czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie nagniotków we Wrocławiu

Usuwanie nagniotków we Wrocławiu

Nagniotki to rodzaj schorzenia występującego na stopie. Zazwyczaj pojawiają się w postaci żółtawych zgrubień naskórka, które są twarde w dotyku. Najczęściej pojawiającym się miejscem, na którym możemy je zaobserwować, są palce stóp. Nieleczone nagniotki bywają bardzo bolesne, stają się o wiele bardziej widoczne i powodują że palce wyglądają niezdrowo i nieestetycznie. Dlatego warto się z nimi zwrócić do specjalisty, zanim zaczną sprawiać prawdziwe problemy. Wrocław oferuje sporo możliwości usuwania nagniotków z palców stóp. Najpewniejszą drogą jest wybranie się do jednego z gabinetów potologicznych.
 
Przyczyny powstawania nagniotków
 
Nagniotki zazwyczaj przybierają formę sterczących i twardych narośli na opuszkach palców stóp. To spłaszczone komórki rogowe naskórka, które przybrały taki kształt, ponieważ nacisk na palce i opór związany z noszeniem przez nas obuwia powodują, że tkanka jest uciskana z dwóch stron. Rogowaciejąca tkanka, która winnych miejscach rozkłada się zazwyczaj płasko, w miejscu występowania nacisku, tu jest układana w formę zaokrąglonej narośli. W części centralnej powstaje rdzeń rogowy, który w miarę rozrastania się zaczyna sprawiać ból.
 
Za najczęściej występujące przyczyny powstawania nagniotków uważa się:
 
- niewłaściwie dobrane obuwie (szczególnie zbyt wąskie z przodu,
- stopy, ale też za ciasne lub za luźne),
- niewłaściwy kształt śródstopia (często efekt schorzenia stopy),
- nieprawidłowy sposób ustawiania stopy w trakcie chodu.
 
Innym powodem powstawania nagniotków mogą być schorzenia o podłożu genetycznym. Nie da się ich wykluczyć, jednak pojawiają się stosunkowo rzadko, w porównaniu z pozostałymi, wymienionymi powyżej powodami.
 
Przebieg terapii
 
Leczenie nagniotków musi poprzedzić wnikliwa diagnoza, która pozwoli na ocenienie stadia rozwoju schorzenia. Jest to potrzebne, by właściwie wybrać sposób postępowania po usunięciu nagniotka. Konieczne jest usunięcie go wraz z rdzeniem, trzeba to więc robić w sposób fachowy i precyzyjny. Usuwanie nagniotków można wykonywać kilkoma metodami. Najpopularniejsza to wyłuskanie go za pomocą skalpela i dłuta. Powoli odchodzi się od tej bolesnej metody, wykorzystując takie narzędzia jak frezarka przeznaczona do celów kosmetycznych (z frezem diamentowym) czy laser CO2. Ta ostatnia metoda jest najbardziej nowoczesna i uznawana za najbardziej precyzyjną i niemal bezbolesną.
 
Po przeprowadzonym zabiegu konieczna będzie odpowiednia kuracja, połączona przede wszystkim z zabiegami pielęgnacyjnymi. W większości przypadków możemy je wykonywać samodzielnie, według wskazań lekarza.
  Schowek (0)