernego nacisku na nie, a także czasem konieczne okazuje się noszenie butów ortopedycznych. Wszystkie te działania dają bardzo dobre skutki, a przy tym pozwalają prawie całkowicie odsunąć ryzyko groźnych powikłań. Zalicza się do nich przede wszystkim zmiany martwicze tkanek, co prawie zawsze prowadzi do konieczności amputowania części stóp, na przykład palców. Nierzadko też niezbędne okazuje się amputowanie większych partii ciała - całych stóp albo nawet nóg, co jest niezbędne, by uratować pacjentowi życie. Bez wątpienia więc obowiązek systematycznego odwiedzania podologa jest małą ceną, jaką należy zapłacić za zdrowie stóp.