czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie modzeli, zrogowaceń w Gliwicach

Usuwanie modzeli, zrogowaceń w Gliwicach

Modzele stanowią przykład tak zwanej hiperkeratozy, czyli znacznego, niepożądanego zgrubienia naskórka oraz nagromadzenia w jednym miejscu tkanki rogowej. Modzele przyjmują najczęściej postać dużych, płaskich skupisk zrogowaciałej masy o żółtym kolorze i okrągłym bądź owalnym kształcie. W większości wypadków bywają bezbolesne. Pojawiają się przeważnie na piętach, paluchach, krawędziach stopy (przednich) oraz głowie drugiej, trzeciej bądź czwartej kości śródstopia.


Modzele powstają na skutek niefizjologicznego, przedłużającego się obciążania, tarcia lub ucisku na określony obszar skóry. Główne przyczyny zaistnienia tego schorzenia to deformacje w układzie kostnym, zbyt regularne (i często samodzielne, a zatem niewprawne) usuwanie martwego naskórka oraz nieodpowiednio dobrane obuwie. 

Usuwanie modzeli i zrogowaceń Gliwice 

Jak zostało wspomniane powyżej, modzele są najczęściej zupełnie bezbolesną przypadłością. Wielu pacjentów może sobie zatem zadawać pytanie, czy w ogóle warto tracić czas na wizytę w gabinecie podologicznym. Odpowiedź brzmi: tak. O ile bowiem tworzenie się modzeli nie wiąże się z bólem, o tyle ich zlekceważenie może skutkować objawami bólowymi na dalszym etapie rozwoju schorzenia. Innym zagrożeniem są w tym wypadku zakażenia wynikające z utraty elastyczności naskórka i licznych pęknięć. Z tego też powodu należy udać się do gabinetu niezwłocznie po zaistnieniu problemu.


Kolejnym argumentem przemawiającym za usuwaniem modzeli są już względy nie zdrowotne, lecz estetyczne – zwłaszcza latem życzylibyśmy sobie, aby nasze stopy wyglądały zdrowo i nienagannie. Skoro zatem wizyta u podologa nie wiąże się z bólem, dlaczego by z niej nie skorzystać?

Rokowania podologiczne

Usuwanie modzeli jest całkowicie bezbolesne i w wielu wypadkach możliwe już na pierwszej wizycie – szczególnie dobre prognozy występują w przypadku pacjentów, których głównym problemem jest kiepsko dopasowane obuwie. W takich sytuacjach zaleca się oczywiście zakup lepiej dobranych butów oraz ewentualnie wkładki ortopedyczne. Samo usuwanie modzeli odbywa się tutaj przeważnie jednorazowo i bez komplikacji.


Nieco gorzej jest w przypadku osób, u których modzele pojawiają się na skutek nadmiernego ich usuwania: tutaj najczęściej należy się liczyć z kilkoma wizytami w gabinecie podologa, ale końcowy efekt także okazuje się zadowalający.


Stosunkowo najgorsza prognoza wiąże się z deformacjami w obrębie układu kostnego – w takich warunkach całkowite pozbycie się modzeli okazuje się czasem niemożliwe. Regularne wizyty u specjalisty oraz wykonywanie opatrunków odciążających i amortyzujących zapewni jednak niemal całkowitą nieszkodliwość zaistniałych zmian.

  Schowek (0)