Leczenie wrastających paznokci w Gliwicach
Wrastający paznokieć to dolegliwość, która w znacznym stopniu utrudnia wykonywanie wielu codziennych czynności. Towarzyszący jej ból daje o sobie znać wraz z każdym wykonanym krokiem. Nowoczesne metody leczenia pozwalają trwale rozwiązać ten problem, bez konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego. Co niezwykle istotne, leczenie wrastających paznokci może przynieść pożądany efekt już podczas pierwszej wizyty u specjalisty.
Wrastający paznokieć – co to takiego?
Pod pojęciem wrastającego paznokcia należy rozumieć zmiany, w wyniku których dochodzi do wrastania płytki paznokcia w skórę, co prowadzi do uszkodzenia jej struktury. W takich przypadkach, paznokieć najczęściej rośnie na boki, zakrzywia się lub podwija. Doprowadza to do uszkodzenia struktury naskórka, co prowadzi do wystąpienia wysokiej wrażliwości na dotyk. Konsekwencją jest ból (czasami bardzo silny), który u osoby dotkniętej tym problemem daje o sobie znać wraz z każdym wykonanym krokiem. Kolejną konsekwencją są nieestetycznie wyglądające zaczerwienienia, zlokalizowane w obszarze miejsca, w którym paznokieć wrasta w skórę. Zaniechanie leczenia prowadzi do nasilenia dolegliwości, a w konsekwencji – do wystąpienia stanów zapalnych.
Przyczyny występowania problemu
Najczęstszą przyczyną problemu jest noszenie niewłaściwego obuwia. Wrastający paznokieć może wystąpić u osób, noszących buty ze znacznym zwężeniem w okolicach palców. Problem ten bardzo często dotyczy kobiet, które zbyt często zakładają wysokie szpilki.
Kolejną przyczyną może być nieprawidłowe wycinanie paznokci oraz częste wycinanie boków płytki.
Wrastający paznokieć często pojawia się też u osób cierpiących na nadmierną potliwość lub suchość stóp. Problemowi sprzyjają też deformacje ortopedyczne oraz indywidualne uwarunkowania genetyczne.
W tym miejscu należy także wspomnieć o niewłaściwie wykonanych próbach chirurgicznego usunięcia problemu. Bardzo często zdarza się też, że wrastający paznokieć powraca w wyniku nieprzestrzegania zasad profilaktyki, tuż po przebytym zabiegu.
Kiedy należy zaczerpnąć porady specjalisty?
Na wizytę w specjalistycznej poradni warto zdecydować się w momencie, gdy poczujemy pierwsze dolegliwości bólowe. Jeżeli taki stan będzie utrzymywał się przez długi czas, nie należy zwlekać. Zaniechanie leczenia w konsekwencji uniemożliwi normalne funkcjonowanie i doprowadzi do wystąpienia znacznie poważniejszych problemów.
Leczenie wrastających paznokci – Gliwice i okolice
Leczenie powinno być prowadzone wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę. Na terenie województwa śląskiego działa wiele gabinetów podologicznych, oferujących leczenie wrastających paznokci. Gliwice, a raczej specjaliści z terenu tego miasta. Oferują fachową pomoc i konkurencyjne ceny.
Przebieg leczenia
Najczęstszą metodą, prowadzącą do usunięcia problemu wrastającego paznokcia, jest zabieg chirurgiczny, przewidujący jego całkowite wycięcie. Podologia jest jednak niezwykle rozwiniętą dziedziną i dziś oferowane są także całkowicie nieinwazyjne zabiegi, które trwale rozwiązują ten problem. Z punktu widzenia pacjenta niezwykle istotny jest fakt, że w wielu przypadkach, dolegliwość może zostać trwale usunięta już podczas jednej wizyty, jednak czas terapii zawsze uzależniony jest od indywidualnego stopnia deformacji płytki paznokcia oraz obranej metody leczenia.
Do najskuteczniejszych metod korekcji wrastających lub wkręcających się paznokci, zaliczane są klamry ortonyksyjne. Podobnie jak aparat ortodontyczny koryguje zgryz, klamry mają za zadanie wyprostować kierunek wzrostu paznokcia, korygując jego tor. Największą zaletą takiego rozwiązania jest całkowicie bezbolesna aplikacja oraz szybkie ustąpienie dolegliwości bólowych. Zdecydowana większość osób odczuwa wyraźną ulgę tuż po założeni klamry. Należy podkreślić, że ta metoda leczenia w żaden sposób nie wpływa na normalne funkcjonowanie, nawet w przypadku osób regularnie uprawiających sport.
Innowacyjną metodą, która jest najczęściej zalecana przez lekarzy-specjalistów, jest tzw. Kostka Arkady. Zabieg trwa krócej niż godzinę, a ulga jest natychmiastowa. Ta innowacyjna metoda leczenia zdobywa coraz większe uznanie, zarówno wśród wykwalifikowanych podologów, jak i samych pacjentów. Metoda Arkady przewiduje użycie specjalistycznego przyrządu, dedykowanego do leczenia tego rodzaju schorzeń. Nieinwazyjny charakter oraz bardzo szybkie efekty to główne czynniki, które zadecydowały o ogromnym sukcesie (w skali światowej) tego rodzaju terapii.
Czas leczenia
O czasie leczenia zawsze decyduje szereg indywidualnych uwarunkowań. W przypadku mocno posuniętej deformacji płytki, terapia może potrwać nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj wystarczy kilka wizyt, jednak proces ten może ulec wydłużeniu. Wpływ na to będzie miał stopień rozwoju deformacji, czas wrastania paznokcia oraz wcześniej podjęte metody leczenia. W niektórych przypadkach, konieczne okażą się także wizyty kontrolne, powtarzane w kilkutygodniowych odstępach, w trakcie który (w miarę potrzeb) wykonane zostaną drobne zabiegi korygujące.