czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie wrastających paznokci w Łodzi

Leczenie wrastających paznokci w Łodzi

Wrastający paznokieć to bardzo częste i uciążliwe schorzenie, dotyczące najczęściej dużego palca stopy. Paznokieć palucha jest najtwardszy i dlatego najmocniej wbija się w naskórek. Krawędź paznokcia wrastając w ciało, wywołuje obrzęk, ból i zaczerwienienie. Paznokieć może rosnąć też na boki, zakrzywiać się lub podwijać i doprowadzać do tego, że z czasem z powodu bólu chory nie może normalnie funkcjonować. Dolegliwość ta może dotyczyć każdego, kto skaleczył się lub w niewłaściwy sposób obcina paznokcie. Szczególną uwagę na pielęgnację stóp powinny zwracać osoby chorujące na cukrzycę lub inne choroby powodujące słabe krążenie krwi w nogach, ponieważ nawet najdrobniejsze zaniedbanie może mieć u nich poważne konsekwencje zdrowotne.

Jakie są przyczyny wrastania paznokci?


Powodów pojawienia się dolegliwości wrastającego paznokcia jest wiele, ale najczęściej jest to zbyt krótkie obcinacie płytki i zaokrąglanie bocznych części paznokcia. Poza tym:


- niestosowanie się do zaleceń po zabiegu likwidującym wrastający paznokieć, 
- noszenie butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, zbyt ciasnych lub zbyt luźnych, a nawet zbyt obciskających skarpet, które zanadto ściskają stopę, 
- usuwanie brudu spod paznokci czubkiem nożyczek,
- przyczyną dolegliwości może być także skaleczenie paznokcia podczas niewłaściwie robionego pedikiuru, 
- przypadkowe przygniecenie lub przytrzaśnięcie paznokcia,
- nadmierna suchość bądź potliwość skóry,
- nawracająca grzybica,
- nadwaga, wywołująca silny nacisk na stopę,
- i wrodzone predyspozycje do wrastania paznokci.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?


Jeśli chory:


- poczuje jakikolwiek dyskomfort w chodzeniu spowodowany wbijającym się w ciało paznokciem,
- zauważy zaczerwienienie i opuchliznę palucha,
- zauważy jakiekolwiek krwawienie z palca (gdy paznokieć przebije skórę),
- gdy pojawi się ropna wydzielina, która będzie świadczyła o bakteryjnym zakażeniu, powinien zgłosić się do podologa.

Podolog jest to specjalista z pogranicza medycyny i kosmetologii, zajmujący się właśnie chorobami kończyn dolnych, powstających w obrębie stóp i paznokci, diagnozowaniem tych chorób, leczeniem i pielęgnacją. Zabiegi jakie wykonuje podolog i choroby z jakimi się spotyka, wymagają od niego szerokiej wiedzy z zakresu różnych nauk medycznych takich jak: dermatologia, chirurgia, ortopedia, anatomia i diabetologia. Często też występuje jako doradca, od którego można się dowiedzieć, jak dbać o nogi, udziela wskazówek, dotyczących pielęgnacji stóp i paznokci oraz prowadzenia właściwego trybu życia zapobiegającego chorobom stóp. A jeśli już doszło do wystąpienia choroby, podolog może wykonać zabieg lub zastosować inną terapię przynoszącą ulgę pacjentowi.


Jak wygląda zabieg?


Na początku wizyty podolog zakłada kartę pacjenta, a następnie przeprowadza wywiad, w trakcie którego dowiaduje się o chorobach na jakie cierpi pacjent, o zażywanych lekach, ewentualnych uczuleniach na leki, pyta o ogólny stan zdrowia, tryb życia, dietę i często już na podstawie tych informacji jest w stanie określić przyczynę schorzenia. Następnie dokładnie bada stopy, określając rodzaj dolegliwości. Często podolog już na podstawie obejrzenia butów i wkładek pacjenta jest w stanie określić, jakie zmiany chorobowe mogą pojawić się na jego stopach w przyszłości.

Jakie zabiegi podejmuje się na wrastający paznokieć?


- podnoszenie paznokci – stosuje się je wtedy, gdy paznokieć jest nieznacznie wrośnięty i polega to założeniu klamry pod krawędzią paznokcia, dzięki czemu paznokieć zostaje oddzielony od skóry. Zabieg ten skutecznie niweluje ból już po pierwszym założeniu klamry i zapobiega pojawianiu się problemu w przyszłości. Klamry nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, a nawet w uprawianiu sportu,
- Kostka Arkady – to nowoczesna metoda na problem wrastających paznokci. Leczenie kostką obejmuje cały palec, a nie tylko jego część. Zabieg polega na jednoczesnym wyprostowaniu płytki paznokcia i plastycznej rekonstrukcji płytki za pomocą masy akrylowej, która zawiera cząsteczki srebra mineralnego o bakteriobójczych właściwościach. Cały zabieg trwa 30 minut,
- w poważniejszych bądź nawracających przypadkach może wystąpić konieczność wykonania niewielkiego zabiegu chirurgicznego, polegająca na częściowym usunięciu paznokcia i pobliskiej tkanki. Dziś już nie zrywa się całego paznokcia tak jak kiedyś, a nawet jest to traktowane jako błąd. 

Czas terapii


Tak jak w przypadku każdego schorzenia czas terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku zastosowania klamer problem może zniknąć po kilku zabiegach, również w przypadku metody Arkady czas leczenia zależy od stopnia deformacji płytki paznokcia.

Profilaktyka wrastającego paznokcia


Jak zapobiegać wrastaniu paznokcia? Profilaktyka obejmuje przede wszystkim unikanie noszenia ciasnych skarpetek i butów z wąskimi noskami oraz prawidłowe obcinanie paznokci. Również dieta jest ważna dla paznokci. Powinna być bogata w takie pierwiastki jak cynk, magnez, krzem, żelazo oraz witaminy z grupy B, które wzmacniają paznokcie.

Gdzie najlepiej leczyć wrastający paznokieć?


Wrastające paznokcie najlepiej leczyć w profesjonalnych gabinetach podologicznych. W naszych gabinetach w Łodzi przeprowadzamy zabiegi przy zachowaniu bezpieczeństwa i rygorystycznie przestrzeganych zasad higieny. Stosowany przez nas sprzęt jest najwyższej jakości, po każdym zabiegu dezynfekowany i sterylizowany, a stosowane inne materiały pomocnicze są wyłącznie jednorazowe.

  Schowek (0)