czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie stopy cukrzycowej we Wrocławiu

Leczenie stopy cukrzycowej we Wrocławiu

Stopa cukrzycowa to schorzenie, które występuje najczęściej – jak sama nazwa wskazuje – u osób cierpiących na cukrzycę. Jest to powikłanie bardzo niebezpieczne, ponieważ rozwija się w sposób, który łatwo przeoczyć. Efektem może być trwała deformacja stóp, a w skrajnych przypadkach nawet ich amputacja, dlatego cukrzykom zaleca się szczególną ostrożność i czujność. Obserwowanie zachowań stóp jest jednym z obowiązków każdego pacjenta chorego na cukrzyce. W przypadku pojawiania się podejrzanych objawów, mogących świadczyć o wystąpieniu tego powikłania, warto od razu udać się do specjalisty.
 
Wrocław oferuje pacjentom mieszkającym w okolicy dostęp do gabinetów podologicznych, w których wykwalifikowany personel z powodzeniem zajmuje się leczeniem stopy cukrzycowej.
 
Przyczyny powstawania stopy cukrzycowej
 
Stopa cukrzycowa to tak naprawę wspólna nazwa zespołu powikłań i objawów związanych z niedostatecznym ukrwieniem w okolicy stóp. Początkowo zmiany są niezauważalne, ale zawsze postępują, powodując w efekcie zaburzenia mikrokrążenia. Problem polega na tym, że są to objawy bezbolesne, co więcej skóra stopy staje się mniej wrażliwa na ból, chory może więc takie objawy przeoczyć. Uczucie mrowienia i ból pojawiaj się dopiero w kolejnym stadium schorzenia.
 
Zaburzenia mikrokrążenia sprawiają, że rany na stopach nie chcą się goić, co w rezultacie może prowadzić do szybko postępującego procesu martwienia tkanek. Zdarza się że efektem są deformacje. W niektórych przypadkach, gdy martwica jest już daleko posunięta, konieczna bywa amputacja stopy.
 
Najczęściej wskazanymi przyczynami powstania tego schorzenia u cukrzyków są:
 
- zaniedbania w terapii cukrzycowej
- retinopatia (uszkodzenia naczyń krwionośnych) stopy,
- nefropatia (nieprawidłowe funkcjonowanie nerek),
- deformacje i otarcia spowodowane źle dopasowanym obuwiem,
- neuropatia lub polineuropatia.
 
Przebieg terapii
 
Aby uniknąć zmian martwiczych i amputacji stopy, należy jak najszybciej rozpocząć terapię leczenia stopy cukrzycowej. Szybkie podjęcie leczenia zwiększa szansę całkowitego wyleczenia. Kuracja jest długotrwała i wymaga konsultacji ze strony diabetologa, dermatologa, ortopedy, chirurga naczyniowego i wreszcie rehabilitanta.
 
Terapia rozpoczyna się od usunięcia zrogowaciałych tkanek (odcisków, modzeli i innych). Następnie pod okiem specjalisty stosowane są środki w postaci specjalistycznych preparatów do pielęgnacji stóp, tworzonych m.in. na bazie srebra. Ocena przebiegu terapii i długość jej trwania zależą każdorazowo od indywidualnych cech choroby i możliwości pacjenta.
  Schowek (0)