czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie kurzajek, brodawek w Krakowie

Usuwanie kurzajek, brodawek w Krakowie

Każdy z nas powinien dbać o stopy, niezależnie od wieku i płci. Nawet dzieci powinny chodzić na regularne kontrolne wizyty w gabinecie podologicznym. Czasem zapominamy bowiem, że to stopy podtrzymują całe ciało oraz dzięki nim możemy chodzić, a ich wady mogą wpłynąć niekorzystnie na nasz kręgosłup, a co za tym idzie na naszą postawę.

Częstym problemem pojawiającym się zwłaszcza u dzieci są kurzajki. Wszystkie brodawki wirusowe wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (czyli HPV, który odpowiedzialny jest również za brodawki płciowe; może nawet powodować nowotwory. Na szczęście kurzajki do nich nie należą. Pod tym względem są znacznie bezpieczniejsze, choć bardzo nieestetyczne). Jest o tyle niebezpieczny, ponieważ występuje w wielu odmianach. Każdy z wirusów wywołuje więc inny rodzaj brodawek, z tego powodu tak istotna jest prawidłowa diagnoza, wybór odpowiedniego leczenia, jak i późniejsze działania mające na celu przeciwdziałanie przyszłym infekcjom.

Jak można rozpoznać kurzajkę? Wyglądem przypominają małe, szarawe narośla na skórze. Dodatkowo mają szorstką, nieprzyjemną powierzchnię. Czasem pojawiają się pojedynczo, a czasami w małych grupkach po kilka brodawek. 

U naszych dzieci kurzajki mogą wystąpić najczęściej w miejscach najmniej ukrwionych, najwięcej ich więc na nogach oraz dłoniach, co nie tylko prowadzi do bólu, ale również utrudnia chodzenie i codzienne czynności. Niestety leczenie kurzajek bywa czasem bardzo trudne i długie. Leczenie utrudniają częste niewłaściwe próby pozbycia się wirusa. A to może spowodować rozsianie wirusa, a tym samym zarażenie innych osób. Wirus bowiem przenosi się przez kontakt chorego naskórka ze zdrowym naskórkiem. Kurzajki najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach, ale niestety nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostały przeniesione na inne części ciała.

Jak dzieci mogą się zarazić wirusem brodawczaka ludzkiego? Częste wizyty na basenie, uczęszczanie na zajęcia sportowe oraz wszelkiego rodzaju inne miejsca, gdzie nasze dziecko chodzi boso może na to wpłynąć. Nieodpowiednia higiena lub jej brak to także jeden z czynników powodujących chorobę. Warto więc zadbać o swoje dziecko - powinno chodzić w klapkach i dbać o swoje stopy między innymi przez regularne i dokładne mycie. Co więcej, jeśli osoba obgryza paznokcie, przy palcach których występują kurzajki, to przeniesie je na swoje usta. Można zarazić się przez podanie dłoni osobie zarażonej bądź korzystanie ze wspólnego ręcznika, a nawet dotykanie przedmiotów, których dotykała zarażona osoba. Nie powinno się też na przykład pić z jednej butelki. 

Na kurzajki nie chorują nie tylko najmłodsi. Współcześnie w gabinecie podologicznym można całkowicie bezboleśnie usunąć brodawki wirusowe. Co więcej, podolog może dobrać specjalistyczne, a co najważniejsze - skuteczne preparaty pielęgnacyjne, które pomogą zmniejszyć ryzyko ponownego pojawiania się kurzajek. Nie oznacza to jednak, że usunięcie brodawek spowoduje, że takie ryzyko nie istnieje. Trzeba pamiętać, że nosicielami wirusa brodawczaka ludzkiego możemy być nawet przez kilka! Z tego powodu warto regularnie przychodzić na wizyty kontrolne do gabinetu podologicznego.

Jakie są właściwie dokładne przyczyny zarażania się wirusem brodawczaka ludzkiego? Podejrzewa się dwa czynniki. Jednym z nich jest osłabienie systemu odpornościowego organizmu, a to sprzyja pojawianiu się wirusa HPV. Powodem tego mogą być problemy mające podłoże psychiczne, chroniczne stany zapalne, zbyt duży i nieodpowiedni do wieku i stanu zdrowia wysiłek fizyczny, zaburzenia metabolizmu, zaburzenia hormonalne, ciąża, przeżyte ciężkie operacje, schorzenia układowe, zaburzenia w układzie krwionośnym, a nawet nadmierna potliwość. Drugim źródłem są wszelkie skaleczenia, otarcia lub pęknięcia, które stanowią idealne podłoże dla wirusa brodawczaka ludzkiego. Ważne jest, żeby nie rozdrapywać brodawek lub próbować samemu je usuwać.

Jak długo trwa terapia w przypadku leczenia kurzajek? Czas terapii może być bardzo różny. Najczęściej jest zindywidualizowany dla każdego pacjenta, ponieważ wszystko zależy od stopnia zaawansowania wirusa i rozwoju poszczególnych brodawek. Terapia wynosi od kilku do nawet kilkunastu wizyt. Dlaczego tak długo? Wszystko zależy od tego, co pacjent robił zanim przyszedł do gabinetu podologicznego. Można tu wymienić między innymi reakcję pacjentów na stosowane podczas terapii preparaty pomocnicze oraz lecznicze, wcześniejsze, najczęściej nieudane i nieskuteczne próby usunięcia kurzajek. Ważne też jest regularne stosowanie przez pacjentów preparatów pielęgnacyjnych. Jeśli zapomni o tym, może to negatywnie wpłynąć na przebieg terapii. Trzeba tez pamiętać o tym, że po pojawieniu się kurzajki należy jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym. Im szybciej przyjdziemy, tym mniej zagnieżdżony jest wirus brodawczaka ludzkiego i można szybciej wyleczyć kurzajkę.

Usuwanie kurzajek Kraków, czyli poznaj naszych specjalistów, którzy pomogą Państwu z tym problemem:

  Schowek (0)