czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Rekonstrukcja paznokcia w Zielonej Górze

Rekonstrukcja paznokcia w Zielonej Górze

Nasze paznokcie narażone są na liczne zagrożenia, wywołane chorobami, zakażeniami albo uszkodzeniami mechanicznymi. Mocne uderzenie w nogę, ciężki przedmiot spadający na palec lub bardzo niewygodne buty mogą przyczynić się do oderwania kawałka paznokcia bądź całej jego płytki. W przypadku zmian chorobowych, ubytki paznokci są zazwyczaj spowodowane grzybicą lub tzw. onycholizą, która powoduje odklejanie się płytki od łożyska. Ubytki mogą być również następstwem chirurgicznego usuwania paznokcia, zabieg ten stosuje się w głównie przy wrastaniu płytki do wewnątrz. Może on uszkodzić łożysko i macierz i w rezultacie zahamować odrastanie paznokcia.

Kiedy należy zgłosić się do podologa?


Do podologa możemy się wybrać, kiedy płytka paznokcia oderwie się całkowicie, złamie albo pęknie, a my chcielibyśmy by było to niewidoczne. Palce u stóp z brzydkimi, ułamanymi paznokciami nie prezentują się dobrze. Nie lubią tego szczególnie panie, które nie mogą w takim wypadku eksponować swoich stóp w sandałkach ani wykonywać pedicuru. Ubytki paznokci bądź ich całkowity brak stanowią poważny problem nie tyko ze względów estetycznych, ale także medycznych. Proteza paznokcia pozwala na osłonięciu wrażliwego łożyska, czyli miejsca, w którym odrasta płytka. W późniejszym okresie taka proteza będzie także ochraniała nowy delikatny paznokieć przed wszelkimi uszkodzeniami. Natomiast wypełnianie ubytków pozwala na ocalenie paznokcia przed dalszymi zniszczeniami, a także przed bólem, jaki może powodować jego podrażnianie związane z noszeniem skarpetek i obuwia.

Jak przebiega wizyta u podologa?


Podczas wizyty, podolog najpierw zbada stan paznokcia i określi, czy kwalifikuje się on do wykonania zabiegu. Jeżeli lekarz stwierdzi występowanie grzybicy, to zanim możliwa stanie się rekonstrukcja płytki, konieczne będzie wyleczenie tej dolegliwości, a także oczyszczenie paznokcia. Podolog stwierdzi również, jaki typ zabiegu będzie w danym wypadku najlepszy ‒ rekonstrukcja czy protetyka, czyli założenie protezy paznokcia. Rekonstrukcję można wykonać, jeżeli pozostała choć 1/3 paznokcia. W innych przypadkach zaleca się protetykę. Przy wykonywaniu tego typu zabiegów konieczne są zazwyczaj wizyty kontrolne, zdarza się jednak, że ubytek jest tak niewielki, że problem może zostać całkowicie rozwiązany już podczas pierwszego spotkania z podologiem.

Rekonstrukcja i protetyka paznokci stóp


Rekonstrukcja paznokcia polega na uzupełnieniu jego ubytku przy pomocy specjalnej masy żelowej o właściwościach antygrzybicznych, dzięki czemu masa ta dodatkowo zapobiega rozwojowi infekcji. Co więcej, jest to masa elastyczna, co sprawia, że jest ona odporna uszkodzenia i zniekształcenia, które mogłyby powstać podczas chodzenia. Podolog może także zastąpić cały paznokieć bądź jego znaczą część protezą. Wykonuje pomiary starego paznokcia, a potem na ich podstawie tworzy odlew nowej pytki. Następnie obrabia ją i przytwierdza do łożyska za pomocą elastycznej akrylowej masy. W ten sposób powstaje na naszej stopie nowy paznokieć, który nie będzie niczym różnić się od pozostałych.

  Schowek (0)