czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Rekonstrukcja paznokcia w Gdańsku

Rekonstrukcja paznokcia w Gdańsku

Ubytki paznokci mogą mieć różne przyczyny. Wpływ mają na to zmiany chorobowe oraz urazy mechaniczne. Po takim urazie wraz z usunięciem krwiaka schodzi cały lub część paznokcia. Często zabiegi rekonstrukcji paznokci wykonuje się po chirurgicznym leczeniu wrastającej płytki paznokcia. Podczas zabiegu może zostać uszkodzona macierz i łożysko co w konsekwencji prowadzi do tego, że paznokieć nie odrasta lub jego tor wzrostu jest nieprawidłowy.

W przypadku zmian chorobowych najczęściej mamy do czynienia z paznokciami zdrewniałymi, zmianami grzybicznymi czy odklejaniem się płytki od łożyska, czyli onycholizy. Jednak we wszystkich przypadkach możliwe jest przeprowadzenie rekonstrukcji lub protetyki paznokcia. Zabiegi takie przeprowadza się po to, aby zapobiec podrażnieniom w obuwiu czy skarpetkach, które może prowadzić do powstania stanów zapalnych czy zakażeń oraz bolesnych obrzęków. Jedynie paznokcie zaatakowane przez grzybicę należy wcześniej wyleczyć, aby móc poddać je rekonstrukcji.

Zabiegi rekonstrukcji paznokci wykonuje się preparatami nieuczulającymi. Jeżeli zachowana jest co najmniej 1/3 właściwego paznokcia możliwe jest użycie specjalnego żelu utwardzanego pod lampami uv. Przygotowanie płytki do tego zabiegu polega na jej wyleczeniu z ewentualnej grzybicy oraz oczyszczeniu czy frezowaniu zdrewniałej i kruchej nawierzchni. Używane w zabiegu masy żelowe mają właściwości antygrzybicze, jednak nie są one substancjami leczniczymi tylko zapobiegają rozwojowi choroby czy wdania się zakażenia w trakcie leczenia. Żele stosowane w podologii są dosyć elastyczne co powoduje, że nie pękają ani nie deformują się podczas wykonywania codziennych czynności. Stosuje się je również w innych zabiegach , gdy konieczne jest użycie mocowania.

Podolodzy stosują też specjalne lakiery, które wyrównują płytkę paznokcia dodatkowo ją zabezpieczając. Utwardzają kruche i nadłamane paznokcie, aby mogły naturalnie odrosnąć i się zregenerować. Metody te należą do najtańszych i najbardziej skutecznych. Kolejnym preparatem stosowanym w rekonstrukcji jest akryl, który wykazuje podobne właściwości jak żele. Stosowane preparaty nie przyklejają się do łożyska tak więc nie hamują naturalnego wzrostu płytki paznokcia.

Protetyka paznokci to nic innego jak zastąpienie brakującego kawałka płytki protezą, która ochrania delikatne, mocno ukrwione i unerwione łożysko, dopóki paznokieć w naturalny sposób nie odrośnie. Sztuczną płytkę paznokcia robi się na wymiar. Technika wymaga dokładności i jest bardzo czasochłonna. Robi się odlew palca wraz z zachowaną częścią paznokcia, po czym dorabia się i szlifuje jego brakującą część. Dobrze założona i dopasowana proteza daje oszałamiający efekt.

Paznokcie często są odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Do podologa należy zgłosić się w jak najwcześniejszym stadium choroby, co wpływa na skuteczność terapii i znacznie zmniejsza jej czas. Doświadczony podolog dobierze najlepszy materiał do rekonstrukcji płytki paznokcia oraz pomoże wyleczyć wszelkie stany chorobowe. Czas terapii trwa zwykle około roku, gdyż tyle czasu zajmuje pełne odrośnięcie płytki. Jednak stosowane preparaty dodatkowo przyspieszają wzrost co skraca czas leczenia.

Warto pomyśleć o rekonstrukcji paznokcia nie tylko ze względów estetycznych. Rekonstrukcja paznokci chroni przed kolejnymi urazami, kierunkuje wzrost paznokcia, zapobiega deformacji i jest najlepszą profilaktyką przeciwgrzybiczą. Najczęściej pacjenci zwracają się z problemem łamliwych paznokci, zmianami zabarwienia czy zniszczeniem płytki. Podczas wizyty podolog przeprowadza dokładny wywiad oraz podejmuje się badania zarówno palpacyjnego jak i mikroskopijnego, aby zaproponować najskuteczniejszą metodę leczenia.

Przed przystąpieniem do zabiegu paznokieć powinien być odpowiednio przygotowany. Należy w pierwszej kolejności zeszlifować niedoskonałości płytki, ewentualnie zastosować odpowiednie leczenie. Kolejnym etapem jest pobudzenie łożyska do wzrost. Czasami zakłada się opatrunki hydrożelowe, które wspomagają proces regeneracji i pobudzają komórki do naturalnego wzrostu. Wytwarza się korzystny mikroklimat do prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej. Zabieg nakładania masy do rekonstrukcji jest zupełnie bezbolesny a po jego zakończeniu paznokieć może być zdobiony i malowany.

W gabinecie podologicznym używa się zupełnie innego rodzaju preparatów niż w gabinecie kosmetycznym. Żele i akryle stosowane przez lekarzy mają właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Są też znacznie bardziej bezpieczne i zawierają składniki przyspieszające wzrost i odbudowę płytki. Paznokieć po rekonstrukcji od razu wygląda ładnie i estetycznie. Natomiast całkowity efekt można zaobserwować po zrośnięciu całkowitym paznokcia. Proces wzrostu płytki paznokciowej u stóp jest powolny. Może trwać rok, a czasami dłużej. Czas całkowitego leczenia zależy od stopnia ubytku. Czasami wystarczy jedna wizyta a niekiedy koniecznych jest ich kilka. Podolog powinien mieć pod stałą obserwacją pacjenta, aż do całkowitego wyleczenia.

  Schowek (0)