czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Krakowie

Usuwanie nagniotków w Krakowie

Czym są nagniotki i czy są niebezpieczne dla naszego zdrowia? Najkrócej rzecz ujmując, są to nieestetycznie wyglądające, przybierające barwę żółtawą oraz twarde zgrubienia naskórka, które tworzą się zazwyczaj na palcach stóp. Nieleczone powodują pojawiający się chwilowo bądź nie ból, który może nawet utrudnić chodzenie. Nagniotki nazywamy potocznie odciskami. 

Pomimo podobnej nazwy, to nagniotki są specjalnym rodzajem odcisków na stopach. Przybierają formę sterczących, okrągłych i naprawdę twardych narośli. Wywołuje je występujący miejscowy ucisk, który z kolei najczęściej jest wywołany przez następujące czynniki: przede wszystkim przez niewygodne obuwie, które jest zbyt wąskie lub za ciasne, przez co nie mieszczą się na przykład nasze palce, mające wysokie obcasy oraz gdy są zbyt luźne i stopa wciąż się w nim przesuwa. Nasz nieprawidłowy chód bądź nieprawidłowe wysklepienie śródstopia może spowodować powstawanie nagniotków. Mogą pojawić się także, gdy nasze palce nachodzą na siebie - jest to uwarunkowane genetycznie zniekształcenie palców stóp.

Dlaczego to tak boli?


Gdy chodzimy lub gdy dotkniemy bezpośrednio powierzchni nagniotka, często dochodzi do podrażniania niezwykle wrażliwiej warstwy okostnej, co z kolei skutkuje pojawieniem się dotkliwego bólu, który często utrudnia normalne poruszanie się. Jeśli nie będziemy ich leczyć, to odciski oraz ich okolice mogą mieć stan zapalny. Wtedy mogą pojawić się zaczerwienienia i świąd, a nawet silny, samoistny ból.

Gdzie powstają?


Nagniotki tworzą się zazwyczaj na palcach stóp, a w szczególności na ich stawach lub powierzchniach stycznych. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, żeby mogły także pojawić się na śródstopiu bądź piętach.

Jak zapobiegać powstawaniu nagniotków na stopach?


Odpowiednia profilaktyka jest najlepsza w tym wypadku. Kilka poniższych rad na pewno Państwu pomoże: należy przede wszystkim pozbyć się źle dobranego obuwia. Buty muszą być wygodne i właściwie dopasowane do stopy. Takie jest ich podstawowe zadanie, potem dopiero można myśleć o estetycznym wyglądzie samego buta bądź nogi w tymże bucie. Należy też skorygować nieprawidłowy chód, ten problem dotyczy najczęściej dzieci. Jak? Ortopeda zleci odpowiednie ćwiczenia, które pomogą zwalczyć powyższy problem.

Przed wizytą u specjalisty


Zanim pójdziemy do podologa, może zadbać o stopy z nagniotkami (odciskami). Jeśli zauważymy u siebie miejscowe zgrubienie, zaczerwienie oraz pieczenie, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry stóp. Powinno się wtedy pozbyć się nadprogramowych komórek naskórka. Jak? Moczy się stopy przez kilka minut w ciepłych mydlinach, naparze z rumianku lub roztworze sody oczyszczonej - takie płyny wspaniale zmiękczą nasz naskórek, a jednocześnie likwidują obrzęki i zmniejszają stany zapalne. Potem wykonać gruboziarnisty peeling, a na koniec przy pomocy specjalnej tarki do stóp lub pumeksu zetrzeć nagromadzony, zrogowaciały naskórek. Takie działania powinno przeprowadzać się na swoich stopach przynajmniej raz dziennie.

Bardzo pomocne mogą być również tak zwane pierścienie filcowe, które nakłada się na palec. Łagodzą one dolegliwości bólowe, ale także zapobiegają dalszemu rogowaceniu naskórka. Mają więc niezwykłe działania profilaktyczne!

Kiedy jednak nagniotek już powstał, należy sięgnąć po dostępne w aptekach czy drogeriach różne środki wykazujące silne działanie złuszczające oraz zmiękczające. W ofertach są więc tu i płyny, żele, kremy czy nawet plastry na odciski z kwasem salicylowym i/lub kwasem mlekowym. Każdy znajdzie więc tu coś dla siebie. Ból i dyskomfort złagodzi także moczenie stóp w kąpieli z dodatkiem kwasu borowego.

Jak wygląda wizyta u podologa?


Leczenie nagniotków w gabinecie lekarskim lub kosmetycznym polega na ich dokładnym usunięciu wraz z rdzeniem (co bardzo trudno zrobić samodzielnie), a następnie opatrzeniu powstałej w ten kontrolowany sposób ranki. Zabiegi te zazwyczaj nie wymagają znieczulenia, gdyż wcale nie bolą. Można je usunąć na różne sposoby. Może to odbywać się za pomocą tak zwanej frezarki, czyli frezu diamentowego gruboziarnistego, którego używa się do usunięcia wierzchniej warstwy zrogowaciałego naskórka, a drobnoziarnisty służy do wygładzenia, a frez próżniowego lub różyczkowego do usunięcia czopu rogowego. To urządzenie oferuje więc kompleksowe działania. Skalpel lub dłuto także należy do rekomendowanych przez specjalistów metod, gdy nagniotek jest już duży i bolesny. Polega ona bowiem na wyłuskiwaniu nagniotka, co przy użyciu frezarki by bardzo bolało. Laser CO2 usuwa nagniotek wraz z trzpieniem. Odparowuje lub wycina zmiany pod wpływem emitowanej energii lasera. Ta metoda ma wielu swoich zwolenników, gdyż jest całkowicie bezbolesna, bezkrwawa, sterylna, a nawet nie powoduje uszkodzenia tkanek sąsiadujących, Powrót do zdrowia jest bardzo szybki

Domyślamy się, że usuwanie nagniotków może okazać się trudne lub czasochłonne i żmudne. Z tego względu zapraszamy do spotkania z naszymi specjalistami. Nie szukaj ich jako "usuwanie nagniotków Kraków", ale wybierz i zaufaj profesjonalistom:

  Schowek (0)