czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Rekonstrukcja paznokcia w Gdyni

Rekonstrukcja paznokcia w Gdyni

Paznokcie u stóp pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale i ochronną. Paznokcie to zrogowaciały naskórek, który pokrywa wierzchnią część palców u stóp i u dłoni. Bardziej narażone na urazy oraz na choroby są paznokcie u stóp. Dzieje się tak, ponieważ higiena paznokci u stóp jest trudniejsza niż paznokci u dłoni.

Paznokcie u stóp jest też zdecydowanie łatwiej uszkodzić, niż paznokcie u dłoni. Są one narażone na urazy w między innymi takich okolicznościach jak:

- uprawianie sportu
- praca fizyczna
- chodzenie w sandałach po lesie
- chodzenie na boso, np. po plaży lub w innych miejscach
- gra w piłkę na boso
- uprawianie gimnastyki.

W przypadku, gdy uszkodzenie paznokcia jest dość znaczne, konieczna okazuje się jego rekonstrukcja.

Rekonstrukcję paznokcia przeprowadza się jednak nie tylko wtedy, gdy uległ on uszkodzeniu mechanicznemu, ale też wtedy, gdy został on zaatakowany przez jakąś infekcję lub grzybicę.

Jak wygląda proces rekonstrukcji paznokcia?

Rekonstrukcja paznokcia wymaga wizyty u lekarza specjalisty - czyli podologa. W czasie wizyty lekarz przygląda się uważnie płytce paznokcia i decyduje w jaki sposób przeprowadzić rekonstrukcję, by wyglądała ona jak najbardziej naturalnie.

Przebieg zabiegu rekonstrukcji

Jako materiał medyczny do rekonstrukcji stosuje się specjalny żel Peclavus Nagelmasse lub żel utwardzany promieniami UV - RUCK Pedique Silver Plus. Jednym z tych materiałów wypełnia się brakującą płytkę paznokcia i - w zależności od wybranego materiału, utwardza się paznokieć promieniami UV lub też nie.

Jak przygotować paznokcie do zabiegu rekonstrukcji?

Ważnym czynnikiem, który umożliwia lub nie rekonstrukcję paznokcia jest wielkość jego zniszczonej powierzchni. Rekonstrukcja jest możliwa tylko wtedy, gdy wielkość uszkodzonej płytki paznokcia to więcej, niż 1/3 jego powierzchni. Zanim na paznokieć nałożony zostanie materiał medyczny, musi on zostać odpowiednio przygotowany.

Przed rekonstrukcją paznokcia należy:

- dokładnie oczyścić jego płytkę. Nie mogą się na niej znajdować elementy paznokcia zarażonego grzybicą.

- dokładnie wyfrezować całą płytkę paznokcia, nadając jej regularny kształt i usuwając całkowicie zniszczone lub zakażone części płytki paznokcia.

Materiały do rekonstrukcji

Wymienione powyżej materiały do rekonstrukcji paznokcia posiadają środki antygrzybiczne i bakteriobójcze. Nie są jednak to leki, tylko dodatkowe substancje, dlatego zanim przeprowadzona zostanie rekonstrukcja paznokcia, konieczne jest jego pełnie wyczyszczenie.

Stosowane w podologii masy do rekonstrukcji paznokci są elastyczne, dzięki czemu nie ma obaw o to, że nie da się dostosować kształtu rekonstruowanej płytki do ubytku, który należy wypełnić i którego należy się pozbyć.

Niektórzy specjaliści stosują do rekonstrukcji także masy akrylowe. Te z kolei są nieco twardsze, ale w połączeniu z innymi materiałami tworzą znacznie bardziej elastyczne masy klejowe, które z powodzeniem poddają się ruchom mięśni palców.

Kiedy zgłosić się do podologa w sprawie rekonstrukcji paznokcia?

Powodów, dla których powinniśmy zgłosić się do podologa celem przeprowadzenia zabiegu rekonstrukcji paznokcia jest wiele. Najważniejsze z nich, to:

- paznokieć uszkodzony w wyniku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Jeśli grzybica zaatakuje paznokieć, konieczne jest jego całkowite oczyszczenie oraz usunięcie fragmentu zakażonej płytki. Po usunięciu kawałka płytki paznokcia pozostaje ubytek, który musi zostać wypełniony. Taki zabieg jest konieczny ze względu na funkcję ochronną jaką pełni paznokieć. W wyniku ubytku byłoby uszkodzone łożysko paznokcia (czyli część palca, do której przylega paznokieć). Łożysko paznokcia jest bardzo silnie unerwione, co z kolei mogłoby spowodować odczuwanie bólu.

- urazy mechaniczne

Jeśli paznokieć został uszkodzony mechanicznie do tego stopnia, że jest oderwany od łożyska paznokcia, koniecznie należy zgłosić się do podologa, który najpierw opatrzy ranę usuwając nadmiar uszkodzonej płytki, a potem wypełni ubytek za pomocą specjalnej masy.

Ważne jest, aby w miarę możliwości szybko zgłosić się do podologa. Im szybciej rozpocznie się proces regeneracji uszkodzonej płytki paznokcia, tym krócej będzie on trwał i tym szybciej się zakończy.

Prognoza podologiczna

Stosowane obecnie w medycynie materiały pozwalają na szybkie przeprowadzenie i co najważniejsze, szybkie zakończenie kuracji przy użyciu nowoczesnych materiałów. Jeśli paznokieć został prawidłowo zrekonstruowany i zabezpieczony, nie powinien w przyszłości sprawiać problemów. Jeśli pacjent będzie sumienny, będzie dbał o higienę stóp i stosował się do zaleceń podologa, raz przeprowadzona rekonstrukcja powinna na zawsze rozwiązać problem.

Ile trwa terapia?

Terapia trwa od kilku miesięcy do nawet roku. Przez ten czas paznokieć powinien się w stu procentach zregenerować. Obecnie w medycynie stosowane są preparaty przyspieszające wzrost płytki paznokcia oraz co najważniejsze, zabezpieczające zarówno paznokieć jak i łożysko przed zakażeniem.

Rekonstrukcja paznokcia Gdynia

Poniżej znajduje się lista specjalistów, do których warto wybrać się w sprawie rekonstrukcji paznokcia w Gdynii. Zapraszamy.

  Schowek (0)