czasnastopy.pl

 
 
 
Strona główna > Aktualności > Zanik lub brak paznokcia na małym palcu

Dodano 2017-01-13 (komentarzy 0)

Zanik lub brak paznokcia na małym palcu

Wróć do listy artykułów

Zdrowe, zadbane i estetyczne stopy są marzeniem każdego z nas. Od dłuższego czasu panuje moda na odsłanianie tych części ciała. Dawno minęły czasy, gdy nasi przodkowie będąc na bakier z higieną i pielęgnacją stóp chowali je wstydliwie w szczelnym obuwiu. Dziś poświęcamy zabiegom pielęgnacyjnym sporo uwagi. Szczególnie paznokcie stanowią o estetyce naszych stóp. Czyste, zdrowe, po zabiegu manicure przyciągają wzrok i są synonimem urody i elegancji. Zdarza się jednak, że mimo czynionych starań nasze paznokcie odbiegają wyglądem od oczekiwań. Wiele osób zgłasza się do gabinetów podologicznych z pytaniem dotyczącym najmniejszego z paznokci. Jego kształt i barwa budzą ich niepokój. Czy to normalne, że różni się on od pozostałych?

 

Paznokcie u podologa

 

Wizyta w gabinecie podologicznym rozwieje nasze wątpliwości i będzie źródłem cennych informacji. By zrozumieć przyczynę deformacji i uszkodzeń paznokci, trzeba przyjrzeć im się bliżej. Ich zadaniem jest ochrona bardzo silnie ukrwionych i unerwionych opuszków palców przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Mimo funkcji jaką przeznaczyła im natura, ich struktura jest dość delikatna i przy długotrwałym ucisku podatna na uszkodzenia. Podolog po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego zdiagnozuje deformację i zmiany, które zaszły w obrębie naszej płytki paznokciowej. Szczególnie małe palce bywają narażone na ucisk i urazy. Najczęstsze objawy budzące nasz niepokój to grubienie paznokcia, zmiana jego koloru na szarożółtawy i zahamowanie wzrostu.

 

Przyczyny zmian w wyglądzie małych paznokci 

 

Niekorzystne zmiany, z którymi mamy do czynienia są spowodowane różnymi czynnikami. Do najczęstszych możemy zaliczyć nieodpowiednie obuwie - zarówno w rozmiarze, jak i kształcie wywierającym ucisk na mały palec. Musimy pamiętać, że moda na wąskie noski, przy wysokim obcasie to zabójstwo dla naszych paznokci. Cały ciężar ciała jest przenoszony na przednią cześć stopy, a dodatkowo paznokcie są nienaturalnie ściśnięte, co odbija się na ich kondycji.


Nawet w przypadku butów o tradycyjnym kształcie powinniśmy zwracać uwagę, czy są one odpowiednie dla naszej szerokości stopy. W wąskim obuwiu mały palec jest stale pokurczony pod sąsiedni.

 

Sportowcy to grupa, która często boryka się z kontuzjami w obrębie stóp. Na małych palcach często robią się krwiaki i występuje zjawisko onycholizy, czyli odklejania paznokcia. Wszystko przez wywierany stały nacisk na płytkę paznokciową. Szczególnie przy długotrwałym marszu, biegu przełajowym lub zbieganiu z górki dochodzi do deformacji, a nawet schodzenia paznokcia.

 

Według dermatologów natura wyposażyła nas w paznokcie, by chroniły nas w czasach, gdy człowiek chodził boso. Dziś nosimy obuwie, stąd stopniowe zanikanie paznokci wraz z utratą przez nie podstawowej funkcji ochronnej. Niektóre osoby mają bardzo małe paznokcie lub ledwo widoczne - dzieje się tak za sprawą uwarunkowań genetycznych. Być może wkrótce nastąpi ewolucyjny zanik paznokci. W każdym razie ich niewielki rozmiar nie powinien budzić naszego niepokoju.

 

Zbyt grube przerośnięte paznokcie są najczęściej kojarzone z rozwijającą się grzybicą. Okazuje się jednak, że ich nienaturalna barwa lub wygląd oraz występujące bruzdy mogą być wynikiem urazów mechanicznych. Diagnozę pozwólmy jednak przeprowadzić specjaliście. Niech on zdecyduje, czy nie doszło do zakażenia. W razie potrzeby zleci on odpowiednią terapię i przywróci naszemu paznokciowi odpowiedni wygląd.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)