czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Tarnowie

Leczenie stopy cukrzycowej w Tarnowie

Stopa cukrzycowa to bardzo poważne powikłanie występujące u diabetyków, które nieleczone może prowadzić nawet do amputacji kończyny. U osób chorujących na cukrzycę dochodzi do zaburzenia czucia i mikrokrążenia przez co są narażeni oni na urazy, które mogą przekształcić się w owrzodzenia.

Objawami nogi cukrzycowej są: opuchnięcia i przekrwienia, drętwienia, zaburzenia odczuwania bólu, temperatury, dotyku, zniekształcenia płytki paznokcia czy różnego rodzaju deformacje. Przyczyn powstawania tej dolegliwości jest wiele. Do najgroźniejszych należą neuropatie czyli uszkodzenia nerwów, które mogą zaburzyć odczuwanie czynników w obrębie chorej stopy, uszkodzenie naczyń krwionośnych czy też deformacje spowodowane złym obuwiem, nadwagą lub długotrwałym staniem.

Osoby narażone na tą przypadłość powinny niezwłocznie zgłosić się do podologa i być pod stałą obserwacją diabetologa lub chirurga, gdyż nieleczona stopa cukrzycowa może prowadzić do martwicy a ta w konsekwencji do amputacji. Bardzo ważna jest więc szybka i dokładna ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz stopień zaawansowania jego choroby. Priorytetowym zadaniem jest usunięcie nadmiernych zrogowaceń i zastosowanie odpowiedniego preparatu wspomagającego leczenie.

Od cukrzyków wymaga się stałej kontroli i wysokiej samodyscypliny. Wszystko po to, aby jak najdłużej mogli oni cieszyć się pełnią zdrowia. Cukrzyca jest chorobą, którą można całkowicie kontrolować jednak nie jest obojętna dla stanu zdrowia pacjenta i powoduje powolną degradację organizmu. Regularne zabiegi profilaktyczne pozwolą dłużej cieszyć się zdrowiem stóp. Odpowiednia pielęgnacja paznokci oraz dbałość o usuwanie wszelkich zrogowaceń pozwoli uniknąć powikłań jakie niesie za sobą noga cukrzycowa. Niezwykle ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, obuwia i stosowanie wkładek ortopedycznych. Wysokiej klasy specjalista podolog pomoże pacjentom cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

W przypadku stopy cukrzycowej nie można mówić o przybliżonym czasie rekonwalescencji, gdyż jest to proces nieprzerwany. Im więcej starań pacjent przyłoży do profilaktyki zdrowotnej tym efekty będą lepsze. Wszelkie nawet najmniejsze zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do amputacji palców lub nawet całej stopy. Zapobieganie temu to proces naprawdę nieskomplikowany i każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Dbałość o paznokcie i usuwanie zrogowaceń to wszystko o czym powinniśmy pamiętać. W przypadku zaawansowanej choroby podolog powinien bez problemu pomóc nam w powrocie do normalnego funkcjonowania.

  Schowek (0)