czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Sosnowcu

Usuwanie nagniotków w Sosnowcu

Nagniotki na stopach potocznie nazywane odciskami to nieestetyczne, żółtawe i twarde zgrubienia naskórka zazwyczaj pojawiające się na palcach. Z czasem powodują dolegliwości bólowe i dyskomfort podczas chodzenia. 

Nagniotki to reakcja obronna organizmu na stale pojawiający się ucisk w danym miejscu. Przyczynami tego schorzenia może być: niewygodne, źle dobrane obuwie, nieprawidłowy chód czy wysklepienie śródstopia, a także uwarunkowane genetycznie zachodzenie palców na siebie. W przypadku pojawienia się tej przykrej dolegliwości należy zgłosić się o pomoc do lekarza pedologa, który wprowadzi odpowiednie leczenie.

Nie należy lekceważyć tej dolegliwości, gdyż może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Nagniotki posiadają w swej strukturze zrogowaciały czop, który z biegiem czasu wrasta w skórę i ostrym końcem dotyka wrażliwe jej warstwy oraz okostną. To właśnie powoduje często dotkliwy ból utrudniający poruszanie się. Okolice odcisków mogą być zaczerwienione i swędzące.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest odpowiednia profilaktyka czyli zapobieganie powstawaniu choroby. Należy wyeliminować czynniki ją wywołujące a przede wszystkim zadbać o odpowiednie obuwie. Istnieje wiele domowych sposobów na nagniotki jednak nie w każdym przypadku są one skuteczne. Czasami koniecznością okazuje się zabieg u specjalisty, który polega na usunięciu nagniotka wraz z jego rdzeniem i opatrzeniu powstałej niewielkiej ranki. Zabieg jest bezbolesny i zazwyczaj nie wymaga zastosowania żadnego znieczulenia.

Zabiegi usuwania nagniotków wykonuje się na trzy sposoby. Dobór odpowiedniej techniki zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Frezu diamentowego gruboziarnistego używa się do starcia wierzchniej warstwy zrogowaciałego naskórka a drobnoziarnistego do wygładzenia powierzchni. W celu usunięcia czopu rogowego stosuje się frez różyczkowy lub próżniowy. Innym sposobem walki z odciskami jest ich wyłuskanie przy pomocy dłuta lub skalpela. Tą metodę stosuje się w przypadku dużych i bolesnych nagniotków. Kolejną wysoce innowacyjną metodą leczenia jest użycie lasera CO2, dzięki któremu skutecznie i precyzyjnie można usunąć powstałą zmianę. Pod wpływem emitowanej energii lasera zmiana zostaje odparowana lub też wycięta. Metoda ta jest praktycznie bezbolesna, nie wywołuje krwawienia, jest sterylna i precyzyjnie usuwa wyłącznie zrogowaciałe komórki nie uszkadzając zdrowej tkanki. Dodatkowym jej atutem jest szybki czas rekonwalescencji a powrót do normalnych zajęć jest praktycznie natychmiastowy.

  Schowek (0)