czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie modzeli, zrogowaceń w Sosnowcu

Usuwanie modzeli, zrogowaceń w Sosnowcu

Modzele to jedne z przykładów hiperkeratozy, to znaczy znacznego pogrubienia oraz nagromadzenia tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu ciała. Modzele zazwyczaj stanowią ogromne duże i płaskie skupisko zrogowaciałej masy o żółtym zabarwieniu, a także okrągłym albo też owalnej formie, przeważnie nie sprawiają bólu. Częstymi miejscami pojawiania się modzeli są: pięty, duże palce, przód krawędzi stopy oraz głowy drugiej, trzeciej lub czwartej kości śródstopia.

Modzele powstają z powodu niefizjologicznego obciążania, tarcia, ewentualnie stałego ucisku na jedyny obszar skóry. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania modzeli oraz zrogowaceń wylicza się deformacje w układzie kostnym stóp, częste usuwanie martwego naskórka oraz źle dopasowane i niekomfortowe obuwie.

Choć modzele i zrogowacenia naskórka to bezbolesne schorzenie, to jednak muszą zostać jak najszybciej usunięte. Do podologa należy zgłosić się od razu po zauważeniu pierwszych niepokojących zmian skórnych. Modzele nieleczone to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale również i z czasem sprawiają one ból, a także - z powodu utraty elastyczności naskórka oraz powstałych pęknięć - są przyczyną zakażeń grzybiczych, bakteryjnych lub wirusowych. Ich leczenie jest zależne od przyczyn powstania - w trakcie deformacji w układzie kostnym usunięcie stałe i pewne jest wręcz niemożliwe, ale częste i regularne wizyty w gabinecie podologicznym oraz stosowanie opatrunków odciążających i amortyzujących można utrzymać stopy w dobrym stanie. Jeśli modzele powstają z powodu nadmiernego usuwania ich, leczy się je regularnymi wizytami u specjalisty. Niewłaściwe obuwie należy zamienić na inne, lepsze i bardziej przyjazne. Można również stosować wkładki ortopedyczne, które w krótkim czasie pomogą.

Warto pamiętać, że wyleczona noga wciąż i bezustannie wymaga dodatkowej opieki - między innymi w postaci opatrunków odciążających lub amortyzujących oraz regularnych wizyt w gabinecie podologicznym. Skuteczne, a przede wszystkim trwałe usunięcie modzeli jest możliwe, jednak jedynie w przypadku, gdy usunie się przyczynę ich powstawania. Czas leczenie nie jest bliżej znany, a samo jego oszacowanie jest bardzo trudne. Można je usunąć już podczas pierwszej wizyty, jednak zabieg nie pomoże w wyeliminowaniu produkcji wzmożonej hiperkeratozy. W trakcie leczenie trzeba pamiętać i liczyć się z koniecznością przeprowadzenia aż kilku do kilkunastu zabiegów. To jednak zależy od samego pacjenta oraz specjalisty, do którego warto się udać.

  Schowek (0)