czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków w Zielonej Górze

Usuwanie nagniotków w Zielonej Górze

Podolog to lekarz zajmujący się różnymi chorobami stóp. Z jego porad powinni skorzystać wszyscy ci, którzy uskarżają się przykładowo na haluksy, wrastające paznokcie, problemy ze skórą na stopach, a także nagniotki. 

Czym są nagniotki?


Nagniotki to twarde, okrągłe i wystające narośla, które pojawiają się najczęściej na palcach stóp, rzadziej na pięcie albo śródstopiu. Zazwyczaj w samym środku nagniotka znajduje się czop zbudowany z zagęszczonych komórek rogowych, który kształtem przypomina stożek i wrasta głęboko w skórę. Nagniotek na stopie może stać się przyczyną nie tyko dyskomfortu, ale także bardzo poważnego bólu, nasilającego się podczas chodzenia. Ten ból jest nieraz tak dotkliwy, że może wręcz utrudniać poruszanie się. W dodatku, nie leczenie nagniotków może doprowadzić do powstania stanu zapalnego, co spowoduje jeszcze większy ból.

Co sprzyja powstawaniu nagniotków?


Najczęstszą przyczyną powstawania nagniotków jest niewygodne obuwie, zazwyczaj zbyt ciasne albo zbyt wąskie. Inne przyczyny to nieodpowiedni sposób stawiania stóp podczas chodzenia albo wynikające z uwarunkowań genetycznych zachodzenie na siebie palców.

Kiedy wybrać się z nagniotkami do lekarza?


W aptekach dostaniemy wiele płynów, żelów, kremów bądź specjalnych plastrów na nagniotki, jeżeli jednak nam one nie pomagają albo ból związany z odciskiem jest bardzo silny, to warto zwrócić się do specjalisty, czyli do podologa. Może on po przeprowadzeniu badania albo przepisać odpowiednie środki, albo zdecydować się na zabieg usunięcia nagniotków. 

Usuwanie nagniotków u podologa - na czym to polega?


Jeżeli nagniotek jest bardzo bolesny albo bardzo głęboki, to najlepszą metodą walki z nim będzie jego usunięcie. Nie zaleca się jednak robić tego samemu w domu, bo może przynieść to negatywne skutki, takie jak zakażenie albo wycięcie zbyt dużego kawałka skóry, co może później uniemożliwić sprawne poruszanie się. Taki zabieg najbezpieczniej jest wykonać u podologa. Polega on na dokładnym i całkowitym wycięciu nagniotka wraz z jego rdzeniem. Później miejsce po nagniotku należy opatrzyć za pomocą plastra. Podolog do wykonania takiego zabiegu najczęściej używa specjalnego wiertła, jeżeli jednak nagniotek sięga głęboko, „wyłuskuje” się go przy pomocy skalpela albo dłuta. Ostatnio coraz popularniejsza staje się metoda usuwania nagniotków specjalnym laserem. Jest ona bardzo chętnie stosowana przez wielu podologów, gdyż jest skuteczna, precyzyjna i praktycznie bezbolesna dla pacjentów. Ponadto, pozwala na bardzo szybką rekonwalescencję.

  Schowek (0)