czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Zabiegi > Usuwanie odcisków w Warszawie

Usuwanie odcisków w Warszawie

Odciski to nic innego jak zrogowaciały naskórek, który po pojawieniu się na stopie sprawia spory ból. Odciski na stopach można rozpoznać po charakterystycznej żółtej obwódce oraz twardym, zrogowaciałym naskórku. Gdy na stopach pojawią się odciski, ważna jest odpowiednio szybka reakcja. Stosowanie domowych sposobów na odciski często jest niewystarczające i warto jest udać się z nimi do specjalisty. W Warszawie można znaleźć wiele gabinetów podologicznych, które zajmują się leczeniem odcisków kompleksowo.

Dlaczego warto jest udać się z odciskami do podologa?

Istnieje szereg domowych sposobów na usuwanie odcisków. Na odciski stosuje się przede wszystkim dostępne w aptece, specjalne maści oraz wciera w nie olej rycynowy. Dobre efekty daje oprócz tego przykładanie do odcisków na stopach skórki z cytryny, kawałka ananasa lub wilgotnej saszetki z herbatą. Ciekawym sposobem na usunięcie odcisków jest oprócz tego moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych czy przykładanie w miejscu odcisków gazy z wodą i zawijanie stopy w plastikową folię na około 15 minut. Domowe sposoby często nie powodują jednak ostatecznego zlikwidowania odcisków. Trzeba wówczas udać się do specjalisty z dziedziny podologii.

Do podologa warto jest się udać z odciskami z tego względu, że podchodzi on do problemu kompleksowo. Lekarz podolog przed zastosowaniem odpowiedniego leczenia przeprowadza wywiad z pacjentem, określając stan jego zdrowia i zwracając uwagę na inne problemy zdrowotne, które mogą bezpośrednio przyczynić się do powstania odcisków na stopie. Następnie stosuje on odpowiednie formy leczenia i oferuje profesjonalne porady, które pozwolą na likwidację problemu odcisków tak, by nie pojawiał się on w przyszłości.
Tylko stała opieka specjalisty jest w stanie przynieść odpowiednie efekty. Korzystanie w kwestii odcisków z usług kosmetyczki lub samodzielne próby poradzenia sobie z tym problemem mogą pomóc jedynie doraźnie. Odciski na stopach mogą w takiej sytuacji powrócić po pewnym czasie.

Jakie są przyczyny powstawania odcisków?

Wśród głównych przyczyn powstawania na stopach odcisków wyróżnia się zbyt duży nacisk na określone miejsce stopy. W takim miejscu gromadzi się większa ilość krwi czego efektem jest wzrost temperatury powodujący nadmierne rogowacenie się komórek skórnych. Co niezwykle charakterystyczne przy odciskach, tkanka skórna ulega zmianom nie tylko w samym naskórku, ale także w głębszych warstwach skóry. Stąd związane z nimi bóle. Odciski pojawiają się najczęściej u osób noszących zbyt małe lub źle dopasowane obuwie. Z tym problemem borykają się więc głównie kobiety zakładające szpilki. To obuwie jest tak wyprofilowane, że ciężar ciała nie rozkłada się na stopy równomiernie, powodując często odciski na palcach, między palcami lub na piętach. Odciski to oprócz tego częsty problem osób posiadających wady postawy i płaskostopie, a także nadwagę. W każdej z takich sytuacji może bowiem nastąpić nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała na stopy. Odciski mogą sygnalizować jednak równie groźne schorzenia, takie jak: nadciśnienie, cukrzyca, reumatyzm czy choroby tarczycy, dlatego tak bardzo ważne jest udanie się z nimi nie do kosmetyczki, lecz do podologa.

Jak wygląda leczenie odcisków przez podologa?

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i dokładnej analizie jego stanu zdrowia, lekarz ocenia czy zmiany na stopie to rzeczywiście odciski, a nie modzele bądź kurzajki. Następnie w zależności od tego, z jakim stadium odcisku mamy do czynienia, lekarz podolog stosuje odpowiednie formy leczenia. W przypadku lżejszych odcisków stosuje on najczęściej specjalne środki w formie kremów i maści, których zadaniem jest złuszczenie naskórka. Gdy jednak odciski będą trudne do usunięcia, stosuje się w porozumieniu z podologiem, bardziej inwazyjne metody, obejmujące korzystanie w usuwaniu odcisków ze specjalnych narzędzi, jak m.in. frezarka, skalpel czy dłutko. Takie zabiegi są obecnie praktycznie bezbolesne. Po wykonaniu zabiegu na stopie, w miejscu wykonania zabiegu, zakładany jest opatrunek. Podolog zaleca wówczas osobie, na której był wykonany zabieg, odpoczynek i właściwą pielęgnację stopy po zdjęciu opatrunku. Oprócz tego pacjent dostaje także szereg porad dotyczących m.in. sposobu doboru obuwia, zakupu odpowiednich wkładek do butów, stosowania ortez bądź też stosowania się do określonych zasad odciążania stóp.

Jak długo trwa leczenie odcisków?

Czas leczenia odcisków jest uzależniony od tego ile minęło czasu od ich pojawienia się, zanim udaliśmy się do podologa. W przypadku szybkiej reakcji - w kilka dni lub w tydzień po pojawieniu się odcisków, jest spora szansa na to, że wystarczą dwie lub trzy wizyty by pozbyć się tego problemu. Z kolei w przypadku odcisków, które są obecne na stopach od dłuższego czasu, leczenie może trwać znacznie dłużej, szczególnie jeśli odciski są oznakami innych znacznie poważniejszych chorób. Lekarz dostosowuje wówczas leczenie do stanu pacjenta, uzupełniając je o okresowe badania i wysłanie do specjalistów w dziedzinie innych schorzeń.

  Schowek (0)