czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Bydgoszczy

Usuwanie nagniotków w Bydgoszczy

Stopy stanowią obszar ciała wyjątkowo podatny na obciążenia wynikające z aktywnego trybu życia, nadwagi oraz pozostałych czynników indywidualnie wpływających na ich stan oraz zdrowie. Dolegliwości dotyczące kończyn dolnych, w szczególności stóp wynikają zazwyczaj z błędów pielęgnacyjnych lub nieodpowiednich nawyków i zwyczajów w codziennym funkcjonowaniu. 

Nagniotki - bolesne odciski na stopach

Narośle pojawiające się na stopach w postaci wystających, owalnych i wypukłych zmian oznaczają najprawdopodobniej początek rozwoju dolegliwości, jaką są nagniotki. Te specyficzne odciski cechują się posiadaniem centralnego rdzenia - tak zwanego czopa rogowego, który swoją ostrzejszą stroną wrasta wgłąb skóry. Drażniąc okostną wywołuje specyficzne doznania bólowe, które w skrajnych przypadkach uniemożliwiają przemieszczanie się.

Nieestetycznie wyglądające zgrubienia skórne mają żółtawe zabarwienie i pojawiają się najczęściej pomiędzy palcami - na powierzchniach stycznych, jak również na śródstopiu i w okolicy pięt.

Przyczyny powstawania nagniotków

Powstanie nagniotka jest swoistą reakcją obronną skóry na zbyt obciążający nacisk miejscowy, występujący stale. Podobny ucisk może być spowodowany nieodpowiednim dopasowaniem obuwia - zbyt ciasne buty lub ich za mały rozmiar, jak również noszenie za wysokich obcasów sprzyja pojawianiu się nagniotków. 

Ponadto wśród przyczyn występowania odcisków można wyróżnić czynniki niezależne od pacjenta - wrodzone wady anatomiczne odnoszące się do palców u stóp, jak również nieodpowiedni chód i nieprawidłowe wysklepienie śródstopia.

Leczenie nagniotków

Profilaktyka powstawania odcisków oraz zapobieganie ich występowaniu to jedna z najbardziej zalecanych metod terapeutycznych - w myśl powiedzenia: lepiej zapobiegać, niż leczyć - warto zniwelować szkodliwe czynniki, wpływające na powstawanie nagniotków.

W pierwszej kolejności warto zadbać o jakość noszonego obuwia - konieczną zasadą w odniesieniu do wyboru butów jest ich wygoda i zapewnienie komfortu oraz swobody podczas przemieszczania się. Warto rozważyć możliwość tak zwanego rozbicia butów - nowo zakupione obuwie najczęściej wywołuje pojawienie się odcisków, dlatego warto je nieco rozciągnąć przed rozpoczęciem regularnego użytkowania. Stopniowe przyzwyczajanie stóp do nowego obuwia z pewnością korzystnie wpłynie na zdrowie kończyn dolnych.

W przypadku nagniotków, będących efektem wrodzonych wad anatomicznych warto zainwestować w odpowiednie obuwie i wkładki ortopedyczne, dostępne w większości sklepów medycznych. Akcesoria modelujące oraz korygujące ułożenie stopy w bucie zapewnią komfort oraz ograniczą ryzyko występowania nawracających nagniotków.

Kontakt z ortopedą, który wyposaży pacjenta w zestaw ćwiczeń, poprawiających nawyki odnoszące się do nieprawidłowego sposobu chodzenia także wydaje się zasadny w profilaktyce nagniotków.

Domowe sposoby na nagniotki

W sytuacji pojawiania się pierwszych objawów, ostrzegających o rozpoczynaniu procesu tworzenia się nagniotka, warto zastosować sprawdzone środki, dostępne do użycia w każdym domu.

Kilkuminutowa kąpiel stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, rumianku lub sody oczyszczonej zapewni odpowiednie rozmiękczenie naskórka i przygotuje go do dalszych zabiegów pielęgnacyjno - leczniczych. Przeprowadzenie czynności peelingujących ma na celu złuszczenie zrogowaciałego naskórka - warto użyć peelingu gruboziarnistego, a następnie specjalnej tarki do stóp. Lepiej unikać stosowania pumeksów, z uwagi na ryzyko bytowania w nich zarodków powodujących grzybicę.

Po wykonaniu podobnych czynności, warto wmasować w stopy krem z wysoką zawartością alantoiny, mocznika lub witaminy A - zapewni to odpowiednie nawilżenie skóry oraz jej zmiękczenie i wygładzenie. 

W przypadku, gdy nagniotek już powstał na stopie, należy podjąć bardziej radykalne środki - dostępne w aptekach plastry na odciski, jak również różnego rodzaju kremy i maści zawierające kwas salicylowy lub kwas mlekowy mogą okazać się skuteczne w leczeniu nagniotków. Z uwagi na charakteryzujące je wysokie działanie złuszczające oraz zmiękczające stanowią one kolejny krok w terapii nagniotków.

Zabiegowe leczenie nagniotków

Zdarza się jednak, że domowe sposoby zapobiegania i leczenia odcisków zawodzą - w odniesieniu do zaniedbanych oraz długo istniejących zmian konieczne może okazać się udanie do gabinetu specjalistycznego. 

Zabiegi wykonywane w celu usunięcia nagniotka to między innymi wykorzystanie lasera, frezarki gruboziarnistej oraz skalpela lub dłuta. Odciski w wyniku tych zabiegów zostają usunięte wraz z rdzeniem, co odbywa się w bezbolesny i bezpieczny sposób. 

Wspomniane zabiegowe usuwanie nagniotków wykonywane jest zazwyczaj w gabinecie podologicznym, wyposażonym w niezbędny sprzęt oraz przeprowadzane przez specjalistów w tej dziedzinie.

Usuwanie nagniotków Bydgoszcz

Poszukując podologa w Bydgoszczy, który oferuje zabiegi usuwania nagniotków warto skorzystać z przedstawionej poniżej listy specjalistów - może się ona okazać pomocną w wyborze profesjonalnego podologa.

  Schowek (0)