czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Białymstoku

Usuwanie nagniotków w Białymstoku

Czym jest nagniotek? Tak, z pewnością nazwa ta jest dla większości z nas obca. Dlatego możemy zamiennie posługiwać się inną nazwą - odcisk. Z pewnością odciski stanowią duży odsetek wśród schorzeń podologicznych. Niemniej można z nimi walczyć i co ważne - można im zapobiegać. Z poniższego tekstu będzie można się dowiedzieć jak walczyć z odciskami, jak im zapobiegać a także znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy zawsze warto od razu iść z nimi do specjalisty. A więc... zaczynamy!

Czym jest odcisk?

Usuwanie nagniotków Białystok, musi zostać rozpoczęte od dokładnego rozeznania, czym taki nagniotek jest. Otóż jest to specyficzna i charakterystyczna narośl rogowa, która najczęściej gnieździ się na powierzchni naszych stóp. 

Ma ona formę wypukłości, w której często znajduje się płyn surowiczy i zazwyczaj pomarańczowe zabarwienie. Wewnątrz odcisku znajduje się rogowy czop, który punktowo wchodzi w wewnętrzną tkankę stopy, doprowadzając tym samym do powstania reakcji bólowej.

Jak powstaje odcisk?

Powstawanie odcisków jest procesem znanym wszystkim. Normalnie funkcjonująca stopa to narząd można powiedzieć doskonały. Jest ona wręcz idealnie wyprofilowana, co pozwala na łatwe i równomierne rozłożenie całego ciężaru ciała. Jednak sytuacja ta może się zmienić, jeśli stopa zostanie w jakiś sposób obciążona nierównomiernie. Wtedy pojawia się problem...

Zwykle dochodzi do tego, że zbyt duży ciężar obciąża konkretny punkt stopy. Wtedy dochodzi do zbyt silnego wgniatania zrogowaciałego naskórka w głąb skóry i tym samym - do powstania reakcji obronnej.

Reakcja ta zwykle ma formę wzrostu grubości zrogowaciałej tkanki, co objawia się wzrastającym rozmiarem odcisku. Czasami wewnątrz niego pojawia się specjalny płyn surowiczy, którego zadaniem jest usuwanie ewentualnych bakterii bądź wirusów, które mogłyby się w ten sposób dostawać do wnętrza naszego ciała.

Najczęstsze przyczyny powstawania odcisków

istnieje wiele przyczyn, dzięki którym powstają odciski. Z reguły jednak najczęściej spotykane to trzy, które poniżej wymienimy.

1. Źle dopasowane obuwie. Wszystko robimy szybko. Również szybko przymierzamy obuwie. Zwykle staramy się sprawdzić, czy pasuje ono do naszej stopy pod względem rozmiaru. Jeśli tak, to nabywamy but, niezależnie od tego czy będzie nam w nim wygodnie czy nie. Tymczasem takie zachowanie to poważny błąd.

Dopasowując obuwie, warto wziąć pod uwagę to, czy nasze stopy są w tym momencie wypoczęte czy nie. Jeśli są zmęczone i opuchnięte, to niestety ale nie nadają się one do przymierzania obuwia. Warto poczekać kilkadziesiąt minut i zwyczajnie ich nie obciążać. Przekonamy się, że będzie nam znacznie łatwiej je dopasować. Jeśli więc nie możemy kupować obuwia wcześnie rano, możemy zrobić to wieczorem. Pamiętajmy jednak o tym, by zadbać o wypoczynek dla naszych stóp.

2. Nieodpowiednie nawyki w chodzeniu. Za powstawanie odcisków często odpowiedzialne są złe nawyki w chodzeniu. Niejednokrotnie bywa tak, że nie opieramy całego ciężaru naszego ciała równomiernie na naszej stopie. W ten sposób bardzo szybko dochodzi do sytuacji, w której na naszej stopie powstają odciski.

Jak z tym walczyć? Pokonanie złych nawyków u osoby dorosłej to dość prosta kwestia. Szczególnie wtedy, gdy ból spowodowany przez odciski stale się pogłębia. Jednak w przypadku dzieci problem jest znacznie większy. Ze względu na dopiero co rozwijający się organizm, mogą one aż tak bardzo nie odczuwać wpływu odcisków na swoje stopy. Co wtedy? Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza specjalisty bądź podologa.

3. Za powodowanie odcisków często jest odpowiedzialna otyłość. Nie oznacza to oczywiście, że każda osoba która ma nadwagę ma jednocześnie odciski, ale... większa masa ciała znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że wspomniane odciski nam się przytrafią.

W tym wypadku, jedynym rozwiązaniem będzie zmniejszenie masy ciała. Co ważne - istotne jest to, by proces ten nastąpił jak najszybciej. Choćby ze względu na możliwość powstania zmian wewnątrz stopy a konkretnie - w układzie kostnym.

Jak leczyć odciski w domu?

Sprawdzonym przez nasze babcie sposobem na walkę z odciskami, były z pewnością ciepłe kąpiele. Dobrze jest, jeśli wykorzystujemy w nich kwas borowy. Skutecznie pomaga on w walce z różnymi zmianami skórnymi. Bardzo często wykorzystuje się go w leczeniu dermatologii.

Skóra po ciepłych kąpielach (można tez dodać do niej nieco mydlin), jest znacznie bardziej miękka i delikatna. Dlatego wtedy można ją znacznie łatwiej i szybciej oczyścić, na przykład za pomocą dobrze znanego wszystkim pumeksu.

Jak profesjonalnie leczyć odciski?

Jeśli leczenie odcisków w domu nie przyniosło żadnych rezultatów, bądź też ból stale wzrasta, najlepszym rozwiązaniem będą odwiedziny podologa. W eliminacji odcisków może on wykorzystać specjalną podologiczną frezarkę, skalpel bądź też laser oparty na dwutlenku węgla. Warto zaznaczyć, że usuwanie nagniotków Białystok jest dziś znacznie bardziej komfortowe niż kiedyś. I co ważne - wiąże się ze znacznie mniejszym bólem niż jeszcze kilkanaście lat temu.

  Schowek (0)