czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Leczenie wrastających paznokci w Zielonej Górze

Leczenie wrastających paznokci w Zielonej Górze

Podologia to dziedzina, która dopiero rozwija się w Polsce, jednak jest ona bardzo potrzebna. Podolog to specjalista zajmujący się leczeniem rozmaitych chorób stóp ‒ od ich wadliwego ustawienia po różne dolegliwości, takie jak odciski, rozpadliny na piętach, czy wrastanie paznokci. Wrastających paznokci nie należy ignorować, gdyż są nie tylko bolesne, ale w dodatku mogą wywołać problemy z poruszaniem się. Gdy tylko zaobserwujemy u siebie zmiany w płytce paznokcia, świadczące o jego wrastaniu, należy jak najszybciej zgłosić się z tym do podologa.

Czym objawiają się wrastające paznokcie?


Mówimy o wrastającym paznokciu, kiedy zaczyna on rosnąć na boki, zakrzywia się i podwija do wnętrza. Towarzyszy temu uszkodzenie skóry, co powoduje ból podczas chodzenia, nasilający się do tego stopnia, że może z czasem uniemożliwić normalne funkcjonowanie. O wrastającym paznokciu świadczą także krew i ropa, wydostające się z okolic wokół niego. Problemu wrastających paznokci nie należy bagatelizować, może to bowiem doprowadzić do powstania stanu zapalnego, co później znacznie wydłuży leczenie.

Przyczyny powstawania wrastających paznokci


Istnieje wiele przyczyn tego, że paznokcie zaczynają wrastać, do najczęstszych z nich należą: nieodpowiednie i zbyt małe obuwie uciskające palce, obcinanie paznokci zbyt blisko skóry albo wycinanie boków płytek. Wrastające paznokcie to problem, który jednak często powraca, co jest zazwyczaj spowodowane źle wykonanym zabiegiem chirurgicznym usunięcia takiego paznokcia albo brakiem właściwej profilaktyki po zabiegu.

Kiedy należy wybrać się do podologa?


Lekarzem, który zajmuje się wrastającymi paznokciami jest podolog. Należy wybrać się do niego w przypadku, kiedy będziemy odczuwać długotrwały ból w palcu albo zaobserwujemy zaczerwienienie wokół paznokcia. Im wcześniej udamy się do lekarza, tym leczenie będzie przebiegało sprawniej i szybciej.

Leczenie wrastających paznokci


Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w przypadku wrastającego paznokcia jest jego chirurgiczne usunięcie. Odrastający paznokieć rzadko wrasta z powrotem i tym samym nie sprawia nam już więcej kłopotów. Wadą takiego zabiegu jest to, że konieczne jest późniejsza rekonwalescencja, przez co najmniej kilka dni należy oszczędzać stopę, dlatego wcześniej trzeba zadbać o zwolnienie lekarskie.


Tym, którzy woleliby inne, mniej inwazyjne metody, podolog może zaproponować założenie specjalnej klamry ortonyksyjnej, korygującej wzrost paznokcia i zapobiegającej jego ponownemu wrastaniu. Działanie klamry polega na tym, że prostuje ona paznokieć i przywraca mu odpowiedni kierunek wzrostu. W przeciwieństwie do chirurgicznego zabiegu usunięcia paznokci, zakładanie klamry jest bezbolesne i szybkie. Nie przeszkadza ona później w swobodnym poruszaniu się, a nawet w uprawianiu sportu.


Inną metodą, którą może zastosować podolog, jest leczenie przy pomocy kostki Arkady. Dzięki niej ból ustępuje szybko, a paznokieć później rzadko ponownie wrasta. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że paznokieć prezentuje się potem bardzo dobrze i możliwe staje się nawet jego malowanie i zdobienie.

  Schowek (0)