czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Opolu

Usuwanie nagniotków w Opolu

Nagniotki stanowią dolegliwość cechującą się wysoką popularnością, jak również znacznym, negatywnym wpływem na samopoczucie oraz jakość funkcjonowania osoby, której dokuczają. Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę przypadłości, jaką są nagniotki oraz sposoby ich leczenia.

Czym są nagniotki?

Nazwa nagniotki odnosi się do narośli, które występują na skórze w postaci twardych, wybrzuszonych oraz wypukłych odcisków. Ich cechą charakterystyczną jest centralne zlokalizowanie tak zwanego czopa rogowego, który jest bezpośrednią przyczyną występujących dolegliwości bólowych - wrasta on bowiem swoim wierzchołkiem wgłąb skóry, podrażniając wrażliwe okolice okostnej, czego skutkiem jest ból niejednokrotnie utrudniający chodzenie.

Przyczyny powstawania nagniotków

Powodem tworzenia się nagniotków jest nagromadzenie się spłaszczonych komórek naskórka w jednym miejscu wskutek ciągłego, miejscowego ucisku. To właśnie ten nacisk staje się bezpośrednią przyczyną powstawania nagniotków. 

Wśród czynników zwiększających wspomniany nacisk na stopę można uwzględnić nieodpowiednio dobrane obuwie - zbyt ciasne lub wąskie buty lub za wysokie obcasy mogą potęgować ryzyko pojawienia się nagniotków.

Genetyczne podłoże zdeformowanego ułożenia palców powoduje zachodzenie ich na siebie - w miejscu styczności skóry palców powstaje nacisk, którego następstwem najpewniej będzie utworzenie się bolesnego nagniotka.

Działania prewencyjne w odniesieniu do nagniotków

Zapobieganie stanowi najbardziej skuteczny sposób działań profilaktycznych, których zasadność w aspekcie nagniotków wydaje się wyjątkowo wysoka - zminimalizowanie miejscowego nacisku niweluje ryzyko powstawania zgrubień skórnych, które w połączeniu z czopem rogowym tworzą nieestetyczną oraz bolesną dolegliwość.

Pierwszym krokiem w zapobieganiu nagniotkom powinno być odpowiednie dobranie obuwia - to właśnie źle dopasowane buty podnoszą prawdopodobieństwo występowania trudnych do wyleczenia nagniotków. Najważniejsza w odniesieniu do wyboru obuwia jest wygoda i zapewnienie poczucia komfortu oraz swobody, przy jednoczesnym optymalnym ułożeniu stopy. 

Jeśli przyczyną powstawania nagniotków są nieprawidłowości wynikające z wad posturalnych lub anatomicznych, konieczne może okazać się skorzystanie z porad specjalistów. W przypadku nieprawidłowego chodu pomocna będzie konsultacja ortopedyczna, w w wyniku której pacjent zostanie wyposażony w ćwiczenia, mające na celu skorygowanie wad poruszania się. Z kolei wady w budowie stopy mogą być modyfikowane przy użyciu specjalistycznych wkładek ortopedycznych oraz innych akcesoriów, zapewniających optymalne ułożenie stopy podczas poruszania się. 

Domowe sposoby na powstające nagniotki

Pierwsze objawy zapowiadające pojawienie się nagniotka to między innymi dyskomfort wywołany uczuciem pieczenia oraz miejscowe zaczerwienienie i zgrubienie skóry. W przypadku zaobserwowania podobnych symptomów na stopach należy podjąć natychmiastowe środki zaradcze.

Kąpiele z dodatkiem mydła, ziół oraz składników wykazujących oddziaływanie zmiękczające naskórek, jak soda oczyszczona stanowią podstawowy zabieg pielęgnacyjny w odniesieniu do profilaktyki nagniotków. Ponadto kilkuminutowe moczenie stóp w ciepłym roztworze zmniejsza obrzęk oraz ogranicza występowanie stanu zapalnego.

Wymoczony i zmiękczony naskórek warto poddać zabiegowi peelingu oraz zetrzeć przy użyciu specjalnej tarki lub pumeksu - zbędny naskórek należy regularnie usuwać, a w stopy wmasowywać krem o wysokich właściwościach zmiękczających. Podobne oddziaływanie posiadają preparaty z alantoiną, mocznikiem lub witaminą A.

Leczenie domowe nagniotków

W sytuacji pojawienia się nagniotka, który zakłóca komfortowe funkcjonowanie, zalecane jest podjęcie bardziej radykalnych środków. Dostępne w aptekach środki adresowane do osób zmagających się z problemem nagniotków to różnego rodzaju plastry na odciski, zawierające kwas salicylowy lub mlekowy. Można wypróbować działanie płynów oraz kremów cechujących się działaniem złuszczającym oraz zmiękczającym.

Zabiegowe usuwanie nagniotków

Jeśli wypróbowane domowe sposoby nie dają rezultatów, warto skorzystać z pomocy specjalisty - gabinety kosmetyczne oraz podologiczne oferują wykonywanie zabiegów usuwania nagniotków. 

Wśród proponowanych rozwiązań znajduje się zarówno użycie frezarki, jak i skalpela oraz lasera. Sposób usunięcia nagniotka, jak również zasadność wykonania zabiegu ocenia specjalista, po przeprowadzonej uprzednio gruntownej analizie stanu pacjenta i prognozowanych rokowaniach zmiany na stopie. 

Usuwanie nagniotków Opole

Poszukując wsparcia oraz doradztwa w odniesieniu do dolegliwości, jaką są nagniotki warto kierować się do profesjonalnych gabinetów, oferujących diagnostykę oraz leczenie przy użyciu najnowszych technologii - zapewniają one skuteczne oraz bezbolesne usuwanie nagniotków wraz z rdzeniem oraz porady, odnoszące się do zapobiegania powstawania podobnych zmian na stopach w przyszłości. 

W przypadku zmagania się z problemami stóp, warto poszukać gabinetu podologicznego w swoim mieście.

  Schowek (0)