czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie suchej skóry stóp we Wrocławiu

Leczenie suchej skóry stóp we Wrocławiu

Sucha skóra stóp, podobnie jak nadmierna potliwość, może być z jednej strony objawem innego poważnego schorzenia, z drugiej zaś może się przyczynić do rozwoju niebezpiecznych dla skóry stóp rozpadlin, prowadzących do powstawania stanów zapalnych a nawet krwawienia. Miejscami, na których najłatwiej zaobserwować objawy suchej skóry są palce stóp, zewnętrzna krawędź stopy i pięta.
 
Najczęstszym objawem suchej skóry jest łuszczenie się naskórka. Niekiedy towarzyszy mu swędzenie lub pieczenie. Sam naskórek staje się szorstki i twardnieje. Zmienia również barwę, najpierw na żółtawa, a wraz z rozwojem schorzenia na szaro-żółtą i szarą. Takie zmiany to sygnał, który mówi nam że koniecznie powinniśmy się udać do specjalisty od leczenia suchej skóry stóp. 
 
W mieście takim jak Wrocław możemy wybrać się do jednego z gabinetów podologicznych, w których odpowiednio wykwalifikowani specjaliści zajmą się diagnozą i leczeniem suchej skóry naszych stóp.
 
Przyczyny powstawania suchej skóry stóp
 
Sucha skóra stóp sprawia, że pogarszają się właściwości barierowe nasze naskórka. Brak odpowiedniego nawodnienia powoduje utratę elastyczności skóry. Podobnie jak w przypadku nadmiernej potliwości, tak i przy suchej skórze możemy mieć do czynienia z co najmniej kilkoma bardzo rożnymi powodami pojawiania się tego schorzenia. 
 
Do najczęściej wymienianych należą:
 
- niewłaściwie dobrane obuwie i skarpetki,
- niewłaściwa praca układu krwionośnego,
- zbyt małe nawadnianie organizmu,
- niedoczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- zapalenie wątroby,
- choroby nerek,
- zakażenia grzybicze,
- zaburzenia metaboliczne.
 
Na przestrzeni lat zmniejsza się wydolność gruczołów potowych, dlatego szczególnie narażone na powstawanie suchej skóry stóp są osoby starsze.
 
Przebieg terapii
 
Leczenie suchej skóry stóp trzeba zacząć od postawienia diagnozy dotyczącej powodów powstania schorzenia. W niektórych przypadkach wystarczy usunięcie przyczyn i stosowanie środków nawilżających do stóp. Jeżeli powstały już warstwy zrogowaciałego naskórka, należy je usunąć.
 
W przypadku innych dolegliwości, przy których sucha skóra stóp jest tylko efektem ubocznym, zaleca się przede wszystkim kontakt z lekarzem-specjalista, który będzie mógł pomóc w zwalczeniu prawdziwego źródła schorzenia. Jeżeli jest to choroba przewlekła, zaleca się stosowanie terapii polegającej na zahamowaniu skutków przesuszania się stóp. W tym celu podolog może po przywróceniu skóry do właściwej kondycji zalecić regularne stosowanie kremów, maści lub innych preparatów, pomagających w odpowiednim nawilżeniu skóry ze skłonnościami do przesuszania się.
  Schowek (0)