czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie modzeli, zrogowaceń w Gdańsku

Usuwanie modzeli, zrogowaceń w Gdańsku

Modzele i zrogowacenia to bardzo częsty problem stóp. Zwykle nie są one bolesne, dlatego też często lekceważymy te zmiany i nie leczymy ich w sposób właściwy. Tymczasem usuwanie modzeli i zrogowaceń zwykle jest bardzo proste. Najczęściej wystarczy jedna wizyta u specjalisty, by pozbyć się tego problemu.

Czym są modzele?

Modzele powstają, kiedy gromadzi się duża ilość tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu. Jest to jeden z przykładów hiperkeratozy. W jaki sposób rozpoznać modzele? Jest dość łatwo je rozpoznać. To zwykle duże, płaskie skupisko zrogowaciałej skóry zabarwionej na żółto. Przybierają one najczęściej kształt okrągły lub półowalny. Modzele i zrogowacenia raczej nie powinny być bolesne. Miejscami, w których najczęściej występują modzele są pięty, krawędzie stóp szczególnie z przodu, paluch i przednie części kości śródstopia.

Jakie są przyczyny powstawania modzeli?

Modzele mogą mieć kilka przyczyn. Należą do nich przede wszystkim:


- stały ucisk na dany fragment stopy, tarcie, obciążenie
- źle dopasowane, za małe lub niewygodne buty
- zbyt częste i mocne usuwanie zrogowaciałego naskórka
- zdeformowany układ kostny

Czy warto udać się do specjalisty?

Wiele osób uważa, że skoro modzele nie wywołują silniejszego bólu, to nie ma potrzeby, by szybko iść z nimi do lekarza. Lekceważą ten problem, uważając, że jest on głównie natury estetycznej. Jest to poważny błąd. Co prawda, faktycznie modzele czy zrogowacenia nie powinny wywoływać silniejszego bólu, jednak nie oznacza to, że nie stanowią one żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Ponieważ naskórek traci elastyczność i skóra pęka, nieleczone modzele powodują, że wzrasta ryzyko zakażeń zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych czy grzybiczych. One mogą prowadzić już do bardzo poważnych konsekwencji. Z tego powodu gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące zmiany, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do podologa (lekarza zajmującego się leczeniem chorób stóp).

W jaki sposób leczy się modzele?

- Jeżeli modzele powstają w wyniku deformacji kości, stałe usunięcie ich może być niemożliwe. Jednak dzięki stałym wizytom u podologa i stosowaniu opatrunków odciążających i amortyzujących możliwe jest utrzymanie stóp w dobrym stanie, zadbanie o ich atrakcyjny wygląd.

- Jeżeli modzele powstają ponieważ zbyt intensywnie usuwaliśmy naskórek, leczenie jest znacznie prostsze. Wystarczy kilka wizyt w gabinecie podologa.

- Leczenie jest również stosunkowo proste w przypadku, gdy modzele powstają na skutek noszenia niewłaściwego obuwia. W tym przypadku trzeba zmienić obuwie i przygotować się na kilka wizyt w gabinecie podologa.

Pamiętaj, jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie lekceważ ich! Umów się jak najszybciej na wizytę u podologa. Korzystając z naszej strony możesz w prosty sposób wybrać specjalistę z listy lub korzystając z wyszukiwarki. Wystarczy, że wpiszesz w nią nazwę problemu i swoją miejscowość, na przykład "Usuwanie modzeli i zrogowaceń Gdańsk". Nie ma sensu czekać, aż problem stanie się poważniejszy.

  Schowek (0)