Usuwanie nagniotków w Gdyni
Nagniotki na stopach to nieestetyczne, żółte zgrubienia, które pojawiają się na palcach u stóp. Czasami dodatkowo towarzyszy im ból, który w skrajnych przypadkach znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia chodzenie. Nagniotki potocznie nazywane są odciskami. W jaki sposób postępować, by nie były one dla nas uciążliwe i nie wywoływały tym samym dyskomfortu?
Co to nagniotki?
Nagniotki to nic innego, jak odciski powstające na stopach. Występują w formie sterczących, twardych i okrągłych narośli. Z biologicznego punktu widzenia to nic innego jak spłaszczone komórki rogowe naskórka, które ulegają miejscowemu nagromadzeniu w skutek reakcji obronnej skóry. W ten sposób skóra broni się przed występującym w danym miejscu stałym uciskiem.
Jakie są przyczyny powstawania nagniotków?
Najczęściej powstawanie nagniotków spowodowane jest przez:
- niewygodne i nieprawidłowo dobrane obuwie
Jeśli buty są zbyt ciasne lub za wąskie, stopa ciągle jest uciskana. W miarę chodzenia pojawiają się otarcia, które potem mogą się przerodzić w nagniotki.
Jeśli buty są zbyt luźne, stopa w czasie chodzenia przesuwa się i ulega otarciom. Otarcia później mogą się przerodzić w pęcherze.
- nieprawidłowy chód
Osoby, które chodzą nieprawidłowo powinny udać się na konsultację do fizjoterapeuty lub do ortopedy.
- nieprawidłowe wysklepienie śródstopia
Na powstawanie nagniotków narażone są także osoby z płaskostopiem i innymi chorobami stóp, które wiążą się z jej nieprawidłowym kształtem.
- zachodzenie na siebie palców
Jeśli ktoś posiada genetycznie uwarunkowane skrzywienie stóp i ma problem z nachodzącymi na siebie palcami, jest w grupie osób szczególnie narażonych na otarcia.
Nagniotki posiadają centralnie umiejscowiony czop rogowy, który jest zbudowany z zagęszczonych komórek rogowych. Najczęściej przyjmuje on kształt stożka i wrasta wgłąb skóry. Przez to w trakcie chodzenia czujemy ucisk, który znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie.
Silny ucisk na skórę palców u stóp może spowodować pojawieniem się dotkliwego bólu i - w skrajnych przypadkach, całkowicie uniemożliwić chodzenie.
Zaniedbane odciski i ich okolice mogą zostać objęte stanem zapalnym. Objawy takiego stanu to przede wszystkim:
- zaczerwienienia
- świąd
- silny ból
Gdzie występują nagniotki?
Najczęściej pojawiają się one na palcach u stóp, w szczególności na stawach lub powierzchniach stycznych. Czasem zdarza się, że pojawiają się również na śródstopiu lub na piętach.
Jak zapobiec powstawaniu nagniotków?
Najprostsze zasady, których należy przestrzegać, to:
- pozbycie się źle dobranego obuwia
Buty, które są niewygodne będą sprzyjały powstawaniu nagniotków. Aby temu zapobiec konieczny jest zakup wygodnych butów, które będą idealnie dopasowane do naszej stopy i po założeniu nie będą ani za luźne, ani nie będą powodowały dodatkowego ucisku. Nie należy przymierzać obuwia, gdy stopa jest nabrzmiała, napuchnięta lub zmęczona. Najlepszym sposobem jest zakup obuwia w sklepie stacjonarnym.
- skorygowanie nieprawidłowego chodu
Nieprawidłowy chód to równie ważny czynnik, który może powodować powstawanie nagniotków. Aby pozbyć się tego problemu, który dotyczy przede wszystkim dzieci, należy wybrać się do ortopedy lub do fizjoterapeuty, który zleci odpowiednie ćwiczenia korygujące.
- stosowanie odpowiednich wkładek lub obuwia ortopedycznego
Zadaniem obuwia ortopedycznego lub wkładek jest wymuszenie odpowiedniej pozycji stopy. To pozwoli uniknąć powstawania odcisków.
Pozbywanie się nagniotków domowymi sposobami
Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na walkę z nagniotkami jest moczenie stóp w ciepłych mydlinach. Zabieg powinien trwać kilka minut. Powoduje on zmiękczanie naskórka, likwiduje obrzęki i zmniejsza stan zapalny. Po kąpieli w mydlinach warto wykonać gruboziarnisty peeling za pomocą tarki lub pumeksu.
Innym sposobem jest bezpośrednia aplikacja kremu z alatoniną lub mocznikiem. Taka pielęgnacja powinna być przeprowadzona co najmniej raz dziennie.
Jeśli nagniotek już powstał, warto odwiedzić aptekę i zakupić specjalne plastry, maści lub żele z kwasem salicylowym i/lub kwasem mlekowym. Takie preparaty wykazują silne działanie złuszczające i zmiękczające, które pozwala na pozbycie się odcisków. Stosując takie preparaty
warto zabezpieczyć zdrową skórę maścią cynkową.
Usuwanie nagniotków - zabiegi
Jeśli nie pomagają domowe sposoby walki z nagniotkami, konieczne jest usuwanie nagniotków w gabinecie specjalisty.
Najpopularniejsze metody to:
- usuwanie za pomocą frezarki
- usuwanie za pomocą skalpela lub dłuta
- usuwanie nagniotków za pomocą lasera na dwutlenek węgla
Wszystkie wymienione wyżej metody są skuteczne i pozwalają na szybkie i w miarę bezbolesne pozbycie się problemu. Gdy nagniotki są duże i nie możemy dać sobie z nimi rady samodzielnie, warto wybrać się do specjalisty i zasięgnąć jego porady i / lub umówić się na zabieg.
Usuwanie nagniotków Gdynia
Poniżej znajduje się lista specjalistów zajmujących się usuwaniem nagniotków w Gdyni. Zapraszamy do zapoznania się z nią.