czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie modzeli, zrogowaceń w Krakowie

Usuwanie modzeli, zrogowaceń w Krakowie

Czym są modzele i dlaczego powinny być usuwane? Modzele są jednym z przykładów niebezpiecznie brzmiącej hiperkeratozy, czyli znacznego i niechcianego pogrubienia oraz nagromadzenia tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu. Modzele zazwyczaj wyglądają jak całkiem duże, płaskie skupisko zrogowaciałej masy o żółtym zabarwieniu. Mają okrągły bądź owalny kształt i zazwyczaj są bezbolesne. Z tego względu często się je bagatelizuje. A nie powinno się tak robić - dla własnego zdrowia i komfortu. Gdzie się pojawiają? Modzele najczęściej występują na piętach, palcach, krawędziach stóp (przede wszystkim na ich przodzie) oraz na głowach drugiej, trzeciej oraz czwartej kości śródstopia.

Jeśli szybko zgłosimy się do gabinetu podologicznego, to można skutecznie usuwać modzele i zrogowacenia już podczas pierwszej wizyty. Specjalista może także doradzić opatrzenie odciążające stopy bądź amortyzujące, które niwelują uciążliwy ból.

Jak powstają modzele?


Wywołują je niefizjologiczne obciążania, tarcia w obrębie stopy bądź stałe uciski na jeden obszar skóry. Modzele pojawiają się przez niebezpieczne deformacje w obrębie układu kostnego stóp, zbyt częste i nieumiejętne usuwanie martwego naskórka oraz nieodpowiednio dopasowane obuwie.

Dlaczego należy zgłaszać się z tym do podologa? Nie da się ukryć, że zarówno modzele, jak i zrogowacenia naskórka są z reguły całkowicie bezbolesnymi schorzeniami. Podczas chodzenia jednak może pojawić się ból. Bezspornie muszą zostać jednak niezwłocznie usunięte. Nie powinniśmy czekać z umówieniem się na wizytę u specjalisty. Jeśli nie wyleczymy modzeli, to nie tylko sprawi, że stopa zyska nieestetyczny wygląd, ale również mogą sprawiać niemiłosierny ból. Dodatkowo, naskórek utraci na swojej elastyczności, co będzie z kolei prowadziło do powstania pęknięcia, które mogą być przyczyną nawet zakażeń grzybiczych, wirusowych bądź bakteryjnych. Nieleczone modzele mogą nawet sprawić, że pojawi się stan zapalny torebki stawowej, powstania wrzodu bądź niebezpiecznych dla nas infekcji bakteryjnych.

Trzeba pamiętać, że sposoby leczenia modzeli oraz zrogowaceń są uzależnione od przyczyn ich powstania. Podolodzy mają różne techniki na różne okazje. Jeśli powstały na skutek deformacji w układzie kostnym (między innymi obniżenie główek kości śródstopia), to niestety stałe usunięcie modzeli będzie niemożliwe. Regularne wizyty u podologa mogą jednak bardzo pomóc. 

Jak? Przez stosowanie specjalistycznych opatrunków odciążających bądź amortyzujących. Sprawi to, że utrzyma się stopy w dobrym stanie, pomimo modzeli. Jeśli modzele pojawiły się przez nadmierne i nieumiejętne ich usuwanie, to podolog może już naprawdę pomóc, gdyż będzie mógł już podczas kilku wizyt poprawić nasz stan skóry na stopach. Jeśli natomiast to nasze niewłaściwe obuwie przyczynia się do powstania tych schorzeń, to, specjalista zaleca zmianę obuwia. Można też sprawić, żeby skóra zmniejszyła intensywność wytwarzania rogowatej warstwy naskórka, dzięki indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi w naprawdę krótkim czasie. Modzele usuwa się wyłącznie chirurgicznie i całkiem bezboleśnie. Jest to jednak konieczne tylko, gdy jest to konieczne. Podolog, jeśli posiada do tego kompetencje, albo sam przeprowadza ten zabieg, albo odsyła do chirurga. Za pomocą sterylnego narzędzia usuwa zewnętrzną warstwę zrogowaciałej skóry. W tym momencie może również skorygować kość w stopie w taki sposób, aby jej kształt lub ułożenie przestały sprawiać powstawanie modzeli. Rekonwalescencja po zabiegu trwa zazwyczaj od sześciu do ośmiu tygodni. Po takim zabiegu noga musi być w wygodnym oraz przewiewnym obuwiu, gdyż musi dojść do swojego stanu przed schorzeniami.

Czasami chorzy próbują samodzielnie usunąć modzele i nadmierne zrogowacenie. Domowe sposoby, do których należy miękczenie i nawilżanie modzeli, żeby łatwiej je było usunąć tarką do stóp bądź pumeksem. Pomimo tego, że czasem takie domowe zabiegi przynoszą skutki, powinno się umówić na wizytę w gabinecie podologicznym. Samodzielne usuwanie modzeli usuwa bowiem same modzele, a nie przyczynę ich powstawania. A jeśli się tego nie zrobi, to będą powstawać kolejne i kolejne, co będzie niebezpieczne dla naszego zdrowia i bardzo niekomfortowe dla nas podczas chodzenia. 

Jak długo trwa leczenie? Specjalista w swoim gabinecie usunie tylko same modzele, które stanowią ich przejaw, ale także przyczynę ich powstawania. Tylko wtedy zlikwiduje się całkowicie problem. Nawet najbardziej doświadczony podolog nie może oszacować całkowity czas leczenia. Czasem nawet jedna wizyta może sprawić, że modzele i zrogowacenia zostaną usunięte, lecz nie likwiduje to źródła problemu, czyli wzmożonej produkcji hiperkeratozy. Już na początku trzeba się nastawić na to, że potrzebne będzie kilka wizyt u lekarza.

Bardzo ważne w tej sytuacji jest szczegółowa rozmowa z pacjentem, czyli tak zwany wywiad. Dzięki temu specjalista może lepiej zrozumieć, jakie jest źródło powstałych na skórze modzeli. Tylko dzięki temu może jak najlepiej i najszybciej pomóc osobie, która się do niego zgłasza. 

Usuwanie modzeli i zrogowaceń - Kraków, czyli do kogo się zgłosić po fachową pomoc.

  Schowek (0)