czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Łodzi

Usuwanie nagniotków w Łodzi

Nagniotki to nieestetyczne, twarde, żółtawe zgrubienia, tworzące się przede wszystkim na palcach stóp. Są one w zasadzie reakcją obronną organizmu na stały ucisk w jednym miejscu. Podrażniony naskórek broni się, wytwarzając większą ilość komórek niż zwykle, aż do momentu powstania zgrubienia. W centralnej części nagniotka znajduje się twardy stożek, który ostrym wierzchołkiem wrasta w głąb skóry jak ostry gwóźdź i drażni nerwy. Powoduje to, że z czasem, w trakcie poruszania się, w związku z naciskiem na powierzchnię nagniotka, dochodzi do podrażnienia tego miejsca, co staje się przyczyną bólu, utrudniającym chodzenie. Ponadto w miejscu stałego ucisku na nagniotek może pojawić się stan zapalny, co z kolei prowadzi do pojawienia się w tym miejscu, oprócz bólu, silnego zaczerwienienia i swędzenia.

Jakie są przyczyny powstawania nagniotków?


Podstawowe przyczyny powstawania nagniotków to:


- noszenie niewygodnego obuwia tzn. wysokich obcasów, butów wąskich i ciasnych w czubku, gdzie stopa jest ściśnięta lub zbyt luźnych, w których stopa się nieustannie przesuwa,
- nieprawidłowe stawianie stopy,
- wysokie lub niskie podbicie,
- uwarunkowania genetyczne.

Co robić, gdy pojawią się nagniotki?


Jeśli zawiodą wszystkie domowe sposoby walki z nagniotkami i ból jest już bardzo uciążliwy, należy skorzystać z pomocy profesjonalisty jakim jest podolog. Podolog to specjalista zajmujący się chorobami kończyn dolnych, diagnozowaniem, leczeniem i pielęgnacją. Często występuje jako doradca, od którego pacjent może dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o nogi, udziela także wskazówek, dotyczących pielęgnacji stóp i paznokci oraz prowadzenia właściwego trybu życia, zapobiegającego chorobom stóp. Podolog w trakcie wizyty wykonuje tzw. pedicure leczniczy, dzięki któremu nagniotek może zostać całkowicie usunięty bez szkody dla zdrowia. Oczywiście im wcześniej się do niego zgłosimy, tym większą będziemy mieć pewność, że wyleczymy nagniotki i pozbędziemy się bólu.

Jak wygląda zabieg?


Leczenie nagniotków w gabinecie podologicznym polega na dokładnym usunięciu go wraz z rdzeniem. Nagniotek może być usuwany kilkoma metodami:


- za pomocą specjalnej frezarki, posiadającej trzy rodzaje frezu: frez gruboziarnisty stosuje się w celu usunięcia wierzchniej warstwy naskórka, frezem drobnoziarnistym wygładza się powierzchnię, a frezem próżniowym bądź różyczkowym usuwa się właściwy rdzeń nagniotka,
- za pomocą skalpela lub dłuta – używa się ich wtedy, gdy nagniotek jest duży i nie można go usunąć za pomocą frezarki,
- za pomocą lasera – jest to bardzo precyzyjna, nowoczesna metoda, polegająca na całkowitym usunięciu nagniotka, dzięki odparowaniu go pod wpływem emitowanej przez laser energii. Jest to metoda całkowicie bezbolesna i bezkrwawa i niepowodująca uszkodzenia tkanek sąsiadujących. W przeciwieństwie do innych metod zabieg laserem ma bardzo krotki okres gojenia i praktycznie od razu po zabiegu można przystąpić do wykonywania obowiązków.

Jak długo trwa terapia?


Leczenie nagniotków wymaga trochę cierpliwości, konsultacji lekarskich oraz wyboru odpowiedniej metody, ale warto poświęcić trochę czasu na walkę z nimi, bo dzięki temu przywrócimy zdrowy wygląd naszym stopom i uwolnimy się od bólu.

Jak nie dopuszczać do powstawania nagniotków?


Sposobem na nagniotki jest po prostu zapobieganie im. A jak to robić? Przede wszystkim należy pozbyć się niewygodnego obuwia. Powinno być dobrze dopasowane do stopy – nie za wąskie i nie za szerokie, powinniśmy zadbać też o prawidłowe stawianie stopy, ale tu już niezbędna może się okazać pomoc podologa, który dobierze odpowiednie wkładki, a w przypadku wad wrodzonych stopy należy stosować wkładki lub obuwie ortopedyczne, które zapewnią właściwą wysokość śródstopia. Niekiedy mogą się okazać konieczne wkładki prostujące palce. Poza tym należy dbać o właściwą pielęgnację stóp poprzez niedopuszczanie do nadmiernego zgrubienia naskórka. Jeśli nagniotek już się pojawił, trzeba zaopatrzyć się w aptekach w różne żele, płyny, kremy i plastry, które mają działanie złuszczające i zmiękczające. W żadnym wypadku nie należy samemu usuwać nagniotków za pomocą ostrych narzędzi, gdyż można się skaleczyć, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznego zakażenia. Ale uwaga! Jeśli zdecydujemy się usuwać nagniotki samemu, musimy mieć świadomość, że nagniotek usunięty niedokładnie powraca, szczególnie wtedy, gdy trudno nam pozbyć się eleganckich, ale niewłaściwych dla naszej stopy butów. Szczególnie osoby z zaburzeniami pracy układu krążenia i chore na cukrzycę nie powinny same usuwać nagniotków, zawsze powinien robić to podolog. 

Gdzie można poddać się zabiegowi usuwania nagniotków?


Nagniotki najlepiej usuwać w profesjonalnych gabinetach podologicznych. W naszych gabinetach podologicznych w Łodzi przeprowadzamy zabiegi przy zachowaniu bezpieczeństwa i rygorystycznie przestrzeganych zasad higieny. Stosowany przez nas sprzęt jest najwyższej jakości, po każdym zabiegu dezynfekowany i sterylizowany, a stosowane inne materiały pomocnicze są wyłącznie jednorazowe. Otrzymają też Państwo od nas wyczerpującą informację, dotyczącą domowych metod pielęgnacyjnych stóp.

  Schowek (0)