czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej w Zielonej Górze

Leczenie stopy cukrzycowej w Zielonej Górze

Stopa cukrzycowa ‒ jak sama nazwa wskazuje ‒ jest związana z cukrzycą. Choroba ta może powodować brak czucia w stopie, co w rezultacie prowadzi do tego, że nie zauważa się bądź bagatelizuje powstające tamtym miejscu rany, skaleczenia i otarcia, które łatwo mogą przerodzić się w groźne dla zdrowia wrzody.

Przyczyny powstania stopy cukrzycowej?


Jednym ze skutków cukrzycy jest uszkodzenie nerwów, zwane neuropatią bądź polineuropatią, które skutkuje tym, że chory nie odczuwa bólu w okolicach dolnych partii nóg przy rozmaitych skaleczeniach czy otarciach. Stopa cukrzycowa może się rozwinąć także w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych, co powoduje niedotlenienie i niedokrwienie tkanek, a to zaś prowadzi do zmian deformacyjnych stóp.


Nie tylko cukrzycy mogą cierpieć na stopę cukrzycową. Narażeni są na nią także wszyscy ci, którzy wykonują stojącą pracę, noszą bardzo niewygodne buty albo mają problemy z nadwagą. Wszystko to może doprowadzić do zmian w szkielecie stopy, wynikających z nadmiernego obciążenia pewnych jej obszarów.

Objawy występowania stopy cukrzycowej


Cukrzycy powinni zwracać szczególną uwagę na stan swoich stóp. Tym, co powinno ich zaalarmować jest drętwienie, zmęczenie albo ból stóp, wrażenie, że są one gorące, podczas gdy w dotyku wydają się zimne, a także trudności z poruszaniem palcami u nóg i chwianie się podczas chodzenia. Należy także sprawdzać, czy na spodniej części stopy nie znajdują się źle gojące się rany, otarcia lub wyjątkowo twarda, sucha, pękająca skóra. Nawet niewielkie skaleczenie podczas wykonywania pedicure może prowadzić do powstania groźnej rany, która nie będzie chciała się zarosnąć.

Kiedy należy wybrać się do podologa?


Cierpiący na cukrzycę powinni pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem podologiem. Ze względu na to, że nie odczuwają bólu, mogą sobie bowiem nie zdawać sprawy z niebezpiecznych zmian pojawiających się na ich stopach. Nieleczona stopa cukrzycowa może prowadzić do martwicy, a w to rezultacie grozi amputacją kończyny i zagrażać naszemu życiu. Właśnie dlatego warto wybierać się do podologa profilaktycznie, na takie zabiegi, jak usuwanie zgrubień skórnych czy pielęgnacja paznokci. Ponadto, podolog doradzi wybór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych oraz wkładek ortopedycznych, które zapobiegną występowaniu powikłań związanych ze stopą cukrzycową.

Wizyta u podologa


Podczas wizyty, podolog dokładnie obejrzy stopy i sprawdzi, czy nie pojawiły się na nich żadne niepokojące zmiany. Jeżeli stan stóp nie budzi jego zastrzeżeń, wizyta może polegać na przepisaniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych i porad dotyczących wyboru obuwia i wkładek ortopedycznych. Konieczny może się okazać prosty także zabieg usunięcia odcisków. Tylko w niektórych przypadkach lekarz zdecyduje się na przeprowadzenie poważniejszych zabiegów. Obecnie, istnieje wiele bardzo skutecznych metod leczenia ran i owrzodzeń stóp cukrzycowych, np. opatrunki z podciśnieniem czy preparaty posiadające w swym składzie srebro. Wizyta u podologa pozwoli na dobranie odpowiednich sposobów dbania o stopy cukrzycowe.

  Schowek (0)